Miejskie projekty międzynarodowe

Wyróżnione wydarzenia

  • Brexit gdy wszyscy przegrywają

    W jaki sposób przebiega Brexit? Jakie konsekwencje z rezygnacji z członkostwa w UE poniesie Wielka Brytania? Jakie są spodziewane koszty Brexitu dla Unii Europejskiej, a jakie dla Polski? W najnowszym raporcie Fundacji Schumana oraz Fundacji Konrada Adenauera „Brexit. Gdy wszyscy przegrywają”, autorzy – dr Bartłomiej Nowak i dr Monika Sus, przedstawiają przypuszczalne następstwa wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

  • Europa w 12 lekcjach

    Czemu służy Unia Europejska? Dlaczego i w jaki sposób została stworzona? Jak funkcjonuje? Czego już dokonała dla swoich obywateli i jakie nowe wyzwania przed nią stoją? Czy w zglobalizowanym świecie Unia może skutecznie rywalizować z innymi wielkimi gospodarkami, utrzymując przy tym swoje standardy społeczne? Jak zarządzać imigracją? Jaka będzie rola Europy na scenie światowej w nadchodzących latach? Dokąd sięgną granice UE? Jaka przyszłość czeka euro? Oto niektóre z pytań, na które stara się odpowiedzieć ekspert UE Pascal Fontaine w niniejszym wydaniu swojej popularnej broszury Europa w 12 lekcjach

  • Europejski filar praw socjalnych

    Europejski filar praw socjalnych został podpisany wspólnie przez Parlament Europejski, Radę i Komisję 17 listopada 2017 r. na Szczycie Społecznym na rzecz Sprawiedliwego Zatrudnienia i Wzrostu Gospodarczego w Göteborgu (Szwecja). Europejski filar praw socjalnych przewiduje zarówno nowe prawa dla obywateli, jak i zmierza do ułatwienia im skuteczniejszego egzekwowania praw, które już im przysługują. Europejski filar praw socjalnych opiera się na 20 podstawowych zasadach uporządkowanych według trzech następujących kategorii: - równe szanse i dostęp do zatrudnienia - uczciwe warunki pracy - ochrona socjalna i integracja społeczna.

  • UE&JA

    Jeśli jesteście obywatelami jednego z krajów UE, jesteście również obywatelami UE. Ale co to oznacza w praktyce? Co takiego zrobiła dla nas Unia Europejska? Przede wszystkim zawdzięczamy jej to, że w Europie panuje pokój, co jest ogromnym osiągnięciem. Ale to nie jedyne, co dała nam Europa. Ta broszura przeznaczona jest dla nastolatków w wieku 14–18 lat zainteresowanych tematyką europejską. Zawiera ona informacje o tym, jak powstała Unia Europejska, na jakich wartościach się...

  • Unia Europejska. Czym jest i czym się zajmuje

    Publikacja ta jest przewodnikiem na temat Unii Europejskiej (UE) i prowadzonych przez nią działań. W sekcji pierwszej „Unia Europejska w skrócie” wyjaśniono pokrótce, czym jest UE.W sekcji drugiej „Co robi Unia Europejska?” opisano działania, które UE podejmuje w 35 różnych obszarach, aby poprawić jakość życia obywateli w Europie i poza nią. W sekcji trzeciej „W jaki sposób Unia Europejska podejmuje decyzje i działania?” opisano instytucje znajdujące się w centrum procesu decyzyjnego UE oraz to, w jaki sposób ich decyzje przekładają się na działania.