null

Wyjątkowy pociąg „Connecting Europe Express” jest już w Warszawie!

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Zdjęcie przedstawia błękitny pociąg stojący na dworcu

Z okazji Europejskiego Roku Kolei do Warszawy zawitał dziś specjalny pociąg ekspresowy „Connecting Europe Express”. Pociąg o wymownej nazwie „Łącząc Europę” przybył w godzinach porannych na peron 2 dworca Warszawa Centralna, gdzie odbyło się jego uroczyste powitanie.

Od godziny 12.00 do 14:00 będzie można zwiedzać wystawę znajdującą się w jednym z wagonów. Z Warszawy pociąg uda się w dalszą podróż do Gdańska na pokładzie z Komisarzem UE ds. rolnictwa Januszem Wojciechowskim. Skład wyruszył z Lizbony 2 września i przejedzie przez 26 państw w 36 dni by 7 października zakończyć podróż w Paryżu. W tym czasie przemierzy prawie 100 miast i miasteczek i pokona ponad 20 000 km.   

Pociąg jest jedną z kluczowych inicjatyw Europejskiego Roku Kolei 2021, która ma pokazać liczne korzyści płynące z transportu kolejowego, zarówno w sektorze przewozów pasażerskich, jak i towarowych. Inicjatywa ta przyczynia się również do realizacji nadrzędnego celu UE w ramach Europejskiego Zielonego Ładu, jakim jest zachęcanie do przejścia na transport kolejowy w całej Unii w celu dekarbonizacji transportu i zwiększenia mobilności zgodnej z zasadami zrównoważonego rozwoju.

W Polasce aż 60% inwestycji kolejowych w latach 2015-2020 było finansowanych z funduszy europejskich.

Kontekst

Kolej to jedna z najbardziej zrównoważonych form transportu, a jej upowszechnienie w całej Europie jest niezwykle ważne dla osiągnięcia celów Europejskiego Zielonego Ładu. Rok 2021 został oficjalnie ogłoszony Europejskim Rokiem Kolei, a w Dniu Europy (9 maja) Komisja Europejska przedstawiła trasę i poszczególne stacje ekspresu „Łącząc Europę”. Pociąg składający się z sześciu wagonów wyruszył z Lizbony 2 września i zakończy podróż 7 października w Paryżu. Po drodze zajedzie do ponad stu miast w 23 państwach członkowskich i w trzech sąsiadujących z UE krajach europejskich. Operatorzy kolejowi z różnych państw członkowskich UE połączyli siły, aby zrealizować tę bezprecedensową podroż koleją zaplanowaną na 36 dni.

Więcej informacji

Trasę pociągu w czasie rzeczywistym można śledzić poprzez stronę: www.connectingeuropeexpress

Zdjęcie przedstawia błękitny pociąg stojący na dworcu
Zobacz galerię (4 zdjęć)
Zdjęcie przedstawia błękitny pociąg z zieloną lokomotywą stojący na dworcu
Zdjęcie przedstawia błękitny pociąg stojący na dworcu
Zdjęcie przedstawia tłum ludzi na dworcu kolejowym