null

Jest unijne porozumienie w sprawie jednego typu ładowarki

Drukuj otwiera się w nowej karcie
zdjęcie przedstawia różnego typu ładowarki do małych urządzeń elektronicznych
pl.freepik.com | Autor: https://pl.freepik.com/

 Do jesieni 2024 r. USB typu C stanie się wspólnym portem ładowania dla wszystkich telefonów komórkowych, tabletów i aparatów fotograficznych w UE, uzgodnili dzisiaj negocjatorzy Parlamentu i Rady.

  • Jedna ładowarka do wszystkich małych i średnich przenośnych urządzeń elektronicznych 

Zgodnie z nowymi przepisami konsumenci nie będą już potrzebować innego urządzenia ładującego i kabla przy każdym zakupie nowego urządzenia i mogą używać jednej ładowarki do wszystkich swoich małych i średnich przenośnych urządzeń elektronicznych. Telefony komórkowe, tablety, e-czytniki, słuchawki douszne, aparaty cyfrowe, słuchawki i zestawy słuchawkowe, przenośne konsole do gier wideo i przenośne głośniki, które można ładować za pomocą kabla przewodowego, będą musiały być wyposażone w port USB typu C, niezależnie od ich producenta. Laptopy będą również musiały zostać dostosowane do wymagań w ciągu 40 miesięcy od wejścia w życie.

  • Kupujący mogą wybrać, czy kupić nowe urządzenie z ładowarką, czy bez 

Konsumenci otrzymają jasne informacje na temat charakterystyki ładowania nowych urządzeń, co ułatwi im sprawdzenie, czy ich istniejące ładowarki są kompatybilne. Kupujący będą też mogli wybrać, czy chcą kupić nowy sprzęt elektroniczny z ładowarką czy bez. 

Te nowe obowiązki doprowadzą do większego ponownego wykorzystania ładowarek i pomogą konsumentom zaoszczędzić do 250 mln euro rocznie na niepotrzebnych zakupach ładowarek. Szacuje się, że wyrzucone i nieużywane ładowarki stanowią około 11 000 ton e-odpadów rocznie.

  • Ujednolicona prędkość ładowania dla urządzeń obsługujących szybkie ładowanie

Szybkość ładowania dla urządzeń obsługujących szybkie ładowanie ma również zostać zharmonizowana, dzięki czemu użytkownicy będą mogli ładować swoje urządzenia z tą samą prędkością za pomocą dowolnej ładowarki. 

  • Kolejne kroki

Po wakacyjnej przerwie Parlament i Rada będą musiały formalnie zatwierdzić umowę, zanim zostanie ona opublikowana w Dzienniku Urzędowym UE. Wejdzie w życie 20 dni po publikacji, a jej postanowienia zaczną obowiązywać po 24 miesiącach. Nowe przepisy nie będą miały zastosowania do produktów wprowadzonych na rynek przed wejściem przepisów w życie.

zdjęcie: pl.freepik.com