null

Parlament chce jednej ładowarki dla wszystkich urządzeń mobilnych

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
telefon komórkowy oraz ładowarka

Podczas debaty 13 stycznia tego roku, posłowie wezwali Komisję Europejską do przedstawienia wniosku w tej sprawie do lipca 2020 r. Impuls do działania dali członkowie Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów (IMCO), którzy chcą ujednolicenia ładowarek do wszystkich urządzeń przenośnych: smartfonów, tabletów, czytników e-booków, inteligentnych aparatów fotograficznych i technologii do noszenia.

 

 

„Komisja musi wykazać się przywództwem i przestać pozwalać gigantom technologicznym dyktować nam standardy. Jeśli suwerenność cyfrowa ma znaczenie dla nowej Komisji, oczekujemy propozycji ustanowienia standardu wspólnej ładowarki w ciągu najbliższych sześciu miesięcy ”, powiedziała Róża Thun (Polska, EPL, Wiceprzewodnicząca IMCO), która złożyła pytanie wymagające odpowiedzi ustnej do Komisji.

 

Korzyści dla społeczeństwa i środowiska

 

Ujednolicenie ładowarek ma na celu zmniejszenie ilości elektroodpadów, obniżenie kosztów oraz poprawę bezpieczeństwa i interoperacyjności ładowarek.

 

Badanie z 2014 r. wykazało zmniejszenie liczby różnych ładowarek do smartfonów z 30 w 2009 r. do trzech. Jednak przy zakupie nowego urządzenia automatycznie otrzymuje się nową ładowarkę. Według Komisji Europejskiej, elektroodpady to jeden z najszybciej rosnących rodzajów odpadów w UE - oczekuje się, że ich roczna produkcja wzrośnie do 12 milionów ton w 2020 roku.

 

'Dobrowolne' podejście Komisji

 

UE wezwała do opracowania jednolitej ładowarki w 2014 roku. Do tej pory, Komisja Europejska stosowała podejście na zasadzie dobrowolności, aby zachęcić producentów telefonów komórkowych do współpracy.

 

Reprezentujący Komisję Europejską Komisarz Maroš Šefčovič, wiceprzewodniczący ds. Stosunków międzyinstytucjonalnych i prognozowania, powiedział eurodeputowanym, że dobrowolne podejście jest „najlepszym sposobem na osiągnięcie naszych celów bez utrudniania innowacji”.

 

Źródło: Parlament Europejski