null

P2ENDURE - Innowacyjna głęboka termomodernizacja budynków przy użyciu gotowych komponentów

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Międzynarodowy projekt pn. „P2ENDURE - Innowacyjna głęboka termomodernizacja budynków przy użyciu gotowych komponentów” otrzymał dofinansowanie z programu ramowego Unii Europejskiej w zakresie badań naukowych i innowacji „Horyzont 2020” na podstawie umowy nr 723391.

Lider projektu: DEMO CONSULTANTS BV (Holandia)

Pozostali partnerzy: Huygen Installatie Adviseurs (Holandia), BECQUEREL ELECTRIC SRL (Włochy), LENZE-LUIG 3-L-PLAN GBR (Niemcy), INVELA (Dania), BERGAMO TECNOLOGIE Sp. z o.o. (Polska), PRZEDSIEBIORSTWO ROBOT ELEWACYJNYCH "FASADA" Sp. z o.o. (Polska), FERMACELL GMBH (Niemcy), SGR SERVIZI SPA (Włochy), D'APPOLONIA SPA (Włochy), MOSTOSTAL WARSZAWA S.A. (Polska), UNIVERSITA POLITECNICA DELLE MARCHE (Włochy), TECHNISCHE UNIVERSITAET BERLIN (Niemcy), Miasto Stołeczne Warszawa (Polska), PANPLUS ARCHITEKTUUR (Holandia), CAMELOT VASTGOED NEDERLAND BV (Holandia)

Okres realizacji: 01.09.2016 – 28.02.2021 (54 miesiące)

Wartość całkowita projektu (wszyscy partnerzy): 4,00 mln €

Wartość projektu w m.st Warszawie: 0,23 mln €

Poziom dofinansowania z UE dla m.st. Warszawy: 100% wydatków kwalifikowalnych

Jednostka realizująca w m.st. Warszawie: Biuro Infrastruktury

Strona internetowa: www.p2endure-project.eu

Celem projektu P2Endure było wykazanie, że jest możliwe uzyskanie oszczędności zużycia energii wykorzystywanej przez badane budynki pilotażowe o co najmniej 60% dzięki zastosowaniu gotowych i łatwych w montażu produktów oraz innowacyjnych metod służących do termomodernizacji budynków. W Warszawie budynkiem objętym projektem był Żłobek nr 3 przy ul. Warchałowskiego 8 w Dzielnicy Ursynów, który stanowił jeden z 9 budynków pilotażowych w całym projekcie.

W ramach projektu opracowane zostały metody i narzędzia przeznaczone do kalkulacji zużycia energii, a także przewodnik pozwalający ocenić możliwości osiągnięcia oszczędności energii w budynku na założonym poziomie 60%. Procedura opisana w przewodniku została przygotowana w oparciu o doświadczenia z 9 inwestycji demonstracyjnych i 2 przedsięwzięć wirtualnych, w ramach których dowiedziono redukcji zapotrzebowania na energię pierwotną na poziomie od 39% do 91% (w warszawskim żłobku – 40%). Wykazana została również redukcja czasu renowacji z użyciem zaproponowanych rozwiązań na poziomie 50-70% (w Warszawie – 52%).