Europejska Nagroda za Przestrzeń Publiczną w Miastach to konkurs organizowany co dwa lata, którego celem jest wyróżnienie i promocja wszelkiego rodzaju prac mających na celu tworzenie, odzyskiwanie i ulepszanie przestrzeni publicznych w miastach europejskich.
Tegorocznym zwycięzcą został Park przy Kopcu Powstania Warszawskiego.
Nowy park w centrum Warszawy w innowacyjny sposób integruje historię tego obszaru, wykorzystując ruiny z czasów II wojny światowej w celu stworzenia dostępnej, przyjemnej przestrzeni publicznej, która łączy w sobie pamięć, wypoczynek i wrażliwość ekologiczną.
Park ten jest wyraźnym świadectwem powojennej odbudowy Warszawy, a także wyprzedza nowoczesne kryteria gospodarki o obiegu zamkniętym. Z jednej strony projekt wzmocnił poczucie przynależności lokalnej społeczności do tego miejsca, ponieważ teraz lepiej rozumieją jej historię i mogą estetycznie docenić wykorzystanie gruzu, z którego utworzono kopiec. Z drugiej strony projekt zapewnił miastu nową zieloną przestrzeń odporną na zmiany klimatu, dzięki strategiom zarządzania krajobrazem i spontanicznej naturze, która wyrosła na kopcu, co również obniżyło koszty utrzymania. Rezultatem jest lepszy dostęp do parku, dzięki czemu jest łatwiejszy w użytkowaniu i bezpieczniejszy dla odwiedzających. Z tych powodów przebudowa znacznie poprawiła jakość życia lokalnej społeczności i wzmocniła jej związek z kopcem, tym samym wzmacniając samą społeczność.
Rewitalizacja tego terenu nie byłaby możliwa bez unijnego dofinansowania: w ramach realizowanego projektu “Utworzenie terenów zieleni o symbolice historycznej na obszarze m.st. Warszawa” Park Akcji “Burza” otrzymał ok. 11,6 mln z Funduszu Spójności.