null

Koronawirus: Posłowie wzywają do solidarności między krajami UE

Drukuj otwiera się w nowej karcie
  • Pochwała dla pracowników służby zdrowia walczących z Koronawirusem
  • Zestawy testowe, maski i respiratory oddychania muszą być produkowane w UE a ich zakup możliwy we wszystkich państwach członkowskich
  • Więcej funduszy na wspólne badania w celu zwalczania wirusa

Stella Kyriakides, komisarz UE ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności, powiedziała, że COVID-19 jest zagrożeniem dla zdrowia publicznego, które zmienia się z godziny na godzinę. Państwa członkowskie muszą skoncentrować się na opanowaniu wirusa, aby spowolnić jego rozprzestrzenianie się, tak aby systemy opieki zdrowotnej mogły sobie z nim poradzić, a jego wpływ na gospodarkę i życie społeczne był jak najbardziej ograniczony.

Wielu przywódców grup politycznych w PE wyraziło swoje współczucie dla osób dotkniętych wirusem i podziw dla personelu służby zdrowia opiekującego się zakażonymi osobami.

Wiele osób podkreślało również potrzebę solidarności w UE i przeznaczenia większych środków na badania nad wirusem. Niezbędne wyposażenie medyczne, takie jak zestawy testowe, maski i respiratory, powinny być produkowane w UE i udostępniane wszystkim państwom członkowskim.

Niektórzy posłowie stwierdzili, że istnieje potrzeba stworzenia wspólnej europejskiej oceny ryzyka w celu zapewnienia, że te same środki będą miały zastosowanie do obszarów o tym samym poziomie ryzyka. Niektórzy poruszyli również kwestię konieczności wprowadzenia wspólnych zasad dotyczących dostępu do strefy Schengen.

Źródło: Parlament Europejski