null

Klęski żywiołowe: UE reaguje na sytuacje kryzysowe

Drukuj link otwiera się w nowej karcie

W dniu 12 lutego posłowie zagłosowali za aktualizacją unijnego mechanizmu obrony cywilnej, aby pomóc państwom członkowskim w szybszym i skuteczniejszym reagowaniu na sytuacje nadzwyczajne i klęski żywiołowe, zarówno powtarzające się, jak i nieoczekiwane. Posłowie zaproponowali udoskonalenie sposobu walki z klęskami żywiołowymi poprzez skuteczniejszy podział zasobów, np. szpitali polowych.

Klęski żywiołowe spowodowane zarówno przez człowieka, jak i przyrodę mogą wystąpić w dowolnym miejscu, generując znaczne straty: w 2017 r. w wyniku klęsk żywiołowych w Europie zginęło 200 osób, a koszty wyniosły prawie 10 mld euro.

Włoska posłanka grupy PPE Elisabetta Gardini, odpowiedzialna za kierowanie planami w Parlamencie, stwierdziła, że niedawne sytuacje nadzwyczajne, takie jak klęski żywiołowe w Grecji w 2018 r. i w Portugalii w 2017 r., dowiodły, iż państwa członkowskie działające w odosobnieniu nie dysponują wystarczającymi zasobami pozwalającymi na skuteczną reakcję, w większości przypadków z powodu braków operacyjnych.

 

Dostępne wsparcie

Unijny Mechanizm Ochrony Ludności to wspólny system wzajemnej pomocy. Jeżeli dany kraj UE potrzebuje pomocy ze względu na klęskę żywiołową, może o nią wystąpić.

Jak się okazało, ten bazujący na dobrowolnych składkach państw uczestniczących system ma ograniczony potencjał, zwłaszcza w przypadku gdy kilka państw zmaga się z takim samym rodzajem katastrofy. Obecny system nie dysponuje unijną rezerwą pozwalającą na zapewnienie pomocy, w przypadku gdy państwa członkowskie same nie są w stanie jej zapewnić.

 

  300 Unijny Mechanizm Ochrony Ludności uruchomiono ponad 300 razy od momentu jego ustanowienia w 2001 r.

 

RescEU: nowa rezerwa zasobów na wypadek sytuacji kryzysowych

Parlament nalega na utworzenie nowej rezerwy zasobów pod nazwą RescEU. Byłaby ona uruchamiana wyłącznie w przypadku, gdy zasoby państw członkowskich UE byłyby niewystarczające. Wspólna rezerwa europejska obejmowałaby zasoby niezbędne do reagowania w przypadku klęsk żywiołowych, takie jak samoloty do gaszenia pożarów lasów, specjalne pompy wodne, szpitale polowe i zespoły ratownictwa medycznego.

Decyzję o uruchomieniu RescEU podejmowałaby Komisja Europejska w ścisłej koordynacji z państwem wnioskującym, a także państwami członkowskimi, które posiadają, wynajmują lub dzierżawią zasoby.

 

Dzielenie się wiedzą i doświadczeniami

Nowe przepisy przewidują usprawnienie zarządzania ryzykiem związanym z klęskami żywiołowymi poprzez konsultacje, wiedzę ekspercką i zalecenia dotyczące działań następczych.

Posłowie do PE poparli wzmocnienie europejskiej sieci wiedzy w zakresie ochrony ludności, aby dzielić się wiedzą i ułatwić wymianę informacji między wszystkimi podmiotami zaangażowanymi w ochronę ludności i zarządzanie klęskami żywiołowymi, ze szczególnym uwzględnieniem młodych specjalistów i wolontariuszy.

 

Kolejne kroki

Ostateczny tekst wejdzie w życie po jego formalnym przyjęciu przez Radę Ministrów. Powinien obowiązywać od lata 2019