null

Europejczycy zaniepokojeni rosnącymi kosztami życia oczekują dodatkowych działań ze strony UE

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Rodzina: rodzice, syn i córka robiący zakupy w supermarkecie. Zdjęcie poglądowe z pixabay.com

Rosnące koszty życia są największym zmartwieniem dla 93% Europejczyków, jak wynika z najnowszego badania Eurobarometru opublikowanego w czwartek przez Parlament Europejski.

Wyniki badania pokazują, że poparcie dla UE utrzymuje się na wysokim poziomie, a obywatele oczekują dalszych prac Unii nad rozwiązaniami łagodzącymi skutki kryzysów.

W każdym państwie członkowskim UE ponad siedmiu na dziesięciu respondentów martwi się rosnącymi kosztami życia, przy czym najwyższe wyniki odnotowano w Grecji (100%), na Cyprze (99%), we Włoszech i w Portugalii (w obu przypadkach 98%). Rosnące ceny, w tym energii i żywności, są odczuwane we wszystkich kategoriach socjodemograficznych, takich jak płeć czy wiek, a także we wszystkich środowiskach edukacyjnych i społeczno-zawodowych. Drugim najczęściej wymienianym zmartwieniem, na które wskazało 82% respondentów, jest zagrożenie ubóstwem i wykluczeniem społecznym. Na trzecim miejscu wśród najczęściej wymienianych obaw znalazły się zmiany klimatyczne i ryzyko rozprzestrzenienia się wojny na Ukrainie na inne kraje (81%).

Również w przypadku Polski największą bolączką respondentów są rosnące koszty życia (97%). Podobnie jak pozostali Europejczycy Polacy obawiają się też ubóstwa i wykluczenia społecznego (85%), jednak w jeszcze większym stopniu trapi ich ryzyko rozprzestrzenienia się wojny na Ukrainie na inne kraje (91%). Polacy z niepokojem myślą też o ryzyku incydentu nuklearnego (85%). Respondenci z Polski dostrzegają również ryzyka dla wspólnych europejskich wartości jak wolność i demokracja (80%). Natomiast w mniejszym stopniu obawiają się zmian klimatycznych (77%).

Cały artykuł dostępny na stronie Parlamentu Europejskiego.