Otwierając ceremonię upamiętniającą dwudziestolecie euro podczas sesji plenarnej w Strasburgu przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani przytoczył dane, wedle których poziom poparcia dla wspólnej waluty wśród obywateli UE jest dziś najwyższy w historii (75%). Powiedział, że euro ułatwiło życie Europejczyków w wielu dziedzinach i zapewniło gospodarce i podatnikom ochronę
podczas kryzysu finansowego.
Jean-Claude Trichet, były prezes Europejskiego Banku Centralnego, podkreślił wiarygodność i stabilność euro, które okazało odporne na wstrząsy kryzysu finansowego. Dzięki wspólnej walucie stopy wzrostu w UE są porównywalne ze stopami wzrostu w Stanach Zjednoczonych w ciągu ostatnich dwóch dziesięcioleci.
Prezes Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi uznał euro za narzędzie, dzięki któremu gospodarka każdego państwa członkowskiego może „być silniejsza, będąc razem”. Wiele państw członkowskich UE zachowało swój głos na światowej scenie finansowej, bo stworzyły wspólną walutę. Draghi przypomniał też stabilność cen osiągniętą dzięki euro, "nawet w krajach, w których pamięć o tym dawno zaginęła".
Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker przypomniał na sesji plenarnej, że "dwie dekady temu wielu uważało nas za szalonych. Rzadko dziś taką krytykę słychać". Juncker uznał, że przyczyną trudności, jakich Unia doświadczyła w ostatnich latach, był brak długo oczekiwanych reform strukturalnych a nie euro.
Przewodniczący Eurogrupy, Mário Centeno, powiedział, że ostatnie kilka lat nie było łatwe, ale euro wyszło z kryzysu wzmocnione. Zwrócił uwagę, że euro nie jest celem samym w sobie, ale raczej narzędziem, dzięki któremu można osiągnąć bardziej inkluzywne społeczeństwo.
Roberto Gualtieri, przewodniczący parlamentarnej komisji ds. Gospodarczych i Walutowych Parlamentu Europejskiego, zwrócił uwagę na pozytywną rolę wspólnej waluty we wzmocnieniu jednolitego rynku, odzyskaniu przez państwa członkowskie podmiotowości w światowym porządku gospodarczym i wspieraniu działań na rzecz pokoju, które są fundamentem integracji europejskiej.
Zarówno obecni czołowi politycy jak i byli liderzy, aktywni w czasach, gdy historia euro dopiero się rozpoczynała, zwracali również uwagę na niedoskonałości wspólnej waluty. Wielu zwracało uwagę na niewystarczający postęp w budowie unii gospodarczo-walutowej. "Musimy doprowadzić projekt unii gospodarczej i walutowej do końca. Nie możemy zatrzymać się na środku drogi, bez żadnej osłony " – powiedział Antonio Tajani.