Chorwacja od 1 stycznia 2023 wchodzi do strefy euro. Tym samym liczba państw w UE z walutą 'euro' będzie wynosiła 20. Mimo że euro będzie oficjalną walutą Chorwacji od 1 stycznia 2023 roku, to jednak do końca roku ceny towarów i usług będą podawane zarówno w kunach, jak i w euro.

W jednym z trzech aktów prawnych określono kurs wymiany. Został on ustalony na 7,53450 kuny za 1 euro. Odpowiada to obecnemu kursowi centralnemu kuny w unijnym mechanizmie kursowym (ERM II).
Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak kraje przystępują do strefy euro, zapoznaj się z tą ciekawą infografiką.
Warunkiem wejścia do strefy euro jest spełnienie wszystkich kryteriów konwergencji. Kryteria te są ujęte w art. 140 ust. 1 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.
Gospodarcze kryteria konwergencji to:
1. Stabilne ceny
Stopa inflacji może najwyżej o 1,5 punktu procentowego przekraczać inflację 3 najstabilniejszych pod tym względem państw członkowskich.
2. Długotrwała równowaga finansów publicznych
Zainteresowane państwo nie powinno być objęte procedurą nadmiernego deficytu.
3. Stabilny kurs walutowy
Zainteresowane państwo musi od co najmniej 2 lat uczestniczyć w mechanizmie kursowym (ERM II). W tym czasie jego waluta nie może wykazywać silnych wahań względem centralnego kursu ERM II, a jej dwustronny centralny kurs nie może być obniżany względem euro.
4. Stabilne długoterminowe stopy procentowe
Długoterminowe stopy procentowe mogą najwyżej o 2 punkty procentowe przekraczać stopy 3 najstabilniejszych pod względem cen państw członkowskich.
Konwergencja prawna
Kandydaci do członkostwa w strefie euro muszą także zapewnić, by ich przepisy krajowe były zgodne z Traktatem i ze Statutem Europejskiego Systemu Banków Centralnych (ESBC) i Europejskiego Banku Centralnego (EBC).