null

9 maja – święto dziedzictwa kulturowego Europy

Drukuj link otwiera się w nowej karcie

Dzień Europy (9 maja) jest dniem, w którym co roku świętujemy pokój i jedność w Europie. 9 maja przypada rocznica podpisania historycznej „deklaracji Schumana”. W swoim przemówieniu wygłoszonym w Paryżu w 1950 r., Robert Schuman (ówczesny francuski minister spraw zagranicznych) zaproponował nową formę współpracy politycznej w Europie, która uniemożliwiłaby wybuch kolejnej wojny. Jego pomysł polegał na utworzeniu ponadnarodowej instytucji europejskiej sprawującej zarząd nad całą produkcją węgla i stali. Plan Schumana uważa się za zalążek tego, czym dzisiaj jest Unia Europejska.

PRZYSZŁOŚĆ, KTÓRA CZERPIE Z PRZESZŁOŚCI

W tym roku, tematem przewodnim obchodów Dnia Europy w całej Unii Europejskiej będzie Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego (ERKD). Współczesne rozumienie dziedzictwa kulturowego wykracza już poza ramy zabytku architektonicznego, pomników, literatury, sztuki czy pięknych przedmiotów. Dziedzictwo kulturowe to także rzemiosło, którego uczymy się od naszych przodków, baśnie, które opowiadamy naszym dzieciom, tradycyjne potrawy czy filmy, które oglądamy i z którymi się identyfikujemy. To zarówno europejskie miasta, jak i nasze środowisko naturalne, fauna i flora

- Chcemy zachęcić jak największą liczbę ludzi do odkrywania i docenienia naszego europejskiego dziedzictwa, bo ono kształtuje naszą tożsamość i nasze codzienne życie. Powinniśmy je chronić i przekazywać kolejnym pokoleniom. Dzięki nowym pokoleniom, ich zaangażowaniu i kreatywności nasze dziedzictwo kulturowe stale ewoluuje – podkreśla dr Marek Prawda, Dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

W ciągu roku, pod hasłem „Nasze dziedzictwo: tu przeszłość spotyka się z przyszłością”, w całej Europie zorganizowanych zostanie szereg inicjatyw i wydarzeń. Wszystkie będą miały na celu wzmocnienie poczucia przynależności do wspólnej przestrzeni europejskiej i przybliżenie społeczeństwu dziedzictwa kulturowego, które stale ewaluuje, dzięki zaangażowaniu i kreatywności kolejnych pokoleń.

Każdy kraj wyznaczył krajowego koordynatora, który będzie odpowiadać za koordynowanie wydarzeń
i projektów na szczeblu lokalnym, regionalnym i krajowym. Koordynatorem obchodów Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego w Polsce jest Międzynarodowe Centrum Kultury (MCK).

25 LAT JEDNOLITEGO RYNKU

Dodatkowym tematem poruszanym w ramach obchodów Dnia Europy jest 25-lecie Jednolitego Rynku. Jednolity rynek oferuje nam możliwości, o jakich nasi rodzice i dziadkowie mogli tylko marzyć. Zniknęły liczne bariery istniejące w Unii Europejskiej. Obywatele europejscy mogą dzisiaj swobodnie podróżować, studiować, pracować, mieszkać i zakładać rodziny za granicą. Mogą kupować to, co chcą, tam, gdzie chcą. Korzystają też z większego wyboru i niższych cen. Europejskie przedsiębiorstwa – duże i małe – mogą rozszerzać swoją bazę klientów i jest im łatwiej prowadzić wymianę produktów i usług w całej UE.

W ciągu ostatnich 25 lat integracja naszych gospodarek w ramach jednolitego rynku zapewniła miliony nowych miejsc pracy i uczyniła z UE największą gospodarkę na świecie – 500 milionów konsumentów, którzy są jej siłą, zarówno w wymiarze wewnętrznym, jak i globalnym.

Wkład w rozwój gospodarki Jednolitego Rynku ma także dziedzictwo kulturowe.  W sektorze dziedzictwa kulturowego zatrudnienie znajduje dziś ponad 300 tys. osób w całej Unii Europejskiej, a 7,8 mln miejsc pracy – na przykład w turystyce czy budownictwie – jest z nim pośrednio związanych. Według Banku Światowego, na każdy milion dolarów zainwestowanych w renowacje, powstaje 31,3 miejsca pracy – dla porównania, ta sama kwota zainwestowana w przemysł wytwórczy generuje 21,3 miejsca pracy.

PRZEBIEG OBCHODÓW DNIA EUROPY W WARSZAWIE

Podobnie, jak w innych krajach UE, także w Polsce tysiące osób weźmie udział w szeregu wydarzeń organizowanych z okazji święta Europy. W Warszawie odbędą się dwa główne wydarzenia:

  • Dzień Otwarty - 9 maja br. (wtorek), w godzinach 11.30 – 14.30, przed siedzibą Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, na ul. Jasnej 14/16a w Warszawie, odbędzie się Dzień Otwarty. Mieszkańcy Warszawy będą mogli dowiedzieć się więcej na temat dziedzictwa kulturowego zjednoczonej Europy, a także wziąć udział w zaplanowanych w tym dniu aktywnościach – mieszkańcy Warszawy będą mogli spróbować koktajli owocowo-warzywnych, których smaki kojarzą się z danymi krajami UE, wybrać się w podróż po europejskich ikonach architektury dzięki fotobudce z green boxem, a także wziąć udział w tanecznym Flash Mobie, w którym jako podkład muzyczny wykorzystana zostanie „Oda do Radości” – oficjalny hymn Unii Europejskiej.
  • Miasteczko Europejskie - 12 maja br. (sobota) w godzinach 10.00 – 15.00 na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, otwarte będzie Miasteczko Europejskie. Podczas rodzinnego pikniku europejskiego, mieszkańcy stolicy oraz goście spoza Warszawy będą mogli pogłębić swoją wiedzę na tematy europejskie i jednocześnie miło i rodzinne spędzić majowy weekend.

Działania informacyjne, animacje i konkursy prowadzone w namiotach Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej będą nawiązywać do dziedzictwa kulturowego. W namiocie informacyjnym Komisji Europejskiej będzie można uzyskać informacje na temat obchodów Roku Dziedzictwa Kulturowego, które odbywają się w całej Unii Europejskiej oraz możliwości pracy, studiowania i podróżowania, które dają zdobycze Jednolitego Rynku.

Nie zabraknie także atrakcji dla najmłodszych i całych rodzin. Młodzież i dzieci razem z rodzicami będą mogli sprawdzić swoją wiedzę o naszym polskim, a także europejskim dziedzictwie kulturowym, startując w teleturnieju „Gra o Dziedzictwo”. Za pomocą drukarek 3D będzie można rozwinąć swoje umiejętności rzemieślnicze i wykonać własną wersję najbardziej znanych obiektów kultury europejskiej. Goście odwiedzający Miasteczko Europejskie będą mogli sprawdzić swoją kreatywność i przy pomocy szablonów z ludowymi wzorami łowickimi i kurpiowskimi stworzyć swoje własne dzieło sztuki na bawełnianych T-shirtach. W Miasteczku Europejskim będzie można także zobaczyć i zagłosować na najlepszy film na temat dziedzictwa kulturowego przygotowany przez młodych youtuberów, biorących udział w konkursie „EuropeForCulture Challenge”. W Miasteczku Europejskim odbędzie się też finał konkursu. Na filmy można głosować już od początku maja na stronie www.euculturechallenge.pl


Dodatkowe informacje

OD WĘGLA I STALI PO ZJEDNOCZONĄ EUROPĘ

Koncepcja Roberta Schumana, polegała na utworzeniu ponadnarodowej instytucji europejskiej sprawującej zarząd nad całą produkcją węgla i stali. Chodziło o kontrolowanie przemysłu pracującego na potrzeby wojska i zatrzymanie wyścigu zbrojeń. Powołano Europejską Wspólnotę Węgla i Stali, a w 1957 roku Europejską Wspólnotę Gospodarczą i Euroatom, które stały się zalążkiem dzisiejszej Unii Europejskiej. Ponad pół wieku później, dokładnie 66 lat po wystąpieniu Schumana, idea zjednoczonej Europy jest nadal żywa. Pomimo istniejących wewnętrznych rozbieżności w niektórych kwestiach, dzisiejsza Europa jest obszarem demokracji, pokoju i rozwoju gospodarczego.

Komisja Europejska jest organem wykonawczym Unii Europejskiej, niezależnym od rządów państw członkowskich UE. Zadaniem Komisji jest reprezentowanie interesów UE jako całości. KE przygotowuje projekty nowych aktów prawnych, które następnie prezentuje Parlamentowi Europejskiemu oraz Radzie UE. Jest również odpowiedzialna za wprowadzanie w życie ustawodawstwa wspólnotowego, prowadzi programy unijne, nadzoruje wszystkie unijne agencje i zarządza budżetem UE. Komisja Europejska ma swoje przedstawicielstwa we wszystkich krajach członkowskich UE.