10. edycja budżetu obywatelskiego

Do 25 stycznia mieszkańcy mogli zgłaszać pomysły, na co przeznaczyć pieniądze z budżetu stolicy. Do północy warszawianki i warszawiacy przesłali 1747 propozycji - 196 projektów o charakterze ogólnomiejskim i 1551 pomysłów dotyczących dzielnic.

Bielany najaktywniejsze

Mieszkańcy mogli zgłaszać projekty od 1 grudnia 2022 r. do 25 stycznia 2023 r., czyli przez blisko 2 miesiące. Zdecydowaną większość projektów, bo aż 77 proc. warszawiacy i warszawianki zgłosili w ciągu trzech ostatnich dni zgłaszania. A ponad 50 proc. wszystkich projektów wpłynęło ostatniego dnia.

Najczęściej mieszkańcy swoimi propozycjami chcą poprawić jakość przestrzeni publicznej – np. remont chodników, doświetlenie przejść dla pieszych, stojaki rowerowe. Taką kategorię autorzy projektów wskazali w 1088 projektach. Na drugim miejscu wśród najchętniej wybieranych kategorii jest edukacja (695 wskazań). Niesłabnącą popularnością cieszą się również projekty w kategoriach: zieleń miejska oraz komunikacja publiczna i drogi.

Najwięcej projektów dotyczy poziomu ogólnomiejskiego, czyli obejmującego swoim zasięgiem co najmniej dwie dzielnice lub takich, które będą realizowane przez miejskie biura. Zgłoszono ich 196.

Natomiast projektów dzielnicowych wpłynęło 1551. Najaktywniejsi okazali się mieszkańcy:

  • Bielan – 130 zgłoszonych projekty

  • Mokotowa – 124 projekty

  • Wawra – 117 projektów

  • Targówka – 105 projektów

Wawer lubi papier

Mieszkańcy najczęściej zgłaszali projekty przez internet, za pośrednictwem strony bo.um.warszawa.pl(otwiera się w nowej karcie). W ten sposób zgłoszonych zostało 93 proc. projektów (1626 projektów). Pozostałe projekty – 121 – zostały zgłoszone dostarczone do urzędu na formularzu papierowym. Najwięcej projektów papierowych – aż 30 – wpłynęło do urzędu dzielnicy Wawer.

Z możliwości zgłoszenia projektu w tej edycji budżetu obywatelskiego skorzystało ponad 800 mieszkańców. Najaktywniejsza osoba zgłosiła w tym roku aż 23 projekty, ale zdecydowana większość mieszkańców zgłaszała po jednym projekcie.

 

 

Głosowanie trwało od 15 do 30 czerwca. W tegorocznej edycji mieszkańcy mogli wybierać spośród 1183 projektów. Ostatecznie do realizacji wybrali 325 propozycji - 13 ogólnomiejskich i 312 dzielnicowych. Pełne wyniki głosowania są dostępne na stronie https://bo.um.warszawa.pl

Zwycięskie projekty

Zwycięskie projekty zostały ogłoszone podczas uroczystej gali, która odbyła się 13 lipca 2023 r. w Pałacu Kultury i Nauki. Wyniki zaprezentowali koordynatorzy ds. budżetu obywatelskiego oraz autorzy projektów z tej i poprzednich edycji. 

Zdecydowana większość warszawiaków i warszawianek zagłosowała na pomysły związane z miejską zielenią i infrastrukturą rowerową – łącznie na realizację zadań w tych kategoriach miasto przeznaczy blisko 70 mln zł. Projekt ogólnomiejski o najwyższym szacunkowym koszcie realizacji to Remont chodników i ścieżek rowerowych w Warszawie oraz nasadzenie krzewów - na jego realizację zostanie przeznaczonych 6 073 040 złotych. Z kolei najdroższy projekt dzielnicowy to Zieleń zamiast betonu na Pradze-Południe za 1 744 547 zł.

Największym poparciem mieszkańców w 10. edycji cieszył się ogólnomiejski projekt 500+ drzew dla Warszawy - zagłosowały na niego aż 27 564 osoby.

Wśród 325 zwycięskich projektów, oprócz projektów dotyczących zieleni i infrastruktury rowerowej, znalazły się pomysły zakładające m.in. doposażenie oddziałów ginekologiczno-położniczych w miejskich szpitalach, organizację zajęć psychologicznych dla dzieci i młodzieży, zakup nowych książek i audiobooków w bibliotekach oraz organizację różnego rodzaju wydarzeń kulturalnych.

Statystyki głosowania

Łącznie udział w głosowaniu wzięło 85 048 osób. Największe zainteresowanie głosowaniem odnotowano w Ursusie, gdzie zagłosowały 63 osoby na 1000 mieszkańców dzielnicy. Na drugim i trzecim miejscu znalazły się Rembertów i Białołęka (56 głosujących na 1000 mieszkańców dzielnicy), a tuż za podium uplasował się Wawer (55 głosujących na 1000 mieszkańców dzielnicy).

Aż 99 proc. głosów zostało oddanych drogą elektroniczną, z czego ponad 25 proc. wszystkich głosujących przez internet, zagłosowało ostatniego dnia głosowania.

Najchętniej głosowały osoby w przedziałach wiekowych 25-34 i 35-44 lata. Jak co roku, zagłosowało więcej kobiet (63 proc.) niż mężczyzn (37 proc.). 

Załączniki: