null

Znamy zasady budżetu obywatelskiego

Drukuj otwiera się w nowej karcie

W czwartek, 11 kwietnia, warszawscy radni zdecydowali o przebiegu kolejnej edycji budżetu obywatelskiego. Od tego roku mieszkańcy będą mogli zgłaszać projekty dzielnicowe i ogólnomiejskie - dotyczące całego miasta. Zgłaszanie pomysłów rozpocznie się 20 maja, a głosowanie odbędzie się we wrześniu.

- Cieszymy się, że już wkrótce rozpocznie się kolejna edycja budżetu partycypacyjnego, od tej edycji nazwanego obywatelskim. Wiemy, że mieszkańcy od dłuższego czasu czekają na rozpoczęcie zgłaszania projektów – mówi Aldona Machnowska-Góra, dyrektor koordynator ds. kultury i komunikacji społecznej i dodaje - Liczymy na zaangażowanie warszawiaków i mamy nadzieję, że skorzystają z nowości w tej edycji, czyli możliwości zgłoszenia projektów ogólnomiejskich.

Co jeszcze się zmienia w kolejnej edycji budżetu obywatelskiego?

 1. Zwiększy się pula środków przeznaczona na projekty mieszkańców.
 2. Zmieni się harmonogram. 
 3. Wprowadzone zostaną spójne zasady oceny zgłoszonych projektów m.in. jedno kryterium ogólnodostępności dla całego miasta.
 4. Nowy sposób głosowania na projekty – mieszkaniec będzie mógł głosować na maksymalnie 15 projektów na poziomie dzielnicowym i 10 projektów na poziomie ogólnomiejskim.
 5. Liczba wymaganych podpisów na liście osób popierających zgłoszenie projektu: w przypadku projektów dzielnicowych - 20 podpisów mieszkańców danej dzielnicy, w przypadku projektów ogólnomiejskich - 40 podpisów mieszkańców Warszawy.
 6. Zasady wyłaniania projektów do realizacji. Na poziomie ogólnomiejskim projekt będzie musiał uzyskać co najmniej 100 ważnych głosów, zaś na poziomie dzielnicowym co najmniej 50.

 

Harmonogram edycji na rok 2020

 1. Zgłaszanie projektów: 20 maja - 10 czerwca 2019 r.
 2. Ocena projektów: 11 czerwca - 8 sierpnia 2019 r.
 3. Odwołania od niedopuszczenia projektów do głosowania: 9 - 26 sierpnia 2019 r.
 4. Głosowanie: 6 - 23 września 2019 r.
 5. Wyniki głosowania: 3 października 2019 r.