null

Znamy wyniki głosowania!

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Widownia siedząca na krzesłach, jedna osoba podnosi ręce do góry w geście triumfu

Już po raz ósmy warszawiacy i warszawianki zdecydowali, na co przeznaczyć część środków z budżetu Miasta. W czerwcowym głosowaniu wzięło udział 93 539 osób. Mieszkańcy wybrali do realizacji łącznie 348 projektów, z czego 17 ogólnomiejskich i 331 dzielnicowych.

Pełne wyniki głosowania są dostępne na stronie https://bo.um.warszawa.pl/.

Budżet obywatelski to przede wszystkim ludzie. Chciałbym podziękować autorom projektów za zgłoszenie swoich pomysłów. Cieszę się, ze Warszawa ma tylu zaangażowanych mieszkańców, że chcecie zmieniać stolicę razem z nami, że interesujecie się swoim miastem i mam nadzieję, że będziecie z satysfakcją korzystać z tego, co w nim dzięki Wam powstanie – powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Od 15 do 30 czerwca warszawiacy i warszawianki mogli głosować na pomysły zgłoszone w ramach 8. edycji budżetu obywatelskiego (na rok 2022 r.). Pod głosowanie zostało poddanych łącznie 1429 projektów, z czego 129 propozycji ogólnomiejskich i 1300 dzielnicowych. Zwycięskie projekty zostały ogłoszone podczas uroczystej gali, która odbyła się 15 lipca 2021 r. w Pałacu Kultury i Nauki. Wyniki zaprezentowali koordynatorzy ds. budżetu obywatelskiego oraz autorzy projektów z tej i poprzednich edycji. 

Zwycięskie projekty

Projekty, które zostaną zrealizowane dotyczą różnych obszarów miejskiego życia, jednak w tym roku zdecydowana większość warszawiaków zagłosowała na pomysły związane z miejską zielenią np.: nasadzenia drzew, krzewów, żywopłotów, drzew owocowych, zrywanie starego betonu i przekształcenia ich w biologicznie czynne powierzchnie.

Projekt ogólnomiejski o najwyższym szacunkowym koszcie realizacji to Nowe drogi dla rowerów - na jego realizację zostanie przeznaczonych 5 609 539 złotych. Z kolei najdroższy projekt dzielnicowy to Oddychające chodniki na ul. Puławskiej za 1 500 000 złotych. Największym poparciem mieszkańców w 8. edycji cieszył się ogólnomiejski projekt Duże drzewa w Warszawie - zieleń, cień i czyste powietrze – zagłosowało na niego aż 33 795 osób.

Wśród zwycięskich projektów znalazła się m.in. nowa przestrzeń sportowo-rekreacyjna w Parku Sowińskiego, leśne kino plenerowe na Wawrze, tężnia solankowa na Natolinie czy park trampolin na Pradze-Północ. Jednym z wybranych do realizacji projektów ogólnomiejskich jest Odwdzięczmy się Powstańcom i obejmijmy ich domową rehabilitacją.

Najwięcej projektów przeszło do realizacji w dzielnicy Bemowo (34), a najmniej w Rembertowie i na Wilanowie (po 12 projektów). 

Średni koszt realizacji projektu dzielnicowego to 197 699 zł, natomiast ogólnomiejskiego - 1 651 124 zł.

Do realizacji w ramach 8. edycji budżetu obywatelskiego (na rok 2022) trafią projekty zgłoszone przez 234 mieszkańców.

Statystyki głosowania

Łącznie udział w głosowaniu wzięło 93 539 osób. Aż 99,4% głosów zostało oddanych drogą elektroniczną. Najchętniej głosowały osoby w przedziałach wiekowych 25-34 i 35-44 lata. Jak co roku, zagłosowało więcej kobiet (60%) niż mężczyzn (40%). 

Największe zainteresowanie głosowaniem odnotowano na Woli, gdzie zagłosowało 66 osób na 1000 mieszkańców dzielnicy. Podobną frekwencją może pochwalić się Wawer (65 głosujących na 1000 mieszkańców dzielnicy). 

Prawie 30% wszystkich głosów elektronicznych została oddana w ostatnim dniu etapu głosowania, z czego aż 3,5 tysiąca osób zagłosowało w ciągu ostatniej godziny! 

Załączniki: