null

Zagłosuj na pomysły

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Co ma powstać w Twojej okolicy?

Głosowanie na pomysły to bardzo ważny moment w budżecie partycypacyjnym. Decydujesz o tym, w jaki sposób zostaną rozdysponowane pieniądze z budżetu Warszawy. Wybierasz, jakie pomysły zostaną zrealizowane. W ten sposób współdecydujesz o tym, jak zmieni się Twoje najbliższe otoczenie.

W tej edycji wspólnie decydujemy, na co wydać ponad 61 milionów z budżetów dzielnic!

 

Termin głosowania

Głosowanie potrwa od 14 do 30 czerwca 2017 r. (do godz. 23:59). Każdy mieszkaniec Warszawy może zagłosować na pomysły, które uważa za ciekawe i potrzebne do realizacji.

 

W jaki sposób moge zagłosować?

Głosować można na dwa sposoby:

 • przez Internet – na stronie app.twojbudzet.um.warszawa.pl – aby zagłosować musisz mieć dostęp do adresu e-mail. Na podany adres e-mail przyjdzie link aktywacyjny, który umożliwi Ci zagłosowanie.

  Jeżeli nie dotarł e-mail z linkiem aktywacyjnym, sprawdź inne foldery w swojej poczcie np. spam lub zgłoś ten problem na adres twojbudzet@um.warszawa.pl.

 • papierowo –  wypełniając kartę do głosowania. Przyjdź do urzędu dzielnicy lub innego wyznaczonego punktu do głosowania. Otrzymasz tam kartę z propozycjami pomysłów. Możesz zagłosować na miejscu - będzie tam również pracownik urzędu, który może Ci pomóc. Przed oddaniem wypełnionej karty konieczne będzie okazanie ważnego dokumentu tożsamości.

  Nie ma możliwości przyniesienia karty w imieniu innej osoby.

  POBIERZ PAPIEROWĄ KARTĘ DO GŁOSOWANIA

  SPRAWDŹ LOKALIZACJE PUNKTÓW GŁOSOWANIA

Możesz zagłosować tylko raz. Jeżeli oddasz głos w kilku dzielnicach, albo na różne sposoby (przez Internet i na karcie papierowej), wszystkie Twoje głosy będą nieważne. 

 

Instrukcja głosowania - krok po kroku

 1. Wybierz jedną dzielnicę, a następnie obszar, w którym chcesz zagłosować

  Jeżeli dzielnica jest podzielona na kilka obszarów lokalnych – wybierz jeden z nich. Jeżeli w dzielnicy jest możliwość zagłosowania na pomysły w obszarze ogólnodzielnicowym oraz kilku lokalnych, możesz wybrać pomysły z obszaru ogólnodzielnicowego oraz z jednego wybranego obszaru lokalnego. Jeśli nie jesteś pewien, jak wygląda ten podział w Twojej dzielnicy, sprawdź TUTAJ.


 2. Zapoznaj się z pomysłami i wybierz te, na które chcesz głosować.

  Możesz wybrać dowolną liczbę projektów, ale ich łączny koszt realizacji nie może być większy niż kwota przeznaczona na realizację projektów w danym obszarze. Przykład: W wybranym obszarze na realizację projektów jest 300 tys. zł. Możesz wybrać jeden projekt z kosztem realizacji 300 tys. zł albo trzy projekty za 100 tys. zł, albo 10 projektów za 30 tys. zł. Najważniejsze, aby suma kosztów realizacji wybranych projektów, nie przekroczyła kwoty przeznaczonej na ich realizację w danym obszarze - w tym przykładzie 300 tys. zł.

  PRZEJRZYJ PROJEKTY PODDANE POD GŁOSOWANIE MIESZKAŃCÓW

  SPRAWDŹ KWOTY PRZEZNACZONE DO DYSPOZYCJI MIESZKAŃCÓW W POSZCZEGÓLNYCH OBSZARACH

 3. Uzupełnij swoje dane osobowe.

  Głosowanie jest jawne. Twoje dane nie będą upublicznione, ani nikomu udostępnione.


 4. Zagłosuj. Pamiętaj, że możesz zagłosować tylko raz i tylko w jednej dzielnicy.

 

UWAGA!

Głosować mogą tylko osoby mieszkające w Warszawie (nie trzeba być jednak zameldowanym).

Wszystkie głosy są weryfikowane na podstawie baz mieszkańców Warszawy (m.in. osób zameldowanych, osób dopisanych do listy wyborców, posiadaczy Karty Warszawiaka itp.) - jeśli podejrzewasz, że nie ma Cię w żadnej z tych baz, wpisz w formularzu dane fakultatywne, ułatwi to pozytywną weryfikację Twojego głosu.

Jeśli nie masz jeszcze 18 lat – dołącz zgodę rodzica lub opiekuna prawnego na udział w budżecie partycypacyjnym. Jeśli zagłosujesz przez Internet, wystarczy, że Twój rodzic lub opiekun uzupełni swoje dane i wyrazi zgodę na formularzu elektronicznym, który pojawi się po tym, jak podasz swój nr PESEL. Przy głosowaniu osobistym (papierowym) do karty do głosowania należy dołączyć (np. zszyć) wypełnianą kartę ze zgodą opiekuna prawnego

Jeśli nie posiadasz adresu mailowego – możesz skorzystać z adresu e-mailowego innej osoby np. kogoś z rodziny. Z jednego adres e-mail mogą zagłosować maksymalnie trzy osoby.

Jeśli nie posiadasz polskiego obywatelstwa i numeru PESEL – zgłoś się do Wydziału Obsługi Mieszkańców dowolnego urzędu dzielnicy (WOM). Pracownicy urzędu wpiszą Cię na listę osób głosujących. Zabierz ze sobą ważny dokument podróży wydany przez państwo, którego jesteś obywatelem (dowód osobisty lub paszport). Należy również złożyć oświadczenie o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych.

 

Wyniki głosowania

Wyniki ogłosimy do 14 lipca 2017. Wybrane przez mieszkańców pomysły zostaną zrealizowane przez Miasto.

 

Jak wybierane są zwycięskie projekty?

Do realizacji w kolejnym roku budżetowym przekazywane są projekty, które uzyskają największą liczbę głosów w każdym z obszarów - aż do wyczerpania puli pieniędzy przeznaczonej na dany obszar. Jeśli np. dwa pierwsze projekty (z największą liczba głosów) nie wyczerpią puli pieniędzy w danym obszarze, wówczas dobierany do realizacji będzie kolejny projekt, który mieści się w ramach finansowych - jeśli trzeci projekt będzie zbyt drogi (przekroczy pulę pieniędzy), do realizacji dobierane będą kolejne projekty (np. czwarty lub piąty), aż do wyczerpania pieniędzy przeznaczonych na dany obszar.