null

Uchwała o budżecie partycypacyjnym unieważniona

Drukuj otwiera się w nowej karcie

We wtorek, 19 lutego, Komisja Regionalnej Izby Obrachunkowej unieważniła w całości uchwałę nr VI/63/2019 Rady Miasta Stołecznego Warszawy z 25 stycznia br. w sprawie konsultacji społecznych z mieszkańcami stolicy w zakresie budżetu obywatelskiego.

Komisja Regionalnej Izby Obrachunkowej nie wydała jeszcze oficjalnego uzasadnienia tej decyzji. W związku z tym, trudno określić co budziło wątpliwości członków komisji.

Unieważnienie ww. uchwały oznacza, że nowa edycja budżetu partycypacyjnego rozpocznie się później niż wstępnie planowano. Zgłaszanie pomysłów na pewno nie rozpocznie się w marcu, tak jak wcześniej zakładano. Konsekwencją uchylenia uchwały będzie znaczące ograniczenie przebiegu budżetu partycypacyjnego do niezbędnego minimum.

Po zapoznaniu się z uzasadnieniem, zostanie przygotowana nowa uchwała, aby warszawiacy jeszcze w tym roku mogli zgłosić pomysły w ramach budżetu partycypacyjnego. Mamy nadzieję, że nowa edycja ruszy jak najszybciej.

[Aktualizacja - 28 lutego 2019]:
Na stronie Regionalnej Izby Obrachunkowej pojawiło się uzasadnienie decyzji o uniewaznieniu uchwały. Znajduje się tutaj: http://www.warszawa.rio.gov.pl/?a=34676&fbclid=IwAR2GiBkdvBtY1UPBDN8sS5-mKLmy5DuiWtavTYuLrJsAGoVXFXz5VeOsqs8

[Aktualizacja - 13 marca 2019]:
Trwają prace nad nową uchwałą w sprawie warszawskiego budżetu obywatelskiego. Wiemy, że radni m.st. Warszawy chcą, aby 6. edycja wystartowała jak najszybciej. Możliwe, że projekt uchwały będzie przedmiotem obrad Rady Miasta jeszcze w tym miesiącu.

Przypominamy, że w ubiegłym roku sejm wprowadził zmiany w ustawie o samorządzie gminnym. Pojawiły się regulacje dotyczące przeprowadzania budżetów obywatelskich. Dotychczas przebieg warszawskiego budżetu partycypacyjnego określał Prezydent Warszawy. W związku z nowelizacją ww. ustawy, zasady budżetu obywatelskiego przyjmuje Rada Miasta. W lutym br. Regionalna Izba Obrachunkowa unieważniła uchwałę w tej sprawie, co spowodowało konieczność pracy nad nową.