null

3 sprawdzone sposoby na zdobycie podpisów na liście poparcia

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Chcesz zgłosić swój pomysł i musisz dołączyć listę poparcia? Nie wiesz, jak się za to zabrać?

Mamy dla Ciebie kilka wskazówek. Dzięki nim szybko zdobędziesz potrzebne podpisy do swojego projektu.

Dlaczego potrzebuję listy poparcia?

Jeśli zgłaszasz projekt do budżetu obywatelskiego, jednym z obowiązkowych załączników jest lista poparcia dla Twojego pomysłu z odpowiednią liczbą podpisów. W dokumencie opisującym zasady budżetu obywatelskiego wymóg ten brzmi następująco:

§ 13. 1. Do zgłoszenia [...], należy dołączyć:
1) listę poparcia zawierającą imię i nazwisko, adres zamieszkania oraz podpis co najmniej:
a) 20 mieszkańców dzielnicy m.st. Warszawy, w której zgłaszany jest projekt, popierających projekt na poziomie dzielnicowym,
b) 40 mieszkańców m.st. Warszawy popierających projekt na poziomie ogólnomiejskim;

- przy czym do liczby mieszkańców popierających projekt nie wlicza się projektodawców danego projektu.

Dołączenie listy poparcia jest obowiązkowe. Pracownicy urzędu - jeszcze zanim ocenią - czy projekt jest możliwy do realizacji, sprawdzą, czy projekt spełnia wymogi formalne, m.in. czy jest dołączona lista poparcia.

Jak zdobyć poparcie dla projektu?

Poniżej opisaliśmy kilka sposobów, z których korzystali autorzy projektów z ubiegłych lat. Dzięki temu udało im się poinformować mieszkańców o zgłaszanym projekcie i szybko zebrać poparcie dla jego realizacji. Przeczytaj i skorzystaj z tych rad, aby oszczędzić czas.

Grupy sąsiedzkie

Wykorzystaj siłę mediów społecznościowych, żeby odszukać osoby zainteresowane Twoim pomysłem. Możesz napisać, że zgłaszasz projekt do budżetu obywatelskiego na grupie osiedlowej na Facebooku lub na forum osiedlowym. Napisz, na czym on polega – co ma się dzięki niemu zmienić w okolicy (ciekawe zajęcia w domu kultury, nowy chodnik itp.). Napisz również, że szukasz osób, które poprą jego realizację. Jeśli opiszesz korzyści dla mieszkańców, jakie przyniesie realizacja projektu, jest duża szansa, że Twój pomysł spodoba się sąsiadom. W efekcie kilka lub kilkanaście osób zgłosi się do Ciebie z propozycją poparcia. Możesz wysłać im listę poparcia do wydrukowania lub wydrukuj samodzielnie i umów się z nimi na spotkanie.

Zbiórka podpisów była dla mnie zawsze jednym z przyjemniejszych elementów zgłaszania projektów do budżetu obywatelskiego, bo dzięki niej mogłam poznać swoich bliższych bądź dalszych sąsiadów. – mówi Karolina, autorka kilku projektów. Pomocne okazywały się media społecznościowe. Często osiedla, wspólnoty czy spółdzielnie mają tam swoje grupy zrzeszające mieszkańców. Gdy gonił mnie czas, pisałam - na takiej właśnie grupie - krótki post z informacją, że zbieram podpisy pod projektem. Krótko opisywałam, czego dotyczy mój pomysł i pytałam, kto zechciałby się podpisać. Chętnych nie brakowało. Potem już w prywatnych wiadomościach ustalałam szczegóły. W ten sposób wszystko można było załatwić w 2-3 dni. – dodaje.

Znajomi i znajomi znajomych

Daj znać znajomym, że zgłaszasz projekt do budżetu obywatelskiego. Napisz na Facebooku (w wiadomości, na grupie lub po prostu na swoim profilu), wyślij e-mail, powiedz osobiście, zadzwoń. Ty wiesz najlepiej, jak się z nimi skontaktować. Mogą to być znajomi z pracy lub z zajęć, na które chodzisz.

Pamiętaj, że jeśli zgłaszasz projekt ogólnomiejski, liczą się podpisy mieszkańców Warszawy. Jeśli zgłaszasz projekt dzielnicowy, potrzebujesz podpisów od osób, które mieszkają w danej dzielnicy. Możliwe, że Twoi znajomi mieszkają w różnych dzielnicach – niekoniecznie w tej, w której zgłaszasz pomysł. Nic nie szkodzi. Poproś ich o pomoc. Nawet jeśli sami nie mogą poprzeć tego pomysłu, być może znają kogoś z danej dzielnicy, kto mógłby to zrobić. Poproś ich, żeby podpytali swoich znajomych i przekaż im listę poparcia (do druku lub papierową) albo poproś o przekazanie kontaktu do siebie.

Ogłoszenie na klatce schodowej

Jeśli mieszkasz w bloku, jest spora szansa, że na klatce schodowej jest miejsce na różnego rodzaju ogłoszenia. Zazwyczaj pojawiają się tam ważne dla mieszkańców informacje, np. o prowadzonych przeglądach, remontach czy zagubionych przedmiotach. Ty również możesz przekazać coś ważnego.

Zamieść informację, że zgłaszasz projekt do budżetu obywatelskiego. Napisz, o co w nim chodzi.. W ogłoszeniu możesz również napisać, że konkretnego dnia, w określonych godzinach, będziesz chodzić od drzwi do drzwi i zbierać podpisy.

Jeśli nie chcesz chodzić po klatce, pukając od drzwi do drzwi, jest na to sposób. Możesz wrzucić wydrukowane listy poparcia do skrzynek pocztowych z informacją, do której skrzynki mają wrzucić podpisane listy.

Przed dołączeniem listy poparcia do projektu

Zanim dołączysz skan listy poparcia do projektu, upewnij się jeszcze, że wszyscy popierający podali niezbędne dane, czyli:

  • imię i nazwisko,
  • adres zamieszkania – nazwę ulicy, numer domu i mieszkania
  • podpis

Pamiętaj również, żeby nie podpisywać się na liście poparcia swojego projektu. Do liczy mieszkańców popierających projekt nie liczą się podpisy autora i współautorów.

Listę poparcia możesz pobrać ze strony.