„Warszawa mówi” Podcast stołeczny

Podcast „Warszawa mówi”

Współczesne miasto ma wiele twarzy i jest różnorodne, tak jak jego mieszkańcy.

Miasto: miejsce do życia. Struktura połączona sumą oczekiwań jego mieszkańców i możliwości tych, którzy nim rządzą. Miejska jakość życia to nie tylko przedszkola i szkoły, nowe pływalnie i stadiony, szpitale i drogi. To przede wszystkim ludzie, ich wyobraźnia i chęć działania, żeby miasto było czymś więcej niż tylko kształtem poprzecinanym siatką ulic w smarfonowej aplikacji.

Podcast „Warszawa mówi” to przestrzeń dla ludzi z wyobraźnią, chęcią działania, ale też dla ludzi szukających inspiracji, patrzących dalej. To podcast o ludziach i dla ludzi, którzy są ciekawi świata, wierzą w sprawczość i aktywność.

Nazywam się Kamil Dąbrowa. Jestem dziennikarzem, warszawiakiem z urodzenia i wyboru. Lubię zadawać pytania, ponieważ tuż za ostatnim znakiem zapytania czeka nieograniczona liczba odpowiedzi. Jestem tak samo jak Wy ciekaw o czym mówi Warszawa. O czym mówią jej mieszkańcy.

Posłuchajmy tego razem:)

Z-ca dyrektora Biura Marketingu Miasta

Odcinek 1 - Szczęście jest zielone. Rozmowa z Kasią Gandor

Materiał, z racji pochodzenia ze źródeł zewnętrznych, może nie podlegać wymaganiom w zakresie dostępności.

Opis odcinka

Nikt nie wymyśli innego świata niż ten, który mamy. Chcemy żyć wygodnie i szczęśliwie. Współczesne miasto – takie jak Warszawa – myślące o przyszłości musi być zielone, przyjazne naszej planecie.

Wszystko fajnie, ale jak to zrobić?

Kasia Gandor przekona Was jak i po co fascynować się miejską przyrodą. Zdradzi jaki kolor jest absolutnie kluczowy dla naszego dobrostanu oraz poda przepis na miasto szczęśliwe. A gdyby tego było mało, to jest jeszcze wyjątkowa dźwiękowa niespodzianka.

Ciekawi? Posłuchajcie :)

Odcinek 2 - Rodzina po warszawsku. Rozmowa z Katarzyną Błażejewską–Stuhr i Maciejem Stuhrem

Materiał, z racji pochodzenia ze źródeł zewnętrznych, może nie podlegać wymaganiom w zakresie dostępności.

Opis odcinka

Dziś wszystko jest „instant”: piękne, kolorowe, skrótowe i natychmiastowe. Czy w tym świecie jest jeszcze miejsce na rodzinność? A właściwie to jaka jest ta  współczesna rodzina żyjąca w wielkim mieście?

On ma dwójkę dzieci, ona też ma dwoje, ale ile mają razem? I to całkiem na serio. Będzie o tym, czy rodzina to dziś jeszcze jakaś wartość, do czego ludziom potrzebna jest rozmowa, o wagarach z mamą, o kuminie i od kogo na Żoliborzu można pożyczyć pompkę do roweru. O swoim patencie na rodzinność opowiedzą Katarzyna Błażejewska-Stuhr i Maciej Stuhr.

Odcinek 3 - Miasto wielu twarzy. Rozmowa z Chrisem Niedenthalem

Materiał, z racji pochodzenia ze źródeł zewnętrznych, może nie podlegać wymaganiom w zakresie dostępności.

Opis odcinka

W Warszawie mieszkają ludzie z ponad 100 krajów. Jaki wpływ na rozwój miasta i jego mieszkańców ma energia różnorodności? Kultura, sztuka, kuchnia, a może coś więcej?

Chris Nidenthal, urodzony Londyńczyk opowie, jak pokochał Warszawę, gdy zobaczył ją po raz pierwszy. Zdradzi dlaczego czuje się warszawiakiem „z krwi i kości”, chociaż się w tym mieście nie urodził. Będzie też o tym, że Warszawa dała mu więcej emocji niż Londyn oraz o pewnym gigantycznym samotnym palcu w samym centrum miasta.

Gdy chce uciec od codzienności wchodzi razem z kumplami do basenu i grają bluesa oraz rocka. Niemożliwe? A jednak. Posłuchaj. 

Setki tysięcy zdjęć, ponad 50 lat w Polsce. Chris Niedenthal, który lubi patrzeć z tyłu na to, co dzieje się z przodu.

Odcinek 4 - Miasto możliwości. Rozmowa z Rafałem Trzaskowskim, prezydentem Warszawy

Materiał, z racji pochodzenia ze źródeł zewnętrznych, może nie podlegać wymaganiom w zakresie dostępności.

Opis odcinka

Jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych osób w Polsce. Ale czy na pewno go znasz? Odkryjemy przed Tobą fakty, które znają tylko nieliczni. Dowiesz się czego nauczyli go rodzice, a czego muzycy z całej Europy i dlaczego jako dziecko musiał wstawać o 5:00 rano. Jeżeli nie wiesz jaka jest jego największa „trauma” ;-) z dzieciństwa i czego nie może wybaczyć mu jego żona, to ten odcinek jest właśnie dla Ciebie. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się, gdzie na mapie świata jest idealne miasto na weekend i co amerykańscy licealiści najbardziej lubią w Warszawie – posłuchaj naszej rozmowy.

Warszawa nie ma dla niego tajemnic. Zna tu każdy kąt. Oprowadzi was po warszawskich podwórkach lat 80-tych i opowie o kumplach z dzieciństwa. Zapraszamy na opowieść o mieście i jego mieszkańcach oczami prezydenta Warszawy, Rafała Trzaskowskiego.

Posłuchaj. Włącz ciekawość.

Odcinek 5 - Sport. Na szczęście. Rozmowa z Joanną Jóźwik

Materiał, z racji pochodzenia ze źródeł zewnętrznych, może nie podlegać wymaganiom w zakresie dostępności.

Opis odcinka

Każdego dnia tysiące osób zakłada sportowe buty, lub rolki, wsiada na rower, idzie na spacer, korzysta z siłowni „pod chmurką”.  W zimie łyżwy i narty biegowe. Warszawa daje wiele możliwości bycia aktywnym fizycznie. Ale tak właściwie po co tak się męczyć? Jaki jest w tym sens?

Ona wie najlepiej jak smakuje sportowy sukces i jak podnieść się po porażce. Zna odpowiedź na pytanie czy sport może dać szczęście. Dowiecie się również kim jest Henio i dlaczego ostatnio przytył. I o tym, kto dla kondycji ścigał się z końmi, a kto z autobusem. Tysiące kilometrów w nogach, wielkie sportowe areny. Joanna Jóźwik, której sport pokazał ścieżkę jak być szczęśliwą.

Posłuchaj. Poczuj moc endorfin.

Odcinek 6 - Wykreuj swoją przyszłość. Rozmowa z Konradem Majem

Materiał, z racji pochodzenia ze źródeł zewnętrznych, może nie podlegać wymaganiom w zakresie dostępności.

Opis odcinka

Człowiek, który oswaja roboty, twierdzi, że burza mózgów nie musi być efektywna i o kreatywności wie prawie wszystko. Poznał świat sztucznej inteligencji, więc swobodnie kreśli przyszłość człowieka w relacji z technologią. Ma swoje zdanie na temat miast napędzanych rozwojem sztucznej inteligencji. Jego kumplem jest humanoidalny robot NAO, z którym dla poprawy samopoczucia ćwiczy Tai-Chi. Konrad Maj, psycholog, szef Centrum Human Tech na Uniwersytecie SWPS wie również kim jest technologiczny celebryta.

A Ty? Posłuchaj. Dowiesz się nie tylko tego!