Zakup preferencyjny węgla przez gospodarstwa domowe w Warszawie

Stolica dołączyła do grona samorządów, które zdecydowały się sprzedawać paliwo stałe mieszkańcom w ramach zakupu preferencyjnego. Warszawiacy zainteresowani zakupem muszą wypełnić wniosek i złożyć go w Urzędzie Dzielnicy (najlepiej w tym, gdzie mają gospodarstwo domowe, na rzecz którego kupują paliwo) lub przez platformę ePUAP

Dostawy zapewni mieszkańcom Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania (MPO).

Aby ułatwić mieszkańcom zakup paliwa, przygotowaliśmy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Opis, jak kupić węgiel przekażemy też wszystkim osobom uprawnionym wraz z informacją o pozytywnej weryfikacji wniosku o zakup preferencyjny.

Często zadawane pytania

To węgiel kamienny. Mówi o tym art. 2. pkt 2 Ustawy z dnia 27 października 2022 r. o zakupie preferencyjnym paliwa stałego dla gospodarstw domowych (Dz.U. z 2022 r. poz. 2236).

Wniosek możesz pobrać ze strony Biuletynu Informacji Publicznej.

Papierowy formularz do wypełnienia znajdziesz w swoim dzielnicowym Wydziale Obsługi Mieszkańców (WOM).

Krok 1: Złóż wniosek na paliwo. Wybierz drogę:

  • bezpośrednio – uzupełniony wniosek złóż w WOM dla dzielnicy, gdzie masz gospodarstwo domowe, na rzecz którego kupujesz paliwo;
  • pocztą – uzupełniony wniosek prześlij na adres urzędu dzielnicy, gdzie masz gospodarstwo domowe, na rzecz którego kupujesz paliwo;
  • elektronicznie – uzupełniony wniosek prześlij przez platformę ePUAP
    [!] Jeśli przesyłasz wniosek przez platformę ePUAP, podpisz plik wniosku podpisem zaufanym lub podpisem kwalifikowanym. Podpisanie samej przesyłki nie wystarczy, aby spełnić wymogi formalne.

Jeśli przesłałeś wniosek pocztą lub przyniosłeś do urzędu, odpowiedź od nas dostaniesz pocztą. Jeśli wybrałeś platformę ePUAP, odpowiemy drogą elektroniczną.

Krok 2: Zamów paliwo w warszawskim MPO

Jeśli dostaniesz odpowiedź z urzędu dzielnicy, że zaakceptowaliśmy wniosek, czekaj na kontakt z MPO.

Przedstawiciel MPO przekaże Ci informacje:

  • ile kosztuje węgiel,
  • czy węgiel jest dostępny,
  • jakie są dostępne rodzaje węgla,
  • jaką kaloryczność ma dostępne paliwo,
  • o możliwości transportu (za dodatkową opłatą).

Będziesz mógł od razu złożyć zamówienie lub skontaktować się z MPO w innym, dogodnym terminie.

Paliwo możesz zamówić z transportem pod wskazany przez Ciebie adres lub odebrać je samodzielnie, bezpośrednio z miejsca składowania na Ursynowie przy ul. Mortkowicza 5.

Informacje o koszcie i sposobie płatności za transport przekaże przedstawiciel MPO podczas składania zamówienia.

Zamówienie złożysz oraz uzyskasz dodatkowe informacje w MPO, ul. Obozowa 43, Warszawa 01-161, pod numerem telefonu 22 39 10 100 lub pisząc na adres mejlowy: wegiel@mpo.com.pl.

Po złożeniu zamówienia otrzymasz informację o kwocie do zapłaty za paliwo. Cena nie przekroczy 2000 zł brutto za tonę.

Krok 3: Zapłać za paliwo

Razem z informacją, że pozytywnie rozpatrzyliśmy Twój wniosek, prześlemy numer rachunku bankowego. Wpłać na nie należność za zamówione paliwo, ale bez kosztów transportu. Zapłacić możesz przelewem bankowym bądź wpłatą gotówkową na rachunek bankowy m.st. Warszawy.

[!] W tytule przelewu podaj tylko numer wniosku, imię i nazwisko osoby, której należy się zakup paliwa. To ułatwi nam weryfikację płatności i przyspieszy proces. Numer wniosku to pięcio- lub sześciocyfrowy ciąg cyfr, który znajdziesz w lewym górnym rogu Informacji o weryfikacji wniosku, pod znakiem sprawy.

Wzór druku wpłaty gotówkowej na rachunek bankowy m.st. Warszawy za paliwo stałe:

Zdjęcie. Wzór druku wpłaty gotówkowej na rachunek bankowy m.st. Warszawy za paliwo stałe:

Za transport będziesz musiał zapłacić oddzielnie.

Krok 4: Odbiór lub transport zamówionego paliwa

Kiedy dostaniemy Twoją wpłatę za paliwo, ponownie skontaktuje się z Tobą przedstawiciel MPO. Omówisz z nim szczegóły odbioru paliwa. Węgiel będziesz mógł odebrać z miejsca składowania samodzielnie, własnym transportem lub MPO przywiezie go pod wskazany przez Ciebie adres. Wcześniej musisz jednak wykupić usługą transportową.

Za zakup paliwa stałego otrzymasz dokumenty:

  • fakturę za zakup paliwa stałego,
  • kwit wagowy zamówienia,
  • jeśli korzystasz z usługi transportu: fakturę za transport.

Ostatnim dniem na jego złożenie jest 15 kwietnia 2023 r.

Każde uprawnione gospodarstwo domowe może zakupić maksymalnie 1,5 tony paliwa stałego do 31 grudnia 2022 r. oraz maksymalnie 1,5 tony po 1 stycznia 2023 r.

Prawo ma osoba fizyczna, która spełnia warunki uzyskania dodatku węglowego. Kupić paliwo stałe na preferencyjnych zasadach może tylko jedna osoba z gospodarstwa domowego.

Podczas weryfikacji wniosku o zakup weźmiemy również pod uwagę, czy główne źródło ogrzewania w gospodarstwie domowym zostało zgłoszone lub wpisane do centralnej ewidencji emisyjności budynków.

Nie można kupić paliwa na preferencyjnych zasadach, jeśli ktokolwiek z Twojego gospodarstwa domowego kupił już na jego rzecz paliwo stałe na obecny sezon grzewczy (lata 2022/2023):

  • po cenie niższej niż 2000 zł brutto za tonę,
  • w ilości co najmniej 1,5 tony do 31 grudnia 2022 r. i 1,5 tony po 1 stycznia 2023 r.

Jeśli przesłałeś wniosek pocztą lub przyniosłeś do urzędu, odpowiedź od nas dostaniesz pocztą. Jeśli wybrałeś platformę ePUAP, odpowiemy drogą elektroniczną.

Usługę transportową będziesz mógł zamówić w MPO. Musisz dodatkowo za nią zapłacić. Informację o kosztach transportu przekaże Ci przedstawiciel MPO:

Paliwo możesz odebrać własnym transportem z miejsca składowania na Ursynowie przy ul. Mortkowicza 5. Konieczne jest wcześniejsze uzgodnienie z MPO terminu i miejsca odbioru. Możesz to zrobić podczas rozmowy z przedstawicielem MPO, pod numerem telefonu 22 39 10 100 lub pisząc na adres mejlowy: wegiel@mpo.com.pl.

Dostępność, rodzaj oraz kaloryczność węgla będzie zależna od dostaw paliwa przez podmiot, który wprowadza go do obrotu – czyli spółkę Skarbu Państwa.