Aktualności

 • Artykuł

  Do Warszawy dotarły cztery nowe pociągi metra. Pierwsza Škoda Varsovia rozpoczęła już kursowanie. W inauguracyjnym przejeździe – wraz z prezydentem Warszawy – uczestniczyła autorka nazwy pociągu wyłonionej przez mieszkańców i zwycięzcy aukcji WOŚP. Nowoczesne i komfortowe składy mogą zabrać jednocześnie nawet 1500 pasażerów.

  źródło: um.warszawa.pl

 • Artykuł

  Szkoła Podstawowa nr 400 w Wilanowie, Teatr Baj na Pradze-Północ oraz Kamienica Wielopokoleniowa przy ul. Stalowej 29 – te miejskie obiekty zostały docenione w konkursie „Lider Dostępności”, w którym nagradzane są najlepiej dostosowane budynki do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Nagrodę otrzymały także wolskie Browary Warszawskie.

  źródło: um.warszawa.pl

 • Artykuł

  W setną rocznicę urodzin Józefa Szajny Muzeum Karykatury zaprasza na przekrojową prezentację jego twórczości. Szajna to jedna z najważniejszych postaci w powojennej sztuce polskiej. Był założycielem warszawskiego Teatru Studio.

  źródło: um.warszawa.pl

 • Artykuł

  Dzisiaj odbyła się uroczystość nadania rondu na Okęciu imienia Wacława Makowskiego, wybitnego polskiego lotnika i pilota doświadczalnego. Rondo znajduje się na skrzyżowaniu ulic Żwirki i Wigury, Franciszka Hynka i Sasanki we Włochach, w pobliżu portu lotniczego Okęcie.

  źródło: um.warszawa.pl

 • Artykuł

  Wczoraj rozpoczęło się uruchamianie instalacji centralnego ogrzewania w kamienicy przy Brzeskiej 20 na Starej Pradze. Do końca roku ciepło sieciowe dotrze do kilkunastu miejskich budynków na Pradze-Północ.

  źródło: um.warszawa.pl

 • Artykuł

  Jak zafascynować uczniów fizyką? Jak reagować na problemy i zmieniać świat? Jak pomóc pokonywać przeszkody architektoniczne osobom, które nie wychodzą z domów? A jak oddolnymi działaniami wesprzeć seniorów? Na te pytania odpowiedzieli laureaci XII edycji konkursu S3KTOR.

  źródło: um.warszawa.pl

 • Artykuł

  „Model społecznej przestrzeni miejskiej przyjaznej pszczołom” – praca magisterska Haliny Radomskiej z warszawskiej SGGW i obroniony na UW doktorat „Zanieczyszczenie powietrza a dobrobyt: Koszty rozwoju na przykładzie Aglomeracji Warszawskiej” dr. Jakuba Roka – to pierwsze nagrody w 7. edycji konkursu Prezydenta Warszawy na najlepszą pracę dyplomową z zakresu rozwoju stolicy.

  źródło: um.warszawa.pl

 • Artykuł

  Najlepszych nastoletnich badmintonistów w kraju będzie można zobaczyć w najbliższy weekend w Wesołej podczas zawodów „XIX Grand Prix International Juniorów i Młodzików - Warszawski Otwarty Festiwal Badmintona”. Z kolei amatorzy, którzy nabiorą ochoty do gry będą mogli wyjść na korty 11 listopada i wziąć udział w 32. Ursynowskim Otwartym Turnieju Rodzinnym.

  źródło: um.warszawa.pl

 • Artykuł

  Warszawa od kilkunastu lat dofinansowuje renowację obiektów na cmentarzu Powązkowskim. W tym roku dotacja miasta na prace konserwatorskie wyniosła ponad 420 000 zł. Przeznaczono je na prace przy dziesięciu pomnikach i remont ogrodzenia.

  źródło: um.warszawa.pl

 • Artykuł

  Dzięki umowie podpisanej przez władze samorządu województwa mazowieckiego i Warszawy, miejskie szpitale otrzymają łącznie 7 mln 600 tys. zł dotacji. Zostaną przeznaczone m.in. na zakup nowoczesnego sprzętu medycznego i wyposażenia.

  źródło: um.warszawa.pl

 • Artykuł

  O nominację do Nagrody Historycznej m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego rywalizowało w tym roku 101 publikacji. Spośród nich jury wybrało 10 tytułów. Zwycięzca zostanie ogłoszony 27 listopada.

  źródło: um.warszawa.pl

 • Artykuł

  Wiosną przyszłego roku, w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim koło Muzeum POLIN zakwitną tysiące tulipanów odmiany Irena Sendler. Dziś cebule kwiatów upamiętniających Sprawiedliwą wśród Narodów Świata sadzili wspólnie z mieszkańcami przedstawiciele Urzędu m.st. Warszawy, Ambasady Królestwa Niderlandów i Muzeum POLIN.

  źródło: um.warszawa.pl

 • Artykuł

  Warszawa zachęca do stwarzania profesjonalnej pieczy zastępczej dla dzieci pozbawionych rodzicielskiej opieki, co roku jest ich ponad pół tysiąca. Najlepszym miejscem, do którego może trafić dziecko jest rodzina, dlatego miasto zaprasza na webinar wyjaśniający, jak można zostać rodziną zastępczą.

  źródło: um.warszawa.pl

 • Artykuł

  Tradycyjna, zaduszkowa kwesta na Cmentarzu Powązkowskim odbędzie się w tym roku już po raz 48. Na terenie zabytkowej nekropolii warszawiacy spotkają znanych aktorów, polityków i dziennikarzy m.in. Magdalenę Zawadzką, Artura Barcisia i Jana Englerta. Od niemal pół wieku kwesta ma ten sam cel – ratowanie zabytkowych nagrobków.

  źródło: um.warszawa.pl

 • Artykuł

  W niedzielę 6 listopada bieg na 5 mil we Włochach, od najbliższej niedzieli nowy cykl treningów trailowych na Kopcu Moczydłowskim, a także dwa Biegi Niepodległości 11 listopada. Biegowa jesień w Warszawie zapowiada się gorąco.

  źródło: um.warszawa.pl

 • Artykuł

  Przy stacji metra Pole Mokotowskie wybudowane zostaną trzy nowe windy. Ułatwią one dostanie się podróżującym metrem na stację od strony ulicy Stefana Batorego. Windy mają być gotowe za rok.

  źródło: um.warszawa.pl

 • Artykuł

  Jesienne kwiaty dekorują już warszawskie pętle autobusowe i tramwajowe. Ponad 7 tysięcy wrzosów, wrzośców i kapust ozdobnych tworzy sezonowe kompozycje.

  źródło: um.warszawa.pl

 • Artykuł

  Jak organizować przestrzeń ulic, jak współdziałać z organizacjami pozarządowymi, jakie kompetencje powinien mieć animator pracujący z młodzieżą – to tematy, którymi interesowali się pierwsi stypendyści studiów doktoranckich wspierani przez m.st. Warszawę. Niektórzy z nich już zakończyli swoje prace, a wszyscy mieli okazję wymiany doświadczeń podczas spotkania na żywo.

  źródło: um.warszawa.pl

 • Artykuł

  Dzięki miejskim dotacjom zakończył się pierwszy etap remontu elewacji ogrodowej pałacu Zamoyskich przy ul. Foksal. Podczas prac konserwatorzy dokonali ciekawego odkrycia.

  źródło: um.warszawa.pl

 • Artykuł

  Prezydent Rafał Trzaskowski spotkał się dziś z aktywistami, aby omówić kwestie związane z coraz większą obecnością dzików w mieście. W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców, pod koniec września wydano decyzję o odstrzale do 200 osobników na terenie Warszawy.

  źródło: um.warszawa.pl