• Artykuł

  Od 6 do 13 listopada pociągi na linii metra M2 będą jeździły tylko na trasie Księcia Janusza – Dworzec Wileński. Uruchomiona będzie zastępcza linia autobusowa, a autobusy kończące kursy przy stacji Trocka pojadą na wydłużonej trasie do Dworca Wileńskiego.

  źródło: um.warszawa.pl

 • Artykuł

  Praga-Północ już niedługo zyska nowe Miejsce Aktywności Lokalnej, jadłodajnie, placówkę wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży, salę sportową i konferencyjną oraz pracownię do zajęć edukacyjnych. Wszystko to znajdzie się w odnowionej kamienicy „Synergia” przy ul. Markowskiej 16. Warszawa przeznaczyła na ten cel ponad 18 mln zł. Miasto zawarło dziś umowę na realizację prac, które zakończą się na początku 2023 r.

  źródło: um.warszawa.pl

 • Artykuł

  Równe traktowanie wszystkich mieszkanek i mieszkańców miasta – to główny cel polityki różnorodności społecznej, która powstaje w Warszawie. Projekt dokumentu określa wartości i zasady, jakie chce przyjąć stolica, aby przeciwdziałać dyskryminacji. Ruszyły konsultacje społeczne, w których mieszkanki, mieszkańcy oraz przedstawicielki i przedstawiciele organizacji pozarządowych mogą odnieść się do zapisów polityki. Konsultacje trwają do 25 listopada.

  źródło: um.warszawa.pl

 • Artykuł

  Zarząd Zieleni m.st. Warszawy podpisał dziś umowę z firmą Inmel na przebudowę Pola Mokotowskiego. Już na początku listopada rozpoczną się prace budowlane, dzięki którym jeden z największych parków w stolicy stanie się bardziej naturalny i atrakcyjny dla mieszkańców. Zakończenie inwestycji planowane jest na koniec 2022 roku.

  źródło: um.warszawa.pl

 • Artykuł

  Warszawa zobowiązała się do redukcji gazów cieplarnianych o 40 proc. do 2030 r. i do osiągnięcia neutralności klimatycznej najpóźniej w 2050 r. Miasto już teraz realizuje liczne inicjatywy, które mają pomóc w osiągnięciu tego celu, a docelowo – zwalczać negatywne skutki i ułatwić adaptację do współczesnych zmian klimatu.

  źródło: um.warszawa.pl

 • Artykuł

  Sąd Apelacyjny w Warszawie podtrzymał decyzję sądu pierwszej instancji, uchylającą zgodę wojewody na zorganizowanie Marszu Niepodległości jako zgromadzenia cyklicznego. Wniosek do sądu złożył w tej sprawie prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

  źródło: um.warszawa.pl

 • Artykuł

  Aplikacja ułatwia odnajdywanie grobów, poruszanie się po cmentarzu, spacery tematyczne, poznawanie życiorysów osób pochowanych, a także historię tej warszawskiej nekropolii. Narzędzie powstało z wykorzystaniem danych z inwentaryzacji Starych Powązek, wykonanej przez Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków.

  źródło: um.warszawa.pl

 • Artykuł

  Musimy ze sobą współpracować: w skali lokalnej, krajowej i globalnej. Bo zmiana klimatu nie zna granic administracyjnych ani różnic światopoglądowych – zaznacza Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy w przeddzień rozpoczęcia Szczytu Klimatycznego COP 26 w Glasgow.

  źródło: um.warszawa.pl

 • Artykuł

  W piątek, 29 października w samo południe, zawyją miejskie syreny alarmowe w Warszawie, Gdańsku i Łodzi w ramach akcji społecznej „Alarm dla klimatu”, powstałej z inicjatywy portalu Gazeta.pl oraz Koalicji Klimatycznej. Celem akcji jest symboliczne podkreślenie doniosłości nadchodzącego szczytu klimatycznego COP26 w Glasgow, na którym światowi liderzy będą podejmować decyzje dotyczące przyszłości naszej planety i jej klimatu.

  źródło: um.warszawa.pl

 • Artykuł

  Gloria Victis – najważniejszy dla historii Powstania Warszawskiego pomnik – ma od dzisiaj nowego opiekuna. Zostało nim Muzeum Powstania Warszawskiego.

  źródło: um.warszawa.pl

 • Artykuł

  Mimo rosnącej fali zachorowań na COVID-19 w Warszawie nadal jedyną placówką w całości przeznaczoną do leczenia pacjentów z koronawirusem jest Szpital Południowy. Zgodnie z decyzją ministra zdrowia placówka była zobowiązana do przygotowania 300 łóżek dla chorych, w tym 80 respiratorowych. Jednak przy 270 hospitalizowanych osobach jednocześnie podłączonych do tlenu, nastąpiło przeciążenie instalacji tlenowej, która nie była budowana na taką liczbę pacjentów jednocześnie podłączonych do tlenu.

  źródło: um.warszawa.pl

 • Artykuł

  Rozpoczyna się decydujący etap prac nad Warszawskim Standardem Zielonego Budynku. Mieszkańcy stolicy będą mogli zapoznać się z propozycją wytycznych i zaleceń dla nowych i modernizowanych miejskich obiektów oraz przekazać swoje uwagi. Konsultacje w tej sprawie odbędą się w pierwszej połowie listopada.

  źródło: um.warszawa.pl

 • Artykuł

  Zbliża się tradycyjna zaduszkowa kwesta na Powązkach. Przedstawiciele Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami i władz miasta zapowiedzieli dziś zbiórkę i zbieranie podpisów pod jej wpisem na krajową listę dziedzictwa niematerialnego.

  źródło: um.warszawa.pl

 • Artykuł

  Znane są już laureatki i laureaci Warszawskiej Nagrody Edukacji Kulturalnej. Podczas uroczystej gali nagrodzono 27 projektów zrealizowanych w stołecznych placówkach oświatowych, instytucjach kultury przez organizacje pozarządowe oraz osoby związane z kulturą i edukacją.

  źródło: um.warszawa.pl

 • Artykuł

  Miejski serwis mapowy wzbogacił się o unikalne opracowanie – plan miasta z przełomu XIX i XX wieku w skali 1:2500, będący częścią kolekcji tzw. Planów Lindleya. Stanowi on uzupełnienie już wcześniej udostępnionego w serwisie planu w skali 1:250, z tego samego zbioru.

  źródło: um.warszawa.pl

 • Artykuł

  4 miliony złotych na termomodernizację Szpitala Wolskiego – to suma dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego. Dzisiaj umowę w tej sprawie podpisali Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa i przedstawiciele miasta stołecznego Warszawy.

  źródło: um.warszawa.pl

 • Artykuł

  Sąd Okręgowy w Warszawie uwzględnił odwołanie Prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego i uchylił w całości decyzję Wojewody Mazowieckiego uznającą Marsz Niepodległości za zgromadzenie cykliczne w latach 2021-2023.

  źródło: um.warszawa.pl

 • Artykuł

  Sadzenie zieleni, w tym 38 lip srebrzystych „Varsaviensis”, zakończyło przebudowę zachodniej strony ul. Marszałkowskiej wzdłuż pl. Defilad. Zmiany wiązały się z remontem chodnika, budową drogi rowerowej oraz wyznaczeniem miejsc postojowych na szerokiej jezdni.

  źródło: um.warszawa.pl

 • Artykuł

  Filmy azjatyckie, kino rosyjskie i ukraińskie, najnowsze kino poruszające tematykę żydowską, filmy krótkometrażowe i niezależne z całego świata, kino grozy – w Warszawie trwa filmowa jesień. Przed nami kolejne festiwale dofinansowane i współorganizowane przez Miasto.

  źródło: um.warszawa.pl

 • Artykuł

  Wszędzie tam, gdzie działają wolontariusze, z pewnością są też koordynatorzy wolontariatu. To od ich umiejętności i entuzjazmu często zależy powodzenie działań ochotników. Dlatego już po raz kolejny, w ramach corocznego konkursu, m.st. Warszawa zamierza docenić najlepszych koordynatorów wolontariatu. Kandydatury można zgłaszać jeszcze przez miesiąc.

  źródło: um.warszawa.pl