Powstanie Warszawskie Aktualności

  • Artykuł

    W Izbie Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy w czyli Dzień Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy otwarto nową wystawę – projekt Krzysztofa Wodiczki, jednego z najbardziej uznanych na świecie polskich artystów. Audiowizualna instalacja „Głosy pamięci” upamiętnia ofiary Powstania Warszawskiego oraz opowiada o tragicznych losach ludności cywilnej Warszawy 1944 roku.

    źródło: um.warszawa.pl

  • Artykuł

    Ślubowanie uczniów LO im. Batalionu „Zośka”, składanie wieńców pod pomnikiem cywilnych ofiar Powstania Warszawskiego, uroczystości na Cmentarzu Powstańców Warszawskich na Woli i w Parku Dreszera. Trwają obchody 79. rocznicy kapitulacji Powstania.

    źródło: um.warszawa.pl

  • Artykuł

    5 sierpnia 1944 r. też była sobota. Hitlerowcy dokonali w tym dniu największej masakry ludności cywilnej w II wojny światowej – zamordowali 50 tys. mieszkańców Woli. Rocznicę tej tragedii Warszawa uczciła złożeniem wieńców na Skwerze Pamięci przy zbiegu ul. Leszno i Al. Solidarności. Po uroczystości jej uczestnicy przeszli przez Wolę na Cmentarz Powstańców Warszawy.

    źródło: um.warszawa.pl

  • Artykuł

    Trwa kolejny dzień obchodów 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Dzisiaj na skwerze między ul. M. Anielewicza i Okopową upamiętniono odbicie „Gęsiówki”.

    źródło: um.warszawa.pl

  • Artykuł

    Trwają obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. O 17:00, w godzinę „W”, całe miasto zatrzymało się, by uczcić pamięć o bohaterach walczących o wolność 79 lat temu.

    źródło: um.warszawa.pl

  • Artykuł

    79 lat temu, 1 sierpnia 1944 r., wybuchło Powstanie Warszawskie. Od rana trwają rocznicowe obchody. Prezydent stolicy Rafał Trzaskowski złożył wieniec pod pomnikiem AK na Wiejskiej. Wcześniej zastępczyni prezydenta Aldona Machnowska-Góra wzięła udział w uroczystościach pod tablicą gen. Antoniego Chruściela Montera na Filtrowej, a wiceprezydent Tomasz Bratek – w mokotowskim Parku Dreszera.

    źródło: um.warszawa.pl

  • Artykuł

    Jutro minie 79 lat od wybuchu Powstania Warszawskiego. W przeddzień rocznicy na placu Krasińskich odbyła się uroczysta msza święta. Odczytano również Apel Pamięci, a delegacje władz państwowych i samorządowych złożyły kwiaty pod pomnikiem na placu.

    źródło: um.warszawa.pl

  • Artykuł

    Zakończyła się rewitalizacja Parku Akcji „Burza” na warszawskim Mokotowie. Przestrzeń w parku została uporządkowana i zagospodarowana zgodnie z historyczną symboliką tego miejsca, a także z myślą o przyrodzie. Pojawiła się nowa zieleń i udogodnienia dla użytkowników. Inwestycję nadzorował Zarząd Zieleni m.st. Warszawy.

    źródło: um.warszawa.pl

  • Artykuł

    W ramach upamiętnienia 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego 1 sierpnia o godzinie 17:00 na 60 sekund uruchomione zostaną syreny alarmowe. Powstańcy wystosowali apel o godne uczczenie godziny „W”.

    źródło: um.warszawa.pl

  • Artykuł

    Park Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego wypełnił się w niedzielę bohaterami Powstania i ich rodzinami. Przemawiali do nich m.in. prezydent RP Andrzej Duda i prezydent m.st. Warszawy – obaj dziękowali Powstańcom za to, że łączą ludzi z różnych środowisk. W uroczystości uczestniczyli także harcerze i wolontariusze oraz przedstawiciele wielu instytucji.

    źródło: um.warszawa.pl

  • Artykuł

    Blisko osiem tysięcy biegaczy ruszyło w sobotę wieczorem na pięcio- oraz dziesięciokilometrową trasę Biegu Powstania Warszawskiego. Na starcie na pl. Krasińskich i na mecie towarzyszyli im bohaterowie powstańczych walk.

    źródło: um.warszawa.pl

  • Artykuł

    Na warszawskiej Woli odsłonięto nowy mural poświęcony niezwykłej postaci – generałowi Zbigniewowi Ściborowi-Rylskiemu ps. „Motyl”. Malowidło powstało na ścianie budynku przy al. Jana Pawła II 61, u zbiegu z ul. Miłą.

    źródło: um.warszawa.pl

  • Artykuł

    W sobotę o zmroku wystartuje 32. Bieg Powstania Warszawskiego. Ponad 8 tysięcy biegaczek i biegaczy wyruszy z placu Krasińskich, by po pokonaniu 5 lub 10 km dotrzeć do mety na ul. Konwiktorskiej.

    źródło: um.warszawa.pl

  • Artykuł

    W czasie obchodów 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego na terenie stolicy odbędą się uroczystości i wydarzenia upamiętniające ten bohaterski zryw. Mieszkańcy i podróżni muszą liczyć się ze zmianami w ruchu oraz ograniczeniami w parkowaniu. Na ulice wyjadą autobusy i tramwaje linii specjalnych.

    źródło: um.warszawa.pl

  • Artykuł

    „Miłość istnieje zawsze” to hasło tegorocznych obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Emocje i wartości to tematy wielu wydarzeń w programie 79. rocznicy. Podczas konferencji prasowej zapowiadającej uroczystości, powstańcy warszawscy wystosowali dziś apel o godne uczczenie godziny „W”.

    źródło: um.warszawa.pl

  • Artykuł

    32. Bieg Powstania Warszawskiego wchodzący w skład Warszawskiej Triady Biegowej “Zabiegaj o Pamięć” odbędzie się już 29 lipca. Organizatorzy imprezy – Stołeczne Centrum Sportu Aktywna Warszawa oraz Fundacja „Maraton Warszawski” zaprezentowali pamiątkowy medal, który otrzyma każdy, kto ukończy bieg na wybranym przez siebie dystansie - 5 lub 10 kilometrów. Cały czas trwają jeszcze zapisy.

    źródło: um.warszawa.pl

  • Artykuł

    Koncert, spektakl teatralny, gra miejska, wystawy, uroczystości oficjalne – wszystko po to, by oddać cześć bohaterom zrywu powstańczego w 1944 r. Muzeum Powstania Warszawskiego inauguruje zapowiedzi tegorocznych obchodów wybuchu powstania. Przewodnim motywem wydarzeń 79. Rocznicy są słowa „Miłość istnieje zawsze”.

    źródło: um.warszawa.pl