null

Zrób "Coś dobrego" - dołącz do warszawskiej zbiórki ubrań

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Mieszkańcy przekazali blisko 5 ton zbędnej odzieży na miejską zbiórkę "Coś dobrego". Każdy kilogram ubrań to wsparcie bezdomnych zwierząt ze Schroniska Na Paluchu. W weekend, 22-23 maja Warszawa uruchamia stacjonarny punkt na ubrania podczas Targów Zero Waste w Hali Gwardii.

– Podczas wiosennej wymiany garderoby często znajdujemy ubrania, których od dawna nie używamy. Warto nadać im drugie życie, np. przekazać na naszą warszawską zbiórkę. W ten sposób ograniczamy ilość powstających odpadów – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.

Każdy kilogram odzieży w dobrym stanie to finansowe wsparcie fundacji „Przyjaciele Palucha”, opiekującej się bezdomnymi zwierzętami. Pierwsza odsłona zbiórki pod hasłem „Mniej rzeczy, więcej dobroci” trwa do 30 sierpnia za pośrednictwem platformy Ubrania do oddania.

Co zbieramy?

W akcji można przekazać wszystkie elementy garderoby damskiej, męskiej, dziecięcej – nowe i używane, ale nie noszące znacznych śladów zużycia – czyli bez dziur czy plam:

  • ubrania – np. bluzki, spodnie, dresy, sukienki, krawaty, itp.,
  • buty – połączone w pary, czyste, niezniszczone, nie posiadające znacznych śladów zużycia;
  • torebki – kompletne, bez zewnętrznych zniszczeń i braków;
  • biżuterię – pierścionki, spinki, bransoletki, naszyjniki, itp.

Punkt „Coś dobrego” na Targach Zero Waste

Ubrania najwygodniej przekazać za pośrednictwem bezpłatnego kuriera, pod warunkiem, że paczka waży minimum 10 kg. Mieszkańcy, którzy chcą przekazać kilka sztuk odzieży, mogą odwiedzić warszawskie stoisko na Targach Zero Waste w Hali Gwardii. W sobotę i niedzielę, 22 i 23 maja, w godz. 10.00-18.00 miasto szykuje punkt zbiórki odzieży "Coś dobrego" oraz quiz z nagrodami o prawidłowej segregacji śmieci.

W ramach targów, poza stoiskami, odbywać się będą wykłady, dyskusje, warsztaty dla dorosłych i dzieci na temat bezodpadowego, oszczędnego oraz ekologicznego stylu życia. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Prezydenta m.st. Warszawy.

Jak przekazać ubrania kurierem?

Wystarczy zebrać 10 kg ubrań, spakować w karton i wejść na stronę https://www.ubraniadooddania.pl/warszawa. W e-formularzu wypełnia się liczbę kartonów, adres i dogodny termin odbioru. Wybranego dnia bezpłatny kurier odbiera paczkę z terenu całej Polski.

Zarażajmy dobrocią – sąsiedzkie zbiórki

Wszyscy, którzy chcą zachęcić znajomych do zbiórki, mogą pobrać plakaty i grafiki do zamieszczenia w mediach społecznościowych czy na klatce schodowej – pliki dostępne są do pobrania na stronie Warszawskich Ochotników. Miasto zachęca do prowadzenia wspólnych zbiórek wśród znajomych, rodziny i sąsiadów (z zachowaniem zasad sanitarnych) oraz publikacji swoich działań z hashtagiem #MniejRzeczyWięcejDobroci.

W urzędzie na korzytarzu stoi kosz na używane ubrania zbierane w ramach akcji "Coś dobrego". Na koszu widać baner informacyjny.