null

Znamy ulubione księgarnie Warszawy

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Autor: UM Warszawa

Warszawiacy w głosowaniu online wybrali pięć „ulubionych” niezależnych księgarń 2022 roku. To trzecia edycja plebiscytu, któremu towarzyszy konkurs opinii, przesyłanych przez miłośników tych miejsc.

W internetowym głosowaniu oddano 23 341 poprawnych głosów. Pięć miejsc z najwyższą liczbą głosów otrzyma nagrody pieniężne oraz tytuł Ulubionej Księgarni Roku 2022. Łączna pula nagród wynosi 70 tys. złotych. Celem konkursu jest promocja czytelnictwa i wsparcie niezależnych księgarń, które są także lokalnymi centrami kultury. Osoby oddające głosy w plebiscycie przesłały ponad 6800 opinii o swoich ulubionych księgarniach. 

W uzasadnianiach wyboru głosujący wskazywali najczęściej na niepowtarzalną atmosferę, pasję i profesjonalizm księgarzy, ich rosnącą aktywność w cyfrowej przestrzeni, atrakcyjny program spotkań autorskich, a czasem też i dobrą kawę. W wielu opiniach przewija się refleksja, że bez tej wybranej księgarni ta część miasta, ta ulica straciłaby swój charakter. W każdej z tych opinii czuć, jak bardzo te miejsca są dla ludzi ważne, czasami nawet pomocne w ich życiowych troskach – mówi Grażyna Szarszewska, przewodnicząca jury konkursu, dyrektor generalna Polskiej Izby Książki.

Laureaci 2022

I nagroda Księgarnia Multibook.pl – 4881 głosów

II nagroda Antykwariat Grochowski – 3449 głosów       

Wyróżnienia:

Tarabuk – 2804 głosy        

Księgarnia-Galeria Nieznany Świat - 2413 głosów

Trzy Jeże – 2282 głosy

Wręczenie nagród

18 września o godz. 12.00 podczas Jesiennych Targów Książki zostaną wręczone nagrody wyłonionym w plebiscycie księgarniom. 29 września w warszawskim Klubie Księgarza nagrody książkowe będą mogli odebrać autorzy i autorki najciekawszych opinii.

Jesienne Targi Książki

Targi odbędą się od 15 do 18 września w Arkadach Kubickiego i Ogrodach Zamku Królewskiego. Będą okazją m.in. do udziału w spotkaniach autorskich, warsztatach, kiermaszu książek. Wstęp jest bezpłatny dla wszystkich zwiedzających. Szczegółowy program na stronie organizatora: historiaikultura.pl

Warszawa wspiera księgarnie niezależne

W stolicy jest około stu takich miejsc. Dzięki wirtualnej mapie księgarń można łatwo i szybko wyszukać najważniejsze informacje o księgarni w swojej dzielnicy lub niedaleko miejsca pracy czy szkoły.

Partnerzy: Polska Izba Książki, Biblioteka Analiz oraz Stowarzyszenie Księgarzy Polskich Okręg w Warszawie.