null

Znamy laureatów 22. edycji festiwalu Watch Docs

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Front i wejście do kina Muranów. Wieczór. W środku ludzie.

Zwycięskim filmem Konkursu Głównego Watch Docs 2022 okazał się „Syndrom Hamleta” w reż. Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego. Specjalne wyróżnienia odebrali Matt Sarnecki za film „Jak zabić dziennikarza” i Jan Šiklow za „Rekonstrukcję inwazji”.

Jury jednogłośnie doceniło filmowy obraz społeczeństwa walczącego o przetrwanie w obliczu inwazji, czyli „Syndrom Hamleta” w reż. Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego. Jest to portret ukraińskiego pokolenia, dla którego wojna stała się codziennością.

Specjalne wyróżnienia jury wręczyło Mattowi Sarneckiemu za obraz „Jak zabić dziennikarza” – filmowe śledztwo w sprawie politycznego zabójstwa na Słowacji oraz Janowi Šiklowi za „Rekonstrukcję inwazji” opowiadający o Praskiej Wiośnie 1968. Reżyser dotarł do nieznanych materiałów archiwalnych – filmów kręconych przez czechosłowackich operatorów wojskowych, które przeleżały w ukryciu ponad pół wieku.

W jury konkursu głównego zasiadali w tym roku: Anna Zamecka – reżyserka i scenarzystka, Joseph Cutts – kurator i artysta, Oleksiy Radynski – filmowiec mieszkający w Kijowie i Max Tuula – estoński producent filmowy.

Zielony Pies

Podczas festiwalu Watch Docs jest przyznawana także nagroda Zielonego Psa. To wyróżnienie dla dokumentów poświęconych ekologii i zmianom klimatu w kontekście praw człowieka. W tym roku trafiła ona w ręce Karla Malakunasa, reżysera filmu „Delikado. Obronić las”.

Festiwal w internecie

Projekcje festiwalowe odbywały się w dniach 2-11 grudnia w warszawskich kinach. Od dzisiaj do końca grudnia wybrane filmy można oglądać bezpłatnie na player.pl.

Plakat galeria