null

Zmiany w rozkładach pociągów miejskich – przebudowa Warszawy Zachodniej

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Dwa pociągi SKM Impuls 2 na torach. Zimowa aura - śnieg na torowisku.
Nowe połącznie SKM z Piaseczna do Warszawy obsłużą nowoczesne pociągi Impuls 2. | Autor: Bartek Banaszak

Od niedzieli, 12 marca, zmieni się kolejowy rozkład jazdy. Inaczej będą kursowały pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej wszystkich linii oraz Kolei Mazowieckich.

Zmiany spowodowane są przebudową dworca Warszawa Zachodnia i linii kolejowych Warszawskiego Węzła Kolejowego. Na stacji Warszawa Zachodnia dla ruchu regionalnego i aglomeracyjnego oraz przejazdu przez podmiejską linię średnicową dostępny będzie nadal peron nr 2. Ponadto, w ramach kolejnego etapu prac, na linii radomskiej (pomiędzy Warszawą Zachodnią i Alejami Jerozolimskimi) oraz na linii grodziskiej (pomiędzy Warszawą Zachodnią i Włochami), ruch pociągów podmiejskich będzie prowadzony wyłącznie po jednym torze – w obu kierunkach. Zmienią się także rozkłady jazdy Kolei Mazowieckich.

SKM – zmiany na linii S1

Od 12 marca na całej trasie linii S1, tj. z Otwocka do Pruszkowa, pojedzie 14, a z Pruszkowa do Otwocka – 15 pociągów. W relacji Otwock – Warszawa Aleje Jerozolimskie pojadą 4 pary pociągów, oznaczone w rozkładzie jako linia S10. Pozostałe połączenia będą realizowane na odcinku Warszawa Wschodnia – Otwock lub Warszawa Wschodnia – Pruszków.

Ponadto od 16 do 18 marca, z powodu prac torowych w pobliżu stacji Warszawa Wawer, w godzinach późnowieczornych wstrzymane zostanie całkowicie kursowanie pociągów na odcinku Warszawa Wschodnia – Warszawa Falenica. Ostatnie pociągi, standardowo łączące Pruszków z Otwockiem, pojadą w skróconej relacji – między Pruszkowem a Warszawą Wschodnią. W tym czasie będą między Otwockiem a Warszawą Falenicą będą kursowały wahadłowo pociągi SKM S1.

  • Rozkład jazdy pociągów SKM linii S1 ważny od 12 marca;
  • Rozkład jazdy pociągów SKM linii S10 ważny od 12 marca.

Linia SKM S2

Od 12 marca pociągi linii S2 wrócą na trasę do Sulejówka Miłosny, ale będą kursowały do/z przystanku Warszawa Aleje Jerozolimskie i nie dojadą do Lotniska Chopina. Na odcinku Warszawa Aleje Jerozolimskie – Sulejówek Miłosna pojedzie 17 pociągów, a w odwrotnej relacji – 18 pociągów. Składy oznaczone w rozkładzie jako linia S20, będą kursowały pomiędzy Sulejówkiem Miłosną i stacjami Warszawa Wschodnia lub Warszawa Centralna.

  • Rozkład jazdy pociągów SKM linii S2 ważny od 12 marca;
  • Rozkład jazdy pociągów SKM linii S20 ważny od 12 marca.

Linia SKM S3

Od niedzieli, 12 marca, pociągi linii S3 powrócą na Lotnisko Chopina. W dni powszednie do stołecznego portu lotniczego pojedzie 18 par pociągów. Część z nich, podobnie jak dotychczas, dotrze do Radzymina, a pozostałe do: Wieliszewa, Legionowa Piasków lub Legionowa.

W dni wolne od pracy wszystkie pociągi SKM S3 będą kursowały do/z Legionowa Piasków. Podobnie, jak w dni powszednie, 18 składów dotrze na Lotnisko Chopina.

Nowe linie S4/S40

12 marca zadebiutuje linia S4, która połączy Piaseczno z Warszawą, Legionowem i Wieliszewem przez linię obwodową i stację Warszawa Gdańska. W dni powszednie z Piaseczna do Wieliszewa pojedzie 19, a z Wieliszewa do Piaseczna – 18 pociągów. Mieszkańcy Piaseczna i okolic w dni powszednie będą mieli również do dyspozycji (od 13 marca) pociągi linii S40, które pojadą do stacji Warszawa Główna. Dzięki temu, w dni powszednie, na odcinku Piaseczno – Warszawa Zachodnia pociągi SKM będą kursowały z częstotliwością co około 30 minut.

W dni wolne od pracy, pociągi S4 będą kursowały pomiędzy Piasecznem i Legionowem, a wybrane pojadą do i z Wieliszewa. Do Legionowa pojedzie 20, a do Piaseczna – 18 pociągów.

Jakie bilety?

Z uwagi na trwające prace modernizacyjne Dworca Warszawa Zachodnia obowiązują wzajemne honorowania biletów ZTM, Kolei Mazowieckich (KM) i PKP Intercity (PKP IC). Z wykazem czasowych wzajemnych honorowań biletów ZTM, KM i PKP IC można zapoznać się pod tym linkiem.