null

Zmiany dla kierowców na Stegnach

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Walec podczas pracy_na pierwszym planie robotnik
Autor: UM Warszawa

Od soboty, 25 maja, szykują się zmiany dla kierowców na ulicy św. Bonifacego – od Jana III Sobieskiego do Czarnomorskiej będzie jeden kierunek ruchu. Dodatkowo zostanie zamknięte połączenie ulic Jana III Sobieskiego i św. Bonifacego od strony Powsińskiej. Zmienią się trasy autobusów.

Jeden kierunek ruchu

Po przebudowie podziemnych instalacji, tramwajarze rozpoczynają prace przy nowej ulicy św. Bonifacego. Po uruchomieniu tramwaju będą tu dwie jezdnie z zawrotkami – pomiędzy Batumi i Kaukaską oraz przed pętlą autobusową – a środkiem ulicy pobiegnie torowisko. Rozpoczynające się właśnie roboty wymagają zamknięcia połowy dotychczasowej jezdni. Z tego powodu w nocy z piątku na sobotę, z 24 na 25 maja, na św. Bonifacego zostanie wprowadzony jeden kierunek ruchu – od ulicy Jana III Sobieskiego do skrzyżowania z ulicami Czarnomorską i Śródziemnomorską. Wyjazdy z wszystkich dróg dochodzących do zamkniętego odcinka św. Bonifacego będą możliwe w stronę ulicy Czarnomorskiej.

Na fragmencie pomiędzy Czarnomorską i Śródziemnomorską a aleją Witosa nadal będzie można jeździć w dwóch kierunkach.

Ulica Czarnomorska

Objazd w drugim kierunku poprowadzi ulicą Czarnomorską. Aby mogły nią jeździć także autobusy, wyniesione przejścia dla pieszych zostaną zastąpione zebrami malowanymi na jezdni. Dla poprawy bezpieczeństwa, w rejonie szkoły, po obu stronach każdego z przejść drogowcy zamontują progi wyspowe z dodatkowymi elementami odblaskowymi. Wyjazd z Czarnomorskiej na Jana III Sobieskiego będzie tylko w prawo.

Po wybudowaniu nowej jezdni, tramwajarze udostępnią ją kierowcom i rozpoczną budowę torowiska oraz drugiej nitki św. Bonifacego.

W kierunku Powsińskiej

Również w nocy, z 24 na 25 maja, tramwajarze zamkną ulicę św. Bonifacego na krótkim fragmencie od Jana III Sobieskiego – w kierunku ulicy Powsińskiej. Dojazd do budynków zlokalizowanych na tym odcinku będzie możliwy od strony ulicy Powsińskiej.

Na samym końcu zamkniętej ulicy, przy Jana III Sobieskiego, zostanie urządzona zawrotka dla autobusów komunikacji miejskiej.

Jak pojadą autobusy

Autobusy linii: 163, 187 i 263 będą kursowały ulicą św. Bonifacego tylko do skrzyżowania z Jana III Sobieskiego. Z kolei linia 189 będzie miała przystanek końcowy na ulicy Jana III Sobieskiego – przed skrzyżowaniem ze św. Bonifacego. Z Bemowa dojadą do niego aleją Sikorskiego i ulicami Czarnomorską oraz Jana III Sobieskiego. Z tego miejsca ruszą także w kierunku Osiedla Górczewska – skręcą w jednokierunkową ulicę św. Bonifacego do swojej podstawowej trasy. Do ulicy św. Bonifacego nie dojadą także autobusy linii 148 i 185 – w obydwu kierunkach; od skrzyżowania alei Witosa z Czerniakowską pojadą bezpośrednio alejami Witosa i Sikorskiego. Zmieni się trasa 164 – autobusy ominą ulicę św. Bonifacego przez Wiertniczą, Powsińską, Gołkowską, Statkowskiego, Augustówkę i Antoniewską do Ananasowej. Na trasy nie wyjadą linie 501 i Z-8.

Nocne N33 i N83 będą jeździły w obydwu kierunkach alejami Witosa i Sikorskiego. N03 w stronę Winnicy pojadą aleją Wilanowską, Jana III Sobieskiego, Nałęczowską i Powsińską a na Ursynów Powsińską, Nałęczowską, Jana III Sobieskiego i św. Bonifacego.

Więcej informacji jest dostępnych na stronie Warszawskiego Transportu Publicznego.

Odnoga na Stegny

Około 20 minut będzie trwał przejazd tramwajem ze Stegien do centrum. Nowo zbudowane tory na ulicy św. Bonifacego połączą się z powstającą trasą tramwaju do Wilanowa. Długość trasy to około 800 metrów, a jej zwieńczeniem będzie pętla tramwajowo-autobusowa ze stanowiskami dla autobusów tuż obok peronów tramwajowych, a torowisko znajdzie się pomiędzy jezdniami ulicy św. Bonifacego. Wraz z budową torów powstanie również droga dla rowerów.

Zielony tramwaj na Stegny

Tory tramwajowe na ulicy św. Bonifacego będą przykryte zielonym rozchodnikiem. To roślina, która wycisza tramwaje, magazynuje wodę i jest estetyczna. W Warszawie są już 34 kilometry zielonych torów. Jeszcze w tym roku ich długość powiększy się o 11 km. Zostanie posadzonych 40 nowych drzew. Wszystkie sadzone okazy będą miały co najmniej 5 metrów wysokości i obwód minimum 25 cm. Przy nowej trasie pojawi się też dokładnie 1188 krzewów.

Terminy

Wykonawca odpowiedzialny za budowę tramwaju do Wilanowa – firma Budimex – obiecuje, że tramwaje z pasażerami do Wilanowa dojadą z początkiem roku szkolnego. Tramwaj na Stegny ruszy kilka miesięcy później, w 2025 roku.

Szczegółowe informacje o zmianach w organizacji ruchu można znaleźć na stronach: infoulice.um.warszawa.pl oraz facebook.com/infoulice. Komunikaty dotyczące tras pojazdów Warszawskiego Transportu Publicznego dostępne są na stronie: wtp.waw.pl. Dodatkowo na stronie Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa i w aplikacji 19115 można zamówić bezpłatną usługę powiadomienia o planowanych utrudnieniach w ruchu i zmianach w komunikacji.

ulica św. Bonifacego - objazd zamkniętego odcinka_mapka