null

Wiosenny koniec lutego w Warszawie

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Prezydent Rafał Trzaskowski odwiedza schronisko dla psów, głaszczę pieski i wyprowadza je na spacerek
Autor: Rafał Motyl

Upływa kolejny aktywny tydzień w życiu stolicy. Na warszawskie ulice wróciły rowery Veturilo i to z podwojoną mocą. Prezydent Rafał Trzaskowski przekazał symboliczny klucz do nowego Centrum Aktywności Międzypokoleniowej na Białołęce, z którego warszawscy seniorzy skorzystają już za kilka tygodni. Przez centrum stolicy przeszedł protest rolników.

Międzypokoleniowo na Białołęce

W nowo wybudowanym Centrum Aktywności Międzypokoleniowej na Białołęce już niebawem będzie działać klubokawiarnia, salon fryzjerski, ogród społecznościowy, siłownia plenerowa, sale: informatyczna i do zajęć ruchowych. Będą się tu odbywać także różnego rodzaju zajęcia i warsztaty, np. z języków obcych i artystyczne oraz wydarzenia kulturalne – koncerty i wystawy. Obecnie obiekt jest na etapie wyposażania.

CAM przy ul. Ceramicznej będzie służył wszystkim mieszkańcom dzielnicy, a  szczególnie seniorom, osobom z niepełnosprawnościami i dzieciom w wieku żłobkowym. Budynek jest w całości dostosowany do osób z niepełnosprawnościami, a łączny koszt inwestycji to ponad 37 mln zł.

Jednośladowy powiew wiosny

Koniec lutego to początek wiosennej atmosfery na warszawskich ulicach. Podczas konferencji na Ursynowie, która odbyła się przy jednej ze stacji Veturilo, prezydent Rafał Trzaskowski otworzył sezon na miejskie rowery.

W tym roku w Warszawie będzie można korzystać aż z 3281 pojazdów – w tym 300 elektrycznych i 30 tandemów. Każda z 329 stacji to od zeszłego roku totem (słupek) informacyjny i stojaki pozbawione jakiejkolwiek elektroniki. Ceny pozostają bez zmian, czyli pierwsze 20 minut wypożyczenia standardowego roweru lub tandemu jest bezpłatne, natomiast kolejne 40 minut to tylko symboliczna złotówka. Druga godzina to 3 zł, trzecia to 5 zł, a czwarta i każda następna to 7 zł.

W tym roku rowerem będzie można dojechać aż do Marek, Otwocka, Piaseczna czy Pruszkowa, gdzie również będą kompatybilne stacje rowerowe.

KPO, OZE, PSZOK-i na rzecz czystego powietrza

Po odblokowaniu środków z Krajowego Planu Odbudowy Warszawa ma szanse na wsparcie przedsięwzięć o zwiększonej efektywności energetycznej. Ponad 8 mln zł zostanie przeznaczone na inwestycje TBS: przy ul. Derkaczy i ul. Agrestowej. Pierwszy budynek TBS będzie gotowy w 2025 roku, drugi rok później. W ramach obu inwestycji powstanie łącznie 106 mieszkań. W jednym z budynków powstanie Specjalistyczna Poradnia Rodzinna.

Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, odpady remontowe, stare opony czy puste opakowania po farbach – to odpady, które nie powinny trafiać do altany śmietnikowej. Mieszkańcy mogą oddać je w jednym z czterech stacjonarnych Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). Tylko w 2023 r. trafiło tam łącznie ponad 6 tys. ton odpadów. Obecnie w Warszawie działają 4 takie punkty:

  • na Białołęce, przy ul. Płytowej 1;
  • w Wilanowie, przy ul. Zawodzie 1;
  • na Woli, przy ul. Tatarskiej 2/4;
  • na Bielanach, przy ul. Kampinoskiej 1.

Każdy z nich jest czynny od poniedziałku do piątku, w godzinach 11:00-19:00, oraz w soboty między godz. 9:00 a 17:00.

W marcu rusza dodatkowy nabór wniosków o dotacje na odnawialne źródła energii. W tym roku miasto ma zabezpieczone na ten cel aż 19 mln zł. Pierwszy nabór zakończył się w styczniu. Warszawianki i warszawiacy złożyli w sumie 600 wniosków, dla których miasto może przyznać łącznie około 10 mln zł. W budżecie na dotacje na OZE do rozdysponowania pozostaje jeszcze 9 mln zł. Aby uzyskać dofinansowanie, wypełniony wniosek należy złożyć od 1 marca do 30 kwietnia br.

Jak obcować ze zwierzakami?

W szkole podstawowej na Pradze-Południe odbyła się lekcja o empatii do zwierząt, w której wziął udział prezydent Rafał Trzaskowski. Zajęcia odbyły się w ramach miejskiego programu edukacyjnego na rzecz ochrony praw zwierząt.

16 miejskich szkół podstawowych i 50 nauczycieli oraz nauczycielek bierze udział w pilotażu nowego miejskiego projektu edukacyjnego – „Dzieci dla zwierząt”. Projekt jest poświęcony ochronie praw zwierząt i zapobieganiu ich bezdomności. Powstał dzięki współpracy miejskich biur i jednostek: Biura Edukacji, Biura Ochrony Środowiska, Warszawskiego Centrum Innowacji Edukacyjnych i Szkoleń oraz Schroniska na Paluchu im. Jana Lityńskiego. Przedsięwzięcie wspiera również Ekopatrol Straży Miejskiej.