null

Zielony Urząd m.st. Warszawy

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Segregacja odpadów, rezygnacja z wody butelkowanej i prenumerata prasy elektronicznej – te i inne rozwiązania proekologiczne podejmowane są w Urzędzie m.st. Warszawy. Na kolejne lata zaplanowano działania prowadzące do ograniczenia zużycia energii elektrycznej i wody.

Od ponad dwóch lat w warszawskim Ratuszu działa Zespół Eko Urząd, którego zadaniem jest wprowadzanie proekologicznych rozwiązań w codziennym funkcjonowaniu Urzędu m.st. Warszawy. W prace zespołu mogą włączyć się wszyscy chętni urzędnicy i wspólnie wprowadzać zielone zmiany. Do tej pory udało się m.in. całkowicie zrezygnować z zakupu wody butelkowanej na rzecz warszawskiej kranówki, która jest regularnie badana pod kątem zdatności do picia. 

Podjęto także działania minimalizujące liczbę koszy na śmieci w pomieszczeniach biurowych. W pokojach, w których pracuje nie więcej niż czterech pracowników, całkowicie z nich zrezygnowano, stawiając większe pojemniki do segregacji odpadów w przestrzeniach wspólnych. W tym obszarze całkowicie zrezygnowano też z użycia plastikowych worków na śmieci, wprowadzając tzw. zasadę suchego kosza. Ponadto w pomieszczeniach socjalnych zainstalowano dziesięciolitrowe kosze na bioodpady. 

Urzędnicy są także zachęcani do korzystania z elektronicznej prenumeraty prasy zamiast korzystania z wydań papierowych oraz do używania z artykułów biurowych wykonanych z tworzyw ekologicznych i pochodzących z recyklingu. 

W kolejnych latach planowany jest m.in. montaż czujników oświetlenia, które będą reagowały na ruch w pomieszczeniach socjalnych, by zaoszczędzić energię elektryczną oraz montaż perlatorów w kranach, które dzięki napowietrzaniu wody zmniejszają jej zużycie.