null

Zielono wokół stacji Bemowo i Ulrychów

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Zielono wokół stacji Bemowo i Ulrychów

333 drzewa, 23 tysięcy krzewów i 1,6 tysiąca bylin pojawi się w okolicach budowanych stacji zachodniego odcinka drugiej linii metra - C04 Bemowo i C05 Ulrychów. Ze szkółki na teren przy stacji Bemowo przyjechały właśnie brzozy i platany.

Trwa sadzenie drzew w rejonie budowanych stacji metra na Bemowie. Dostarczono tam już wcześniej łącznie 157 szt. klonów pospolitych, jaworów, lip i świdośliw. A klony pojawiły się między innymi przy ulicy Kossutha oraz Górczewskiej.

Kolejne drzewa - brzozy i platany - dotarły właśnie na teren przy stacji Bemowo, skąd – po kontroli – są przenoszone na plac, a następnie w miejsca, gdzie będą docelowo sadzone. W ramach tego transportu przewieziono siedem brzóz pożytecznych i 153 platany klonolistne, a za około tydzień dołączy do nich sześć lip holenderskich, 11 grabów pospolitych i 20 dębów czerwonych.

Łącznie nowych drzew będzie ponad 330. Większość będzie rosła przy stacji C04 Bemowo. Pozostałe drzewa znajdą swoje miejsce przy wentylatorni i w okolicach komory demontażowej.

Platany utworzą szpaler drzew przy ul. Górczewskiej i będą uzupełnieniem dla innych platanów, które rosną już na ulicach Bemowa. Z kolei dęby czerwone będą sadzone głównie na skrzyżowaniu Górczewskiej z Powstańców Śląskich, a graby przy bemowskim ratuszu.

Większość nowych drzew zostanie posadzonych jeszcze w tym roku, pojedyncze sztuki pojawią się wiosną.

Nie tylko drzewa

Oprócz drzew przy obu stacjach sadzone będą krzewy – będzie ich ponad 20 tysięcy. To chociażby Tawuła japońska, Śnieguliczka Chenaulta, Lilak Meyera i Róża pomarszczona. Zieleń uzupełnią też rabaty bylinowe (około 1,6 tysiąca sztuk). To między innymi jeżówki, kocimiętki, perowskie, dąbrówki, a z traw ozdobnych – miskanty oraz wydmuchrzyce. Pojawią się także cisy, bluszcz i mahonia.

Budowa na Bemowie

Na styku Woli i Bemowa powstaje najkrótszy odcinek linii M2. Składa się on z nieco ponad dwóch i pół kilometra tuneli oraz dwóch stacji: C05 „Ulrychów” – położonej w ciągu ul. Górczewskiej i C04 „Bemowo” zlokalizowanej w pobliżu skrzyżowania ulic Górczewskiej i Powstańców Śląskich. Za stacją C04 będą się znajdować tory odstawcze dla pociągów metra. Wykonawcą tej inwestycji jest konsorcjum firm Gülermak Ağir Sanayi İnşaat ve Taahhüt A.Ş. (lider) i Astaldi S.p.A. Wykonawca otrzyma za zrealizowanie inwestycji 959 249 940,00 zł. Drugi etap budowy odcinka zachodniego jest częścią projektu „Budowa II linii metra wraz z zakupem taboru – etap III”, który jest współfinansowany przez Unię Europejską z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Dla projektu o wartości 3 564 536 216,00 zł uzyskano dofinansowanie unijne w wysokości 1 952 151 513,23 zł.

Zielono wokół stacji Bemowo i Ulrychów
Zobacz galerię (4 zdjęć)
Zielono wokół stacji Bemowo i Ulrychów
Zielono wokół stacji Bemowo i Ulrychów
Zielono wokół stacji Bemowo i Ulrychów