null

Zielone podwórka, zielone miasto

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Koparka kruszy beton na ziemi
Rozbetonowanie podwórka przy ul. Lewartowskiego | Autor: Norbert Kurdziel

Niemal 39 tys. metrów kwadratowych – tyle betonu usunęła Warszawa w ubiegłym roku i zastąpiła go zielenią. Utwardzone powierzchnie sukcesywnie znikają z miejskich podwórek, pasów drogowych a nawet parkowych stawów. W tym roku miasto kontynuuje te działania.

Mniej betonu, więcej zieleni – takiej stolicy chcą mieszkańcy. To samo hasło przyświeca nam też w planowaniu miejskiej przestrzeni. Tylko w 2022 r. usunęliśmy niemal 39 tys. mkw. betonu. To powierzchnia większa niż 5 boisk piłkarskich! I z pewnością nie jest to nasze ostatnie słowo – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Dużą metamorfozę widać już na miejskich podwórkach. W ubiegłym roku beton usunięto m.in. z podwórek przy ulicach: Anielewicza, Ciasnej, Kredytowej czy Niskiej. W lipcu tego roku ruszyły prace związane z rozbetonowaniem przy ul. Bonifraterskiej, a w ubiegłym tygodniu – przy ul. Lewartowskiego. W planach na ten rok jest też usunięcie utwardzonych powierzchni na podwórkach przy al. Solidarności, ul. Orlej, Nalewki i Wilczej. W 2023 r. Śródmieście planuje odbetonować łącznie około 5 tys. mkw. powierzchni.

Podobne działania prowadzą też inne miejskie jednostki. Zarząd Zieleni m.st. Warszawy (ZZW) rozpłytuje w tym roku około 900 mkw., głównie w ramach realizacji projektów z budżetu obywatelskiego. Nowa zieleń pojawi się m.in. przy ul. Żeromskiego, Chełmskiej, Jagiellońskiej, Świętokrzyskiej i przy kilku skrzyżowaniach na Muranowie. Rozpłytowane zostanie też podwórko przy ul. Siewierskiej na Ochocie oraz powiększone zostaną misy drzew na skwerze Jacka Kaczmarskiego.

Również w tym roku ma zakończyć się modernizacja parku Pole Mokotowskie. Jednym z elementów tej inwestycji była renaturalizacja zbiorników wodnych, czyli usunięcie z nich betonu. Łącznie zniknęło tam około 15 tys. mkw. utwardzonej powierzchni. Ponad 2600 mkw. betonu zlikwidowano też podczas remontu wschodniej rozety Kanału Piaseczyńskiego. Obecnie większość tego terenu to powierzchnia biologicznie czynna. Prace zrealizowano w ramach unijnego projektu, który ma na celu ochronę zagrożonych gatunków związanych z siedliskami wodnymi w stolicy.

Warszawa – stolica zieleni

Tereny zielone – lasy, parki, skwery czy zieleńce – już teraz zajmują niemal 40 proc. powierzchni stolicy. To dużo, ale chcemy jeszcze więcej. Dlatego zwiększamy powierzchnię warszawskich lasów i sukcesywnie zazieleniamy miasto. W ciągu ostatnich 5 lat posadziliśmy w Warszawie ponad 600 tys. drzew – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

O to, by Warszawa stawała się coraz bardziej zielona, dbają też mieszkańcy. W tegorocznej, dziesiątej edycji budżetu obywatelskiego warszawiacy zdecydowali, że ponad 50 mln zł zostanie przeznaczone właśnie na zieleń w mieście, m.in. nowe drzewa i krzewy. Największe poparcie głosujących zyskał ogólnomiejski projekt 500+ drzew dla Warszawy, na który zagłosowało 27,5 tys. osób.

Koparka pracująca na jednym z podwórek podczas ściągania betonowej nawierzchni
Zobacz galerię (9 zdjęć)
Asfaltowa powierzchnia na miejskim podwórku
Koparka zagarnia betonową nawierzchnię z ziemi
Koparka kruszy beton na ziemi
Szary chodnik z kostki brukowej
Kolorowe kwiaty na pasie zieleni przy drodze
Szary chodnik i fragment jezdni
Kolorowe kwiaty na pasie zieleni
Niewielki pas zieleni z drzewami i kwiatami w okolicy placu Teatralnego