null

Zielone dachy warszawskich przystanków

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Zielona wiata przystankowa widziana z lotu ptaka pomiędzy autobusami
Zielona wiata przystankowa | Autor: ZTM

Kolejne wiaty przystankowe Warszawskiego Transportu Publicznego zazieleniły się maju. W ramach budżetu obywatelskiego 2022, na pętli Metro Wilanowska na pięciu wiatach przystankowych został wyłożony rozchodnik.

Dziś w Warszawie jest już 26 zielonych zadaszeń. Na dachach pięciu z nich, na pętli Metro Wilanowska leży rozchodnik. Była to inicjatywa mieszkańców, którzy w budżecie obywatelskim 2022 zgłosili projekt „Zielone przystanki Metro Wilanowska”. Koszt projektu to 45 tys. zł. Dodatkowo w wiatach zostały wymienione szyby – mają teraz specjalne oznaczenia ostrzegające ptaki przed możliwością kolizji. Dziś wszystkie wiaty na pętli przy al. Wilanowskiej mają zielone zadaszenia.

Rozchodnik jest rośliną, która doskonale sprawdza się w miejskich warunkach (rozchodnikowe „dywany” są również na torowiskach tramwajowych) i dobrze znosi niekorzystne warunki klimatyczne. Jest bezobsługowy – nie wymaga podlewania i nawożenia, a jednocześnie długo wygląda świeżo i estetycznie. Jednocześnie ma korzystny wpływ na jakość powietrza – ogranicza jego zapylenie w rejonie wiaty o ok. 15-20 proc. i pochłania rocznie 7,3 kg dwutlenku węgla. W upalne dni obniża temperaturę pod wiatą o 3-5 stopni Celsjusza. W czasie deszczu magazynuje nawet 150 litrów wody, co przyczynia się do retencji wody opadowej. Dzięki długiemu okresowi kwitnienia sprzyja także owadom.

Pasażerowie Warszawskiego Transportu Publicznego mogą się schronić pod 26 zielonymi zadaszeniami. Po raz pierwszy rozchodnik na dachu wiaty pojawił się w 2020 r. Firma AMS – operator wiat przystankowych – wyłożyła go na żoliborskim przystanku Ks. Popiełuszki 02. Rozwiązanie sprawdziło się i następnie rośliny zagościły na kolejnych 20 zadaszeniach – na Mokotowie, Woli, Żoliborzu, Pradze-Południe, Bemowie i we Włochach.

Zielona wiata przystankowa fotografowana z boku dachu, widoczna również część autobusu