null

Zielona Marszałkowska – i to jeszcze bardziej

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
Obsadzone trawą tory tramwajowe, obok szpaler drzew - wizualizacja ulicy Marszałkowskiej

Rozpoczął się przetarg na opracowanie zmian na kolejnym odcinku ulicy Marszałkowskiej. W centrum będą nowe tory, odnowione przystanki i dużo zieleni.

Tramwaje Warszawskie ogłosiły przetarg na zaprojektowanie na nowo ulicy Marszałkowskiej między Ogrodem Saskim a Rotundą. Zmiany obejmą zarówno tory, jak i jezdnie.

Inwestycja wpisuje się w projekt Nowego Centrum Warszawy. Jego celem jest przekształcenie ścisłego centrum stolicy w wygodną, dostępną i zieloną przestrzeń publiczną. Będzie przedłużeniem tego, co przygotowuje Zarząd Dróg Miejskich.

Nowe, zielone tory

Projekt obejmie przebudowę torów i jezdni na odcinku 1 km. Między ulicami Królewską a Świętokrzyską ma się znaleźć zielone torowisko z rozchodnikiem, natomiast od ulicy Świętokrzyskiej tory tramwajowe będą używane jako awaryjny pas dla karetek pogotowia i innych uprzywilejowanych pojazdów.

Dla wygody pasażerów, Tramwaje Warszawskie planują również poszerzyć i przedłużyć przystanki tramwajowe wzdłuż ulicy Świętokrzyskiej. Remont ma przynieść wieloletni, trwały efekt, zaplanowano więc także wymianę odwodnienia i sieci trakcyjnej.

Szpalery drzew zamiast asfaltu

Kluczowym elementem zmian jest zaprojektowanie przestrzeni pod nasadzenie szpalerów drzew wzdłuż torów tramwajowych.

Wykonawca dokumentacji będzie musiał opracować na zlecenie Tramwajów Warszawskich nową organizację ruchu drogowego. Uwzględni ona przebudowę lewych pasów jezdni, które znajdują się wzdłuż torów tramwajowych, na pasy zieleni z drzewami. Wykonaniem prac związanych z zielenią zajmie się Zarząd Dróg Miejskich.

Terminy i perspektywy

Tramwaje Warszawskie planują otworzenie oferty przetargowej jeszcze w kwietniu. Wykonawca, z którym zostanie podpisana umowa, będzie miał dokładnie 422 dni na przygotowanie dokumentacji projektowej.

Obowiązkiem wykonawcy będzie też wsparcie techniczne i nadzór autorski nad przebudową ulicy Marszałkowskiej. Jej przebudowa jest planowana najwcześniej w 2024 roku.