null

Zielona Marszałkowska

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Ulica Marszałkowska - drzewa, krzewy i kwiaty rosnące wzdłuż ulicy
ulica Marszałkowska

Główna ulica w mieście przemienia się w zieloną aleję ze szpalerami drzew, ścieżkami rowerowymi, zielonymi torami i nowymi przejściami dla pieszych. Wszystko w ramach programu Nowe Centrum Warszawy, zakładającego przekształcenie ścisłego śródmieścia Warszawy w wygodną, dostępną i zieloną przestrzeń publiczną.

Ulica Marszałkowska przechodzi metamorfozę. Przybywa zieleni, powstaną nowe przejścia dla pieszych i drogi dla rowerów. Marszałkowska ma się stać piękną aleją godną Nowego Centrum Warszawy. Prace na pierwszym odcinku (od ul. Świętokrzyskiej do Widok) oraz w rejonie ronda Dmowskiego zostały już zrealizowane. Zakończono projektowanie kolejnego odcinka pomiędzy ul. Królewską a placem Bankowym – rozpoczęcie robót budowlanych dla tego zakresu planowane jest w marcu 2023 roku. Trwa projektowanie odcinka pomiędzy ul. Nowogrodzką a placem Konstytucji oraz w rejonie Domów Centrum, gdzie dodatkowe przejścia dla pieszych i przejazdy dla rowerzystów oraz zmiany w zagospodarowaniu terenu będą wynikiem koncepcji konkursowej dla przebudowy całego kwartału.  

Zmiany są projektowane w oparciu o koncepcję „Zielonej Marszałkowskiej” skonsultowaną z mieszkańcami. Zakłada ona wprowadzenie w przestrzeni ulicy znacznie więcej zieleni. Pojawi się ona m.in. w pasie dzielącym pomiędzy jezdniami a torowiskiem. Projekt będzie przewidywał w tym miejscu nasadzenia drzew (tam, gdzie to możliwe) oraz krzewów i żywopłotów. Jezdnie będą miały po dwa pasy ruchu w każdym kierunku, zaś na prawym pasie wyznaczone zostanie parkowanie. Chodnik zostanie przebudowany i oddzielony od drogi rowerowej. Rowerzyści zyskają trasę po obu stronach ulicy. Dla pieszych powstaną dodatkowe przejścia w kilku miejscach. Przebudowane zostaną również przystanki tramwajowe, a sygnalizacja na całej ulicy będzie ustawiona na priorytet dla komunikacji zbiorowej.

Status projektu:

 
 

Więcej informacji o przestrzeni miejskiej w Warszawie: architektura.um.warszawa.pl

Ulica Marszałkowska - drzewa, krzewy i kwiaty rosnące wzdłuż ulicy
Zobacz galerię (3 zdjęć)
Ulica Marszałkowska - drzewa, krzewy i kwiaty rosnące wzdłuż ulicy
Ulica Marszałkowska - drzewa, krzewy i kwiaty rosnące wzdłuż ulicy