null

Zielona Marszałkowska

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Ulica Marszałkowska - drzewa, krzewy i kwiaty rosnące wzdłuż ulicy
ulica Marszałkowska

Główna ulica w mieście zmieniła się w zieloną aleję ze szpalerami drzew, ścieżkami rowerowymi i zielonymi torami. Wszystko w ramach programu Nowe Centrum Warszawy, zakładającego przekształcenie ścisłego śródmieścia Warszawy w wygodną, dostępną i zieloną przestrzeń publiczną.

Ulica Marszałkowska przeszła metamorfozę na kolejnym odcinku – pomiędzy ul. Królewską a placem Bankowym. Przybyło tu zieleni, powstały nowe drogi dla rowerów. Dzięki temu Marszałkowska stała się piękną aleją godną Nowego Centrum Warszawy.

Zmiany są projektowane w oparciu o koncepcję „Zielonej Marszałkowskiej” skonsultowaną z mieszkańcami. Zakłada ona wprowadzenie w przestrzeni ulicy znacznie więcej zieleni (m.in. w pasie dzielącym pomiędzy jezdniami a torowiskiem). Projekt przewiduje w tym miejscu nasadzenia drzew (tam, gdzie to możliwe) oraz krzewów i żywopłotów. Jezdnie mają tu po dwa pasy ruchu w każdym kierunku, zaś na prawym pasie wyznaczone zostało parkowanie. Chodnik został przebudowany i oddzielony od drogi rowerowej. Rowerzyści zyskali trasę po obu stronach ulicy.

W planach są kolejne udogodnienia. Dla pieszych powstaną dodatkowe przejścia w kilku miejscach. Przebudowane zostaną również przystanki tramwajowe, a sygnalizacja na całej ulicy będzie ustawiona na priorytet dla komunikacji zbiorowej.

Trwa również projektowanie odcinka pomiędzy ul. Nowogrodzką a placem Konstytucji oraz w rejonie Domów Centrum, gdzie dodatkowe przejścia dla pieszych i przejazdy dla rowerzystów oraz zmiany w zagospodarowaniu terenu będą wynikiem koncepcji konkursowej dla przebudowy całego kwartału.  

Status projektu:

 
 

Więcej informacji o przestrzeni miejskiej w Warszawie: architektura.um.warszawa.pl

Ulica Marszałkowska - drzewa, krzewy i kwiaty rosnące wzdłuż ulicy
Zobacz galerię (3 zdjęć)
Ulica Marszałkowska - drzewa, krzewy i kwiaty rosnące wzdłuż ulicy
Ulica Marszałkowska - drzewa, krzewy i kwiaty rosnące wzdłuż ulicy