null

Zielona historia miasta

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
Pszczelarz ubrany w strój ochronny wyciąga z ula kratkę z pszczołami. Pszczelarz jest na dachu, widać posadzone kwiaty, a w tle warszawskie wieżowce.
Ogród z roślinami miododajnymi dla pszczół na jednym z tarasów Pałacu Kultury i Nauki | Autor: Aga Bilska

Historia parków, osiedli, ogrodów i ogródków w stolicy, a także minione i wciąż trwające inicjatywy mieszkańców na rzecz zazieleniania miasta – to główne tematy wystawy plenerowej „Zielona Warszawa. Miejskie inicjatywy ogrodnicze od XIX wieku do dziś”. Wernisaż w najbliższą sobotę, 10 września o godz. 16:00.

Gdzie powstały pierwsze ogrody w stylu angielskim? Kiedy zaczęło rozwijać się nowoczesne ogrodnictwo miejskie w Warszawie? Czym było modne ustronie we wsi Powązki i dlaczego przesadzono tam 340 lip z Puszczy Kampinoskiej? Jaką rolę w kształtowaniu warszawskiej zieleni odegrali Izabela Czartoryska, Franciszek Szanior, Leon Danielewicz i Alina Scholtz? Tego wszystkiego będzie można dowiedzieć się z 28 ilustrowanych plansz, które od 10 września do 1 października będą dostępne na skwerze ks. Jana Twardowskiego.

Ekspozycja przedstawia różne aspekty egzystencji natury w przestrzeni miejskiej. Bogato ilustrowana zdjęciami historycznymi oraz współczesnymi opowiada zieloną historię miasta. Każda z plansz prezentuje inne zagadnienie: poczynając od wieku XIX i prekursorskich pomysłów Izabeli Czartoryskiej, projekty pierwszych prawdziwych publicznych parków i ogrodów poprzez pierwsze ogródki działkowe, a kończąc na obecnych aktywnościach mieszkańców stolicy. 

Za organizację wystawy odpowiada Dom Spotkań z Historią, przy współpracy z Zarządem Zieleni m.st. Warszawy. Kuratorem jest Agnieszka Kowalska – autorka wydanego w lipcu tego roku alternatywnego przewodnika po zielonej Warszawie. Publikację można kupić w księgarni Domu Spotkań z Historią lub w sklepie internetowym: www.ksiegarnia.dsh.waw.pl.

Wystawie – poza alternatywnym przewodnikiem – towarzyszą także spacery po stolicy oraz specjalnie utworzona grupa na Facebooku, zachęcająca mieszkańców do dzielenia się ulubionymi zielonymi miejscami i wspólnego tworzenia mapy zielonej Warszawy.

Pszczelarz ubrany w strój ochronny wyciąga z ula kratkę z pszczołami. Pszczelarz jest na dachu, widać posadzone kwiaty, a w tle warszawskie wieżowce.
Zobacz galerię (4 zdjęć />)
Dwie osoby w letni dzień idą pomalowanym na zielono wiaduktem w stronę bujnej zieleni
Czarno-biała fotografia. Młodzież szkolna w płaszczach i beretach łopatami wykopuje dołek.
Czarno-biała fotografia. Widok z góry na działki, w tle budynki.