null

Zielona aleja w sercu miasta

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Rafał Trzaskowski sadzi drzewo na placu Centralnym_w tle Pałac Kultury i Nauki
Jedno z drzew na placu Centralnym posadził prezydent Rafał Trzaskowski. | Autor: Rafał Motyl

W rejonie Pałacu Kultury i Nauki dobiega końca budowa drogi, która posłuży do obsługi kompleksu muzealno-teatralnego na przyszłym placu Centralnym. Przy powstającym Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz planowanym budynku teatru TR Warszawa pojawiły się właśnie dorodne, wysokie na 9 metrów glediczje trójcierniowe oraz wiśnie „Fukubana”. Jedno z nowych drzew zasadził prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Wzdłuż nowej drogi dobiega końca sadzenie 52 drzew, które będą rosły po obu jej stronach – zarówno na odcinku do ronda jak i wokół zjazdu do części podziemnej. Są to 44 okazałe glediczje trójcierniowe, których sadzonki mierzą do 9 m wysokości oraz 8 kwitnących wiosną – na różowo – wczesnych wiśni odmiany „Fukubana”.

Plac Centralny zmieni się nie do poznania – od Muzeum Sztuki Nowoczesnej aż po sam Pałac Kultury i Nauki. Będzie bardziej zielono. Pojawią się tu krzewy, byliny, a przede wszystkim wysokie drzewa. Miałem przyjemność pomagać przy sadzeniu jednego z nich – mówi Rafał Trzaskowski. – Bardzo się cieszę, że centrum miasta się zmienia, że będzie coraz bardziej zielone, na czym wszystkim nam bardzo zależy – dodaje prezydent Warszawy.

Dorodne, ukorzenione drzewka przyjechały do Warszawy ze szkółki w Holandii. Ponadto posadzonych tu zostanie 2200 krzewów m.in. róży okrywowej i irgi błyszczącej oraz około 7 tys. sadzonek ozdobnej trawy – seslerii lśniącej.

Kolejny element Nowego Centrum Warszawy

Nasadzenia zieleni to ostatni etap prac przy drodze pod Pałacem Kultury i Nauki – od strony ul. Marszałkowskiej. Nowa droga – wraz z rondem – zapewni dojazd do powstającego Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Zbudowana zostanie tu również rampa zjazdowa do kondygnacji podziemnych przyszłego budynku teatru TR Warszawa i doków rozładunkowych Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Droga ma jedną jezdnię wykonaną z kostki granitowej – po jednym pasie ruchu w każdym kierunku. W ramach inwestycji wybudowane zostało także oświetlenie uliczne, chodniki z płyt granitowych, przejście dla pieszych, kanalizacja ogólnospławna oraz deszczowa wraz z pompownią wód opadowych.

Nowa droga będzie łącznikiem, integrującym muzeum i teatr z nowym Placem Centralnym oraz Parkiem Świętokrzyskim. To część powstającego Nowego Centrum Warszawy – wieloletniego projektu zmian w Śródmieściu, które Warszawa realizuje w kilku etapach. W ramach przedsięwzięcia powstał już m.in. wygodny plac Pięciu Rogów, a ul. Marszałkowska – na odcinku od ul. Królewskiej do placu Bankowego – została przebudowana w zieloną i przyjazną pieszym oraz rowerzystom arterię. Niedawno rozpoczęły się również prace na ulicy Chmielnej, które mają przywrócić jej rangę reprezentacyjnego deptaka.

Inwestorem prac przy drodze na placu Centralnym jest Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta, wykonawcą firma SKANSKA. Koszt inwestycji to około 38 mln zł. Uruchomienie drogi przy MSN nastąpi jeszcze w tym roku.

Plac Centralny i Pałac Kultury i Nauki w wieczornym klimacie_na pierwszym planie robotnicy sadzą nowe drzewa przy Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Zobacz galerię (6 zdjęć)
Plac Centralny i Pałac Kultury i Nauki w wieczornym klimacie_na pierwszym planie nowe drzewa leżą i czekają na posadzenie przy Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Za nimi auto-dostawczak i robotnik
Pałac Kultury i Nauki w wieczornym klimacie_na pierwszym planie korona drzewa bez liści
Nowe drzewa leżą po obu stronach alejki przy Muzeum Sztuki Nowoczesnej i czekają na posadzenie. W tle Domy Centrum
Nowe, duze drzewa leżą na bruku i czekają na posadzenie_na drugim planie ciągnik-widlak podnosi jedno z drzew przy asyście robotników
Budynek Muzeum Sztuki Nowczesnej_przed nim szpaler nowo posadzonych drzew_za nim Domy Centrum