null

Zaprojektujmy wspólnie nowy plac Teatralny

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Plac Teatralny - widok na Teatra Wielki / Operę Narodową
Plac Teatralny i Teatr Wielki Opera Narodowa | Autor: Szymon Pulcyn

Wszyscy mieszkańcy mogą wczuć się w rolę miejskiego architekta i mieć swój wkład w wizję Nowego Centrum Warszawy. Wystarczy wziąć udział w warsztatach projektowych, dzięki którym wspólnie i na nowo zostanie stworzony kształt i przeznaczenie trzech stołecznych placów: Teatralnego, Bankowego i Żelaznej Bramy.

Warszawa rozpoczyna działania konsultacyjno-projektowe dla trzech placów: Teatralnego, Bankowego i Żelaznej Bramy. Warsztaty typu charrette* poprowadzi na zlecenia Miasta pracownia projektowa  MAU (Mycielski Architecture & Urbanism).

Warsztaty są częścią Nowego Centrum Warszawy – jednego z priorytetowych projektów stolicy, dzięki któremu – podczas kadencji Rafała Trzaskowskiego – zmienia się przestrzeń publiczna w mieście.

Zmieniamy serce Warszawy w elegancją przestrzeń miejską, która w końcu będzie spójna, a przy tym przyjazna, bezpieczna, zielona i odpowiadająca na potrzeby warszawianek i warszawiaków, przyjazna dla rodzin i atrakcyjna dla turystów. Nowe Centrum Warszawy będzie tętnić życiem i oferować szeroki wachlarz usług zlokalizowanych w parterach budynków, sklepów, kawiarni czy restauracji z ogródkami. Lepsza jakość centrum to też zdrowie i wygoda nas wszystkich: czyste powietrze, dużo zieleni, ścieżki rowerowe i komfortowy transport publiczny – mówi prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Na początek plac Teatralny

Myśląc o Nowym Centrum Warszawy rozpoczniemy niebawem projektowanie nowego placu Teatralnego, placu Bankowego i placu Żelaznej Bramy. Zaczniemy 3 czerwca od spaceru z mieszkańcami po placu Teatralnym. Bo modernizację chcemy przeprowadzić w formule charrette, czyli wspólnie z mieszkańcami. Sprawdziło się to już na placu Powstańców Warszawy, który przebudowujemy właśnie uwzględniając potrzeby osób, które z niego korzystają – wyjaśnia Michał Olszewski, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.

W wyniku warsztatów opracowane zostaną koncepcje funkcjonalno-przestrzenne dla tych trzech placów. Powstanie w ten sposób materiał poglądowy, który da odpowiedź na pytania, jak ważne warszawskie place powinny wyglądać, by pogodzić różne funkcje i różne potrzeby użytkowników. Dziś są to miejsca zarówno uroczystych wydarzeń, jak i codziennych spotkań czy spacerów mieszkańców.

Place Teatralny i Bankowy są zdominowane przez drogi i ruch samochodowy. Pełnią głównie rolę parkingów, a w przypadku placu Bankowego również ruchliwego węzła komunikacyjnego. Z kolei Plac Żelaznej Bramy jest odcięty od Osi Saskiej. Brakuje przejścia dla pieszych i bezpośredniego połączenia z Ogrodem Saskim. Priorytetem będzie oddanie przestrzeni placów mieszkańcom poprzez uporządkowanie komunikacji kołowej i wprowadzenie zieleni. Trzeba również wyeksponować ich historyczne i turystyczne walory.

Nowe zagospodarowanie placów ma się wpisywać we współczesne myślenie o projektowaniu przestrzeni publicznych. Musi być zgodne z ideą programu „Poprawa jakości ważnych przestrzeni publicznych” do Strategii #Warszawa2030. Ważnym elementem przy zaprojektowaniu na nowo tych miejsc jest również dialog z mieszkańcami, użytkownikami, gospodarzami placów i ekspertami – dodaje Wojciech Wagner, zastępca dyrektorki Biura Architektury i Planowania Przestrzennego.

Od 24 maja zapraszamy mieszkańców Warszawy na konsultacje społeczne dotyczące placu Teatralnego. Od 24 maja do 11 czerwca można wyrazić swoje zdanie na temat placu poprzez formularz na stronie konsultacji. A 3 czerwca zapraszamy na spacer badawczy, który rozpocznie cykl warsztatów. Poniżej harmonogram otwartych spotkań. 

Harmonogram warsztatów charrette dla placu Teatralnego:

  • Sobota, 3 czerwca, godz. 11:00-13:00 – spacer badawczy, pl. Teatralny;
  • środa, 14 czerwca, godz. 17:00-20:00 – I sesja warsztatowa;
  • czwartek, 15 czerwca, godz. 16.00-18:00 – otwarty punkt konsultacyjny;
  • poniedziałek, 19 czerwca, godz. 17.00-21:00 – prezentacja publiczna koncepcji wstępnej i II sesja warsztatowa;
  • czwartek, 22 czerwca, godz. 17:00-20:00 – prezentacja końcowa – wyniki warsztatów i wystawa.

Wszystkie prezentacje, sesje warsztatowe i punkt konsultacyjny odbywają się w sali konferencyjnej na poziomie -2 w budynku Widok Towers przy Alejach Jerozolimskich 44. Wejście do niej możliwe jest od strony Rotundy poprzez kancelarię ogólną Urzędu Miasta, schodami ruchomymi lub windą po prawej stronie wejścia.

Więcej informacji na temat warsztatów dla Placu Teatralnego na stronach: architektura.um.warszawa.pl/-/plac-teatralny oraz konsultacje.um.warszawa.pl/

* Technika charrette przydatna jest przede wszystkim do konsultowania z mieszkańcami i ekspertami przedsięwzięć związanych ze zmianami przestrzeni. Jest to warsztat, do udziału w którym zaprasza się specjalistów z różnych dziedzin i wszystkich interesariuszy konsultowanego projektu. Uczestnicy w mniejszych grupach wraz z ekspertami dyskutują nad poszczególnymi elementami projektu m.in. zielenią, poruszaniem się, małą architekturą, usługami, wspólnie projektując, omawiając kłopoty z realizacją projektów i szukając płaszczyzny porozumienia. Warsztaty charrette trwają zazwyczaj kilka dni i wymagają wcześniejszego przygotowania merytorycznego. W ich trakcie na bieżąco wypracowywane i weryfikowane są przez wszystkie zainteresowane strony koncepcje zmian, które następnie są podsumowywane w realistycznej koncepcji. W Warszawie warsztaty charrette były wykorzystywane m.in. w projektowaniu zmian na Placu Powstańców Warszawy.