null

Zapowiedź lata na miejskich kwietnikach

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Czerwone pelargonie na kwietniku na pętli komunikacji miejskiej. W tle tramwaj na przystanku
Letnie ukwiecenia na pętlach komunikacji miejskiej | Autor: Zarząd Oczyszczania Miasta

Lato wkroczyło na pętle komunikacji miejskiej. Pasażerowie mogą podziwiać 11 tys. begonii, pelargonii i gaur, którymi Zarząd Oczyszczania Miasta ozdobił krańcowe przystanki. Niebawem część swoich ukwieceń zmieni także stołeczny Zarząd Zieleni.

Po wiosennych bratkach przyszedł czas na nowe kwiaty. Letnią wizytówką 9 pętli autobusowych i tramwajowych będą begonie i pelargonie w towarzystwie ozdobnych gaur. Zarząd Oczyszczania Miasta (ZOM) posadził w piętrowych kwietnikach aż 11 tys. roślin.

Parki, skwery, pasy drogowe, pętle komunikacji miejskiej – wszędzie tam można podziwiać wielokolorowe ukwiecenia w przeróżnych odmianach. Tej wiosny dzięki naszym ogrodnikom w miejskiej przestrzeni zakwitło ponad 5 mln kwiatów. A to wciąż nie koniec. Jeszcze przed nadejściem astronomicznego lata w donicach i na kwietnikach pojawią się kolejne rośliny – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Kolorowo i pachnąco na pętlach

Begonie w odmianie dragon wing charakteryzują się błyszczącymi, intensywnie zielonymi liśćmi, które przypominają kształtem łuski smoka. To jedne z najszybciej i najokazalej rosnących begonii. Osiągają do 70 cm wysokości. Pasażerowie będą mogli zobaczyć 5,6 tys. kwiatów w białej i czerwonej odsłonie na pętlach: Wilanów, Nowe Bemowo, Żerań FSO, Wiatraczna i Annopol.

W letnich aranżacjach jak co roku są również kompozycje z białych gaur i różnokolorowych pelargonii bluszczolistnych. To odmiana o pokładających się pędach, licznie obsypanych drobnymi kwiatami w różowym i czerwonym kolorze. 5,3 tys. tych roślin ZOM posadził na pętlach: P+R Al. Krakowska, Esperanto, Wiatraczna, Szczęśliwice i Bródno-Podgrodzie.

Rośliny odpowiednio zadbane

Zarząd Oczyszczania Miasta zmienia aranżacje pętli trzy razy w roku. Wiosną przystanki ozdabiały bratki, a letnie begonie, pelargonie i gaury zastąpią jesienią wrzosy i kapusta ozdobna. Na to jakie rośliny mogą podziwiać mieszkańcy, wpływa kilka czynników. Oprócz interesującego wyglądu powinny być wytrzymałe na silne nasłonecznienie, wysokie temperatury i wiatr, żeby poradzić sobie w przestrzeni miejskiej.

ZOM dba o zieleń na 61 pętlach. Oprócz dekorowania przystanków sezonowymi kwiatami, miejscy ogrodnicy przez cały rok dbają także o dobrą kondycję drzew i krzewów.

Bogactwo kwiatów w miejskiej przestrzeni

Ukwiecenia wymieni także Zarząd Zieleni m.st. Warszawy. Na przełomie maja i czerwca miejscy ogrodnicy posadzą lub dosadzą do kwietników oraz donic rośliny sezonowe i wieloletnie. W tym roku będzie tam dominowała lekkość traw w kilku odsłonach (proso, ostnica, sesleria, rozplenica) w połączeniu z tradycyjnymi roślinami (pacioreczniki czy puszyste aksamitki). Nie zabraknie też nowości – pojawią się dalie oraz szałwie w dwóch odmianach: ‘Amistad’ i ‘Lowe &Wishes’. Na placu Bankowym będzie pachniało bazylią i czekoladą. Miejscy ogrodnicy połączą tam onętek czekoladowy potocznie zwany warszawianką z bazylią ‘Red Runib’ w kolorze purpurowym i innymi kwiatami.

W pozostałych kompozycjach będzie można dostrzec też angelonie, begonie, drakwie, nachyłki, gaury, koleusy, petunie, smagliczki, wilce, pelargonie, kocanki, wilczomlecze, wieczniki.

Trawy i czerwone kwiaty posadzone przy pasie drogowym
Zobacz galerię (6 zdjęć)
Kwiaty kwitnące wśród traw w parku przy pomniku
Kolorowe kwiaty wśród traw
Czerwone pelargonie na kwietniku na pętli komunikacji miejskiej. W tle tramwaj na przystanku
Dwóch pracowników sadzi letnie kwiaty na pętli komunikacji miejskiej
Czosnek ozdobny kwitnie nocą na placu Trzech Krzyży. W tle kościół