null

Zapisy na 32. Bieg Powstania Warszawskiego

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Grupa kilkunastu biegaczy na trasie ulicznego biegu. Po boku, za barierkami, kibice.
Ubiegoroczny bieg Powstania Warszawskiego. | Autor: Aktywna Warszawa

Tegoroczny Bieg Powstania Warszawskiego odbędzie się 29 lipca, a w środę, 31 maja, rozpoczną się zapisy uczestników. Podczas tego wyjątkowego wydarzenia biegi odbędą się na dwóch trasach: 5-kilometrowej oraz 10-kilometrowej. Dla chętnych biegaczy z całej Polski organizatorzy przygotowali również wirtualną odsłonę imprezy.

Bieg Powstania ma co roku szczególną atmosferę. Cieszymy się, że możemy biegać po ulicach Warszawy, a jednocześnie wspominamy bohaterstwo żołnierzy i cywilnej ludności naszego miasta – mówi Renata Kaznowska, zastępczyni Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy. – Nastrój potęguje wieczorna pora zawodów, biegacze startują o zmierzchu, większość dociera do mety już po zmroku. W tym wyjątkowym biegu mamy nie tylko sportowe emocje i zdrową rywalizację na trasie, ale przede wszystkim jest to godne upamiętnienie Powstańców Warszawskich, którzy zawsze towarzyszą nam na starcie. Jestem pewna, że są dumni z kolejnych pokoleń warszawiaków i warszawianek biorących udział w tym biegu – dodaje Renata Kaznowska.

W szczytnym celu

Zapisy do 32. Biegu Powstania Warszawskiego rozpoczną się 31 maja o godz. 12:00. Najłatwiej zapisać się online na: BiegPowstaniaWarszawskiego.pl lub rejestracja.maratonwarszawski.com/pl/. Impreza odbędzie się w sobotę  29 lipca. Start poszczególnych biegów nastąpi o godzinie 20:30 (5 km) i 21:00 (10 km). Będzie to kolejna impreza Warszawskiej Triady Biegowej „Zabiegaj o Pamięć”, organizowana w formule współpracy Miasta Stołecznego Warszawy i Fundacji „Maraton Warszawski”.

Już po raz drugi nasz bieg będzie wyjątkowy nie tylko ze względu na trasę czy podniosłą atmosferę, ale także dzięki akcji #BiegamDobrze dla Bohaterów. Uruchomimy również zapisy w formule charytatywnej – wszystkie pieniądze z wirtualnych zbiórek przeznaczymy na pomoc bohaterom powstania w akcjach organizowanych przez Stowarzyszenie Monopol Warszawski. Dla wszystkich, którzy przekroczą kwotę 300 zł na swoich zbiórkach przygotowaliśmy prezent – pakiet kulturalny. Wierzymy w biegaczy i siłę dobrej inicjatywy. Mamy nadzieję, że uda zebrać się jak największą kwotę na pomoc dla Powstańców – mówi Magda Skrocka, dyrektor Warszawskiej Triady Biegowej „Zabiegaj o Pamięć”.

Historia na każdym kroku

Trasy biegów są powiązane z symbolicznymi dla Powstania miejscami. Linia startu, wspólna dla obu dystansów, będzie usytuowana w pobliżu Pomnika Powstania Warszawskiego. Meta, również wspólna dla biegu na 5 i 10 km, zostanie zlokalizowana na ulicy Konwiktorskiej. To wzdłuż tej ulicy w sierpniu 1944 r. przebiegała linia frontu.

Biegacze, którzy zdecydują się na udział w rywalizacji na 5 km, pobiegną ulicami Miodową, przez Plac Piłsudskiego, Królewską, zbiegną ulicą Karową i Wiaduktem Markiewicza do ulicy Browarnej. Mniej więcej do tego momentu trasy obu biegów będą do siebie zbliżone. Jednak startujący na krótszym dystansie skręcą w ulicę Gęstą, później w Dobrą, by wrócić na Karową i z niej skręcić w Wybrzeże Kościuszkowskie i dalej Wybrzeże Gdańskie. Po jego pokonaniu zostanie jeszcze podbieg ulicą Sanguszki w kierunku mety na Konwiktorskiej.

Biegacze startujący na 10 km ulicą Senatorską dobiegną do Wierzbowej i to nią podążą do Placu Piłsudskiego. Następnie udadzą się na południe aż do ulicy Górnośląskiej. Stamtąd czeka ich powrót w kierunku północnym. Po dobiegnięciu do ul. Dobrej, końcówka trasy jest taka sama, jak w biegu na 5 km – biegacze wykonają skręt w Karową, później czeka ich najdłuższa prosta (Wybrzeże Kościuszkowskie i Wybrzeże Gdańskie), a na finiszu Sanguszki i Konwiktorska.

Dystanse rozgrywane w ramach Biegu Powstania Warszawskiego mają sportowy charakter, a trasy są atestowane. Zawodnicy, planujący uzyskać wymarzone czasy (a ze względu na porę startu, może być ku temu dogodna okazja) będą mogli skorzystać z pomocy tzw. pacemakerów.

Wirtualne biegi w całej Polsce

Dla tych wszystkich, którzy nie mogą wziąć udziału w Biegu Powstania na ulicach Warszawy, została przygotowana wirtualna odsłona wydarzenia. Wziąć w nim będzie można udział w dowolnym miejscu w Polsce. Startujący wirtualnie będą mieli tydzień na pokonanie wybranego dystansu, ale organizatorzy rekomendują rozpoczęcie biegu w dniu 29 lipca o godz. 20:30, aby połączyć się symbolicznie z uczestnikami biegu w Warszawie. Uczestnicy biegu wirtualnego również otrzymają medale, a w ramach rywalizacji prowadzone będą klasyfikacje.

Liga Mistrzów Warszawy

Bieg Powstania Warszawskiego to druga tegoroczna tura Warszawskiej Triady Biegowej, a także trzeci etap Ligi Mistrzów Warszawy. Oprócz Biegu Konstytucji 3 Maja zaliczane są do niej dotychczas wyniki z 17. Półmaratonu Warszawskiego. W przypadku Ligi rywalizacja prowadzona jest w kategoriach wiekowych, a czasy osiągane przez uczestników przeliczane są na punkty po uwzględnieniu najlepszego wyniku – w danym biegu w danej kategorii. Aby zostać sklasyfikowanym w Lidze Mistrzów Warszawy, należy wziąć udział w co najmniej trzech wliczanych do rywalizacji biegach (17. Półmaratonie Warszawskim, 31. Biegu Konstytucji 3 Maja, 32. Biegu Powstania Warszawskiego, 33. Biegu Niepodległości, 45. Maratonie Warszawskim). Do rezultatu końcowego wliczane będą natomiast cztery najlepiej punktowane starty.

Więcej informacji na temat Ligi Mistrzów Warszawy, zasad rywalizacji i punktowania, znaleźć można na stronie BiegPowstaniaWarszawskiego.pl/liga-mistrzow-warszawy/.