null

Zamknięte Łazienki Królewskie i Pałac w Wilanowie

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Łazienki Królewskie zostały zamknięte dla publiczności.Fot. F.Kwiatkowski
Łazienki Królewskie zostały zamknięte dla publiczności.Fot. F.Kwiatkowski

W związku ze stanem epidemii koronawirusa Muzeum Łazienki Królewskie oraz Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie zostały zamknięte dla odwiedzających. Jednak na mieszkańców czekają ciekawe projekty on-line udostępniane przez liczne warszawskie instytucje kultury. Zostań w domu z kulturą.

Warszawskie instytucje kultury szybko zareagowały na ograniczenia w dostępie do wydarzeń ze względu na rozprzestrzeniającego się koronawirusa. Liczne placówki, jak teatry, muzea czy domy kultury udostępniają wybrane projekty on-line i umożliwiają mieszkańcom stały kontakt z kulturą i sztuką, bez konieczności wychodzenia z domu.
Co istotne, lista projektów wydłuża się każdego dnia, dlatego zachęcamy do odwiedzania strony kulturalna.warszawa.pl oraz Facebooka, gdzie na bieżąco aktualizowane są informacje z warszawskiego, wirtualnego świata kultury.

Muzeum Łazienki Królewskie
W związku z podjęciem działań mających na celu zatrzymanie szerzenia się koronawirusa, wszystkie obiekty oraz ogrody są zamknięte aż do odwołania. Zaplanowane w najbliższym czasie wydarzenia nie odbędą się, podobnie jak zajęcia edukacyjne dla dzieci i dorosłych, organizowane przez Muzeum Łazienki Królewskie oraz Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa. Jednocześnie muzeum zaprasza do kontaktu z kulturą on-line. Na stronie internetowej i w mediach społecznościowych stale pojawiają się nowe treści, pozwalające korzystać z muzealnej oferty.

Zachęcamy do oglądania kolekcji online, odwiedzenia e-biblioteki, w której skorzystać można z kilkudziesięciu książek stanowiących kanon literatury epoki oświecenia, e-sklepu, a także bazy wiedzy, gdzie znajdują się m.in. artykuły i eseje badaczy epoki stanisławowskiej. Warto też zajrzeć na blog Działu Edukacji Muzeum Łazienki Królewskie, gdzie dostępne są m.in. muzealne ciekawostki i propozycje, jak ciekawie spędzać czas w domu, a także na podstronę, gdzie publikowane są wykłady on-line.

Dla nauczycieli i uczniów udostępniane są materiały do pracy zdalnej.
Więcej informacji znajduje się na stronie www.lazienki-krolewskie.pl.
 
Pałac Króla Jana III w Wilanowie
Pałac wilanowski wraz z parkiem są zamknięte dla zwiedzających, a wszystkie wydarzenia edukacyjne i kulturalne w muzeum zostały odwołane. Nadal jednak można spacerować po przedpolu pałacu i Morysinie, dzięki bogatym zasobom online. Przedstawiamy wybrane projekty:

•    W Pasażu Wiedzy publikowane są artykuły o historii i kulturze dawnej Rzeczpospolitej. Jest ich ponad 3300, wszystkie oparte są na badaniach naukowych.
•    Sobiesciana – kolekcja cyfrowa, zawierająca blisko 500 pamiątek, dzieł sztuki, wydarzeń, opowieści i legend związanych z postacią Jana Sobieskiego i rodziną Sobieskich.
•    Cyfrowe zbiory to kompletna baza dzieł sztuki z wilanowskiej kolekcji, zawierająca najważniejsze dane o obiektach.
•    W wirtualnym muzeum możemy zobaczyć filmy o ważnych postaciach i dziełach sztuki, multimedialne prezentacje i e-podręczniki.
•    Wilanowska kolekcja to m.in. antyczne wazy, dzieła tak wybitnych malarzy jak Cranach, Rubens czy David, staropolskie portrety, chińska porcelana czy bezcenne tkaniny.
•    Zachęcamy do lektury książek wydawanych przez muzeum.
•    Wieści z parku - blog przyrodniczy.

Muzeum odpowiada również na potrzeby osób z niepełnosprawnościami:
•    Autodeskrypcja to opis treści wizualnych umożliwiających ich odbiór osobom z niepełnosprawnością wzroku. Opisano pałacyk, parki liczne dzieła z kolekcji wilanowskiej.
•    Wychodząc naprzeciw osobom z niepełnosprawnością słuchową, posługujących się językiem migowym, zgromadzony został obszerny zbiór filmów, opowiadających o historii i sztuce czy przyrodzie.

To tylko część dostępnych materiałów. Więcej zasobów on-line znajduje się na stronie www.wilanow-palac.pl/zasoby_wiedzy.

Zwrot lub wymiana biletów
W obecnej sytuacji, gdy wszystkie wydarzenia w miejskich instytucjach kultury zostały odwołane, zachęcamy mieszkańców do przebukowania biletów na inne terminy bądź wydarzenie. Natomiast informujemy, że w każdej placówce przysługuje również możliwość zwrotu biletu. Szczegółowe informacje na temat formy wymiany biletu, zmiany terminu czy zwrotu znajdują się na stronach poszczególnych placówek kulturalnych.

Informacje o działaniach Warszawy w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa na: www.um.warszawa.pl/koronawirus