null

Zagraj w grę i zmień klimat na lepsze

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Marcin Grądzki, dyrektor Biura Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej
Marcin Grądzki, dyrektor Biura Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej | Autor: UM Warszawa

Jak poprawić jakość powietrza, obniżyć temperaturę latem czy przechwycić wodę opadową na swoim osiedlu? Podpowiedzi można znaleźć w darmowej grze „Osiedle z klimatem”, stworzonej w projekcie Co-Adapt. Warszawa zachęca mieszkańców nie tylko do wirtualnego testowania rozwiązań, ale też wdrażania ich w praktyce.

Ta gra działa w realu

Poważne gry są stosowane coraz częściej, by pomóc w podejmowaniu istotnych decyzji. Taką rolę pełni też „Osiedle z klimatem”. To gra, którą zaprojektowano, by najlepiej dostosować miejsca zamieszkania do zmiany klimatu. Pozwala ona na wybór spośród 40 rozwiązań, np. ogrodów deszczowych, niecek chłonnych, pnączy, drzew czy łąk kwietnych. Specjalne algorytmy pozwalają sprawdzić, czy dzięki nim obniżyła się temperatura powietrza i poprawiła jego jakość, a jednocześnie weryfikują czy autorskie propozycje graczy będą sprzyjały klimatowi. Konkretne rozwiązania można potem zastosować w rzeczywistości, np. na swoim osiedlu.

Grę można pobrać za darmo na stronie www.osiedlezklimatem.pl.

Działaj lokalnie, zmieniaj globalnie

Grę „Osiedle z klimatem” – we współpracy z ekspertami warszawskich uczelni, lokalnymi liderami, a nawet partyzantami ogrodniczymi – przetestowali mieszkańcy pięciu warszawskich osiedli:

  • na Woli – osiedle przy ul. Twardej
  • na Mokotowie – Stegny przy ul. Barcelońskiej
  • na Pradze Północ – osiedle przy ul. Michałowskiej i ul. Łochowskiej 
  • na Mokotowie – osiedle przy ul. M. Gandhiego
  • na Ursynowie – osiedle przy ul. Kłobuckiej

Warszawa realizuje wiele działań, które mają łagodzić skutki zmian klimatycznych. Miasto chętnie wspiera też podobne zewnętrzne inicjatywy. To właśnie dzięki współpracy samorządu, sektora prywatnego i nauki, a także samych mieszkańców polityka klimatyczna może być realizowana znacznie skuteczniej. Stąd nasze zaangażowanie w projekt Co-Adapt – mówi Marcin Grądzki, dyrektor Biura Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej.

O tym, że rozwiązania zaproponowane w grze sprawdzają się w praktyce, dowodzą przykłady z innych regionów świata. Można się o tym przekonać, zwiedzając wystawę z fotografiami budynków i osiedli, na których zastosowano proklimatyczne rozwiązania w obszarze adaptacji do zmian klimatu. Ekspozycja dostępna jest do 12 maja br. w Warszawskim Pawilonie Architektury ZODIAK na poziomie -1.

O projekcie

Projekt Co-Adapt – „Działania społeczności lokalnych na rzecz adaptacji do zmiany klimatu” – korzysta z dofinansowania tzw. Grantów Norweskich (Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 Program "Badania stosowane").

Z polskiej strony operatorem projektu jest Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Polskich partnerów reprezentują naukowcy z czołowych warszawskich uczelni i instytucji naukowych: Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, Uniwersytetu Warszawskiego, Politechniki Warszawskiej oraz Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk. Warszawa została zaproszona do projektu Co-Adapt jako partner niefinansowy. Współpracę ze strony miasta koordynuje Biuro Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej Urzędu m.st. Warszawy.

Ludzie odwiedzający wystawę w Warszawskim Pawilonie Architektury Zodiak
Zobacz galerię (3 zdjęć)
Marcin Grądzki, dyrektor Biura Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej
Wystawa fotografii