null

Zadbaj o swojego zwierzaka

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
Czarno-biały kot leży skulony na drapaku i patrzy w obiektyw
Autor: R. Motyl

Z początkiem roku rusza kolejna akcja kastracji i sterylizacji psów i kotów. Mieszkający w stolicy właściciele czworonogów będą mogli również je zaczipować. Na zabiegi można umówić się w jednej z 28 stołecznych lecznic.

Akcja prowadzona będzie do końca listopada 2023 r. lub do wyczerpania środków finansowych. W tym roku miasto wyda na ten cel 700 tys. zł.

Zabiegi będą realizowane w 28 warszawskich lecznicach. Właściciele czworonogów będą mogli wybrać jedną z nich – bez względu na dzielnicę zamieszkania. Ważne jest jednak, by mieszkać na terenie m.st. Warszawy. 

Szczegółowe informacje na temat warunków skorzystania z zabiegu oraz tego, jakie dokładnie koszty pokrywa miasto można znaleźć na stronie warszawa19115.pl.

Kastracja i sterylizacja

Zabiegowi można poddać zwierzę powyżej 6 miesiąca życia oraz kwalifikujące się do znieczulenia ogólnego. Pupil musi być również zaczipowany, a w przypadku psów dodatkowym wymogiem jest aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie. Warto jednak pamiętać, że zgodnie z rozporządzeniem wojewody mazowieckiego, na terenie stolicy wprowadzono również obowiązek szczepienia kotów przeciwko tej chorobie.

Właściciele czworonogów w ciągu roku mogą poddać zabiegom finansowym przez miasto maksymalnie dwa zwierzaki.

Od 2012 roku, czyli od początku obowiązywania programu, sterylizacji i kastracji w ramach akcji prowadzonej przez Warszawę poddano ponad 20,5 tys. psów i kotów.

Czipowanie

Z zabiegu może skorzystać zwierzę, które ukończyło 12 tydzień życia. Psy muszą posiadać aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie.

W latach 2007-2022 elektronicznemu znakowaniu w ramach akcji prowadzonej przez miasto poddano niemal 110 tys. psów i kotów.