null

Zaczynamy Warszawski Tydzień Kobiet

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Seniorzy mogą liczyć na pomoc miasta. Fot. R.Motyl

Początek października będzie należał do warszawianek – od 2 do 8 października w ramach Warszawskiego Tygodnia Kobiet odbędą się m.in. spotkania, debaty, warsztaty. Zaplanowano też spektakle opowiadające o mieszkankach stolicy, które zapisały się w historii Warszawy oraz spacery śladami znanych warszawianek.

Przed nami spektakle, debaty, bioteatr, otwarte dyżury i spotkania. Oddamy głos kobietom – artystkom, badaczkom, naukowczyniom. Wraz z Warszawską Radą Kobiet i Domem Spotkań z Historią serdecznie zapraszamy dużych, małych i całe rodziny – powiedziała Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy.

Debaty i rozmowy

Dzisiaj, 2 października, w Domu Spotkań z Historią, o godz. 17:00 rozpocznie się debata z kobietami, które na co dzień pracują w dyplomacji i opowiedzą o tajnikach swojej pracy. Z kolei we wtorek, w rocznicę Czarnego Poniedziałku z 2016 roku odbędzie się spotkanie z organizatorkami protestu.

W kolejnych dniach uczestnicy i uczestniczki, podyskutują także na temat tego, jak tworzyć miasto dla kobiet, które będzie inkluzywne, bezpieczne i oparte na równouprawnieniu. Poza tym głos zabiorą kobiety, które zajmują się na co dzień historią i o niej piszą.

Warszawski Tydzień Kobiet będzie też okazją do rozmowy z tymi, które swoim życiem, pasją i pracą udowadniają światu, że kobieta może wszystko – w debacie Girl power uczestniczki porozmawiają o języku równościowym, feminatywach, wzmacnianiu dziewczynek, dziewczyn i młodych kobiet w szkole.

Spacery i spektakle

W ramach Warszawskiego Tygodnia Kobiet zaplanowano kilka spacerów po kobiecej stolicy, m.in. po Starym Mieście, podczas którego będzie można poznać miejskie legendy oraz ciekawostki na temat znanych warszawianek. Z kolei spacer 7 października rozpocznie się od miejsc związanych z protestami nowego ruchu kobiecego, a zakończy przy pomnikach na cześć kobiet: Wandy Tazbir i Elizy Orzeszkowej i muralu artystki Kory Jackowskiej.

W trakcie kobiecego tygodnia nie zabraknie też sztuki. Agnieszka Przepiórska – aktorka, uhonorowana Nagrodą im. Aleksandra Zelwerowicza dla najlepszej aktorki sezonu, wcieli się na scenie DSH w cztery niezwykłe kobiety: Barbarę Sadowską, Simonę Kossak, Annę Walentynowicz i Zuzannę Ginczankę.

Warszawski Tydzień Kobiet potrwa do 8 października. Pełny program wydarzeń znajduje się na stronie: dsh.waw.pl.