null

Zabytkowa leśniczówka w Lesie Kabackim odzyska swój urok

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Drewniana leśniczówka przy ul. Rydzowej. Przed budynkiem przedstawiciele Urzędu m.st. Warszawy, Lasów Miejskich - Warszawa oraz wykonawcy, który podda budynek renowacji i modernizacji.
Zabytkowa leśniczówka w Lesie Kabackim

Zmiany czekają zabytkową, drewnianą leśniczówkę przy ul. Rydzowej. Budynek zostanie poddany renowacji i modernizacji. Koszt miejskiej inwestycji wyniesie 1,38 mln zł. Dzisiaj podpisano umowę na realizację zadania.

Inwestycja zostanie przeprowadzona w ciągu najbliższych 18 miesięcy. Za jej realizację będzie odpowiadać firma Good Wood Szymon Jaraczewski, która podpisała dziś umowę ze Stołecznym Zarządem Rozbudowy Miasta.

Prace inwestycyjne będą prowadzone z zachowaniem specyfiki obiektu i jego zabytkowego charakteru, a także z uwzględnieniem lokalnej tradycji architektonicznej, o co zadba Stołeczny Konserwator Zabytków. Zachowany zostanie układ przestrzenny wnętrz leśniczówki i ich historyczny wystrój. Na odnowionej elewacji budynku przywrócone zostaną detale architektoniczne. Rozebrana zostanie natomiast istniejąca murowana dobudówka, a sam obiekt zostanie zabezpieczony. Zakres inwestycji obejmie również roboty izolacyjne, murarskie, ciesielskie i konstrukcyjne. Powstaną też nowe instalacje: sanitarna, elektryczna i teletechniczna.

­Przed nami duża i skomplikowana inwestycja. Liczę, że to zadanie zostanie przeprowadzone bardzo sprawnie. Wyznaczamy sobie na to tylko i aż 18 miesięcy. Chcemy zachować budynek w jak najbardziej wiernej formie – mówiła Renata Kaznowska, wiceprezydent m.st. Warszawy. – Cieszę się, że budynek będzie wykorzystywany do edukacji dzieci i młodzieży – dodała wiceprezydent.

Po zakończeniu inwestycji leśniczówka będzie przygotowana na potrzeby zlokalizowanego tuż obok Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej, w tym na prowadzenie działań ekspozycyjno-wystawienniczych.

Bardzo dziękuje pracownikom Lasów Miejskich – Warszawa, którzy nie tylko dbają o gospodarkę leśną, ale też rozwijają część edukacyjną. W roku przed pandemią udało się zorganizować zajęcia dla 20 tys. dzieci. I to rozszerzenie możliwości edukacyjnych jest dla nas najważniejsze. Dzięki inwestycji, do obecnego pięknego budynku z leśnym placem zabaw dołączy też obiekt historyczny – mówiła Magdalena Młochowska, dyrektor koordynator ds. zielonej Warszawy.

Zmieni się też teren otaczający leśniczówkę. Na powierzchni 2500 mkw. odtworzone zostaną ciągi piesze, zagospodarowana zostanie zieleń i pojawi się nowe ogrodzenie.

Chciałbym podziękować za znalezienie środków na remont leśniczówki w tym trudnym czasie. Ten budynek to kolejny element naszej infrastruktury edukacyjnej. Niedługo będziemy budować także duży obiekt związany z edukacją ekologiczną w Lesie Młocińskim – mówił Karol Podgórski, dyrektor Lasów Miejskich – Warszawa.

Leśniczówka w Lesie Kabackim to kolejny z drewnianych budynków warszawskich, który udaje nam się wyremontować w ciągu ostatnich lat – mówił Michał Krasucki, stołeczny konserwator zabytków. – Więcej takich leśniczówek, nie tylko przy Lesie Kabackim, ale też w samej Warszawie – nie ma. Obiekt ma niesamowitą wartość, a przyszła inwestycja sprawi, że wszystkie jego walory zostaną wydobyte. Budynek odzyska swój pierwotny wygląd, jednocześnie spełniając nowe zadania – dodał konserwator.

­Przed nami ambitne zadanie. Leśniczówka to budynek o bardzo dużych walorach historycznych, edukacyjnych i ekologicznych. Prace prowadzone będą pod ścisłym nadzorem konserwatora zabytków, a sama inwestycja obejmie zarówno budynek, jak i zagospodarowanie terenu wokół. Plac budowy ma być przekazany już w przyszłym tygodniu – mówił Łukasz Górecki, dyrektor Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta.

Historia leśniczówki

Drewniana, zabytkowa leśniczówka przy ul. Rydzowej 1 w Warszawie znajduje się w Lesie Kabackim. Niegdyś tereny te należały do Dóbr Wilanowskich, które w XVII i XVIII wieku były własnością rodu Sobieskich, a następnie Potockich oraz Branickich. Obecnie nadzór nad tym obszarem sprawują Lasy Miejskie – Warszawa.

Budynek powstał w II połowie XIX w. i stanowi przykład dobrze zachowanej i nieprzekształconej architektury drewnianej związanej z gospodarką leśną. Obiekt przez blisko 130 lat był zamieszkały przez leśniczych, którzy sprawowali opiekę nad drzewostanem Lasu Kabackiego. W 1987 r. leśniczówka została wpisana do rejestru zabytków.

Architektura

Leśniczówkę wzniesiono w konstrukcji zrębowej i przykryto dachem naczółkowym, czyli odmianą dachu dwuspadowego z dodatkowymi, trójkątnymi połaciami tzw. naczółkami, umieszczonymi w górnej części ścian szczytowych. Historycznie dach kryty był gontem, który w latach 60. wymieniono na eternit.

Ściany zewnętrze budynku oszalowane są poziomymi deskami, z dekoracyjnym opracowaniem węgłów. Ściany wewnętrzne (cześć konstrukcji drewnianej, z murowanymi ścianami ogniowymi) zostały otynkowane. Obiekt zachował w dużej części oryginalną konstrukcję, układ i wyposażenie, takie jak: drzwi z kutymi zawiasami, klamkami i oryginalnymi mechanizmami, okna, piece grzewcze i piec kuchenny oraz drewniane posadzki. W budynku znajdują się także oryginalne tynki wapienne kładzione na trzcinie. Powierzchnia użytkowa parteru to ok. 130 mkw., dostępna powierzchnia poddasza to kolejne 75 mkw.

Zabytkowa, drewniana leśniczówka przy ul. Rydzowej - widok na budynek, drzewa dookoła niego i ogrodzenie
Zobacz galerię (9 zdjęć)
Zabytkowa, drewniana leśniczówka przy ul. Rydzowej - widok na budynek od tyłu
Zabytkowa, drewniana leśniczówka przy ul. Rydzowej - widok z boku. Na pierwszym planie drewniana ściana, drewniane okna, kryty eternitem dach oraz położone na ziemi kłody drewna.
Zabytkowa, drewniana leśniczówka przy ul. Rydzowej - widok na budynek z boku. Po lewej stronie rosnące drzewo, przed budynkiem dwa ule.
Wnętrze zabytkowej, drewnianej leśniczówka przy ul. Rydzowej - w pokoju o jasnokremowych ścianach od lewej strony: biały kaflowy piec z ułożonymi z boku szczapami drewna; wieszak z ciemnozielonymi płaszczami; drewniany kredens z żółtym przeszkleniem; białe drzwi wyjściowe oraz brązowy drewniany regał z książkami. Na podłodze fragment skóry ze zwierzęcia.
Wnętrze zabytkowej, drewnianej leśniczówka przy ul. Rydzowej - w pokoju o jasnokremowych ścianach na lewej ścianie drewniany kredens z żółtym przeszkleniem i białe drzwi wyjściowe. Na ścianie na wprost: brązowy drewniany regał z książkami; okno pod którym ułożone są oprawione w ramki grafiki; tablica korkowa; wieszak z ubraniami oraz biurko, na którym stoją między innymi maszyna do pisania i lampka. Przy biurku ustawiona czerwona tablica z białym napisem, "rezerwat przyrody". Na podłodze skóra ze zwierzęcia.
Przy stołach konferencyjnych od lewej: Łukasz Górecki, dyrektor Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta; Karol Podgórski, dyrektor Lasów Miejskich - Warszawa; Magdalena Młochowska, dyrektor koordynator ds. zielonej Warszawy; Renata Kaznowska, wiceprezydent m.st. Warszawy; Szymon Jaraczewski z firmy Good Wood Szymon Jaraczewski oraz Michał Krasucki, stołeczny konserwator zabytków.
Na tle zabytkowej, drewnianej leśniczówki przy ul. Rydzowej przedstawiciele Urzędu m.st. Warszawy, Lasów Miejskich - Warszawa oraz firmy odpowiadającej za renowację i modernizację leśniczówki.
Wnętrze zabytkowej, drewnianej leśniczówka przy ul. Rydzowej - w pokoju o zielonych i pomarańczowych ścianach ustawione od lewej: drewniane biurko i krzesło; kolejne krzesło i zielono-turkusowy fotel; drewniane łóżko oraz szafka nocna.