null

Zabawa i wypoczynek – przepis na udane ferie w Warszawie

Drukuj otwiera się w nowej karcie

To już tradycja, że w okresie ferii zimowych, warszawscy uczniowie i dzieci mieszkające w stolicy miały zapewnioną opiekę wraz z wyżywieniem oraz bogatą ofertę zajęć sportowych, edukacyjnych oraz artystycznych. Pobyt każdego ucznia dofinansował stołeczny samorząd.

Warszawska akcja „Zima w Mieście” dobiegła końca, więc czas na krótkie podsumowanie. W tegorocznej edycji wzięło udział ponad 7,7 tys. dzieci i młodzieży. Podczas „Zimy w Mieście” 2024 funkcjonowało 90 placówek feryjnych, w tym 11 w szkołach specjalnych, które przez 5 dni w tygodniu zapewniały uczniom całodzienną opiekę oraz wyżywienie. Jak co roku na uczestników czekały ferie pełne atrakcyjnych zajęć w placówkach oraz wyjść m.in.: do ogrodu zoologicznego, Centrum Nauki Kopernik, Fotoplastikonu, warszawskich muzeów, na pływalnie czy lodowiska – podsumowuje Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy odpowiedzialna m.in. za miejską edukację.

Każdego roku podczas „Zimy w Mieście” dzieci i młodzież, które uczestniczą w Feryjnych Otwartych Spotkaniach Artystycznych (FOSA) przygotowują przedstawienie podsumowujące akcję. Organizatorem zajęć jest Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej (SCEK). Przez dwa tygodnie, pod okiem profesjonalistów, młodzi aktorzy szlifują swoje umiejętności. Artyści podczas tegorocznej, 19. już edycji FOSA, przedstawili musical pod tytułem „Alicja w klasie czarów” na podstawie książki Lewisa Caroll’a.

Ferie na sportowo i kulturalnie oferta zajęć specjalistycznych

Podczas akcji „Zima w Mieście” dzieci oraz młodzież, korzystały również z oferty zajęć specjalistycznych. W tym roku uczniowie mieli do wyboru prawie 950 różnorodnych zajęć i aktywności - sportowych, edukacyjnych oraz artystycznych organizowanych w miejskich placówkach, ośrodkach sportowych, w tym „Aktywnej Warszawy” oraz dzielnicowych instytucjach kultury. Dostępnych było między innymi 21 pływalni, Górka Szczęśliwicka, miłośnicy jazdy na łyżwach mogli skorzystać z 19 miejskich lodowisk.