null

Z wizytą u króla – piknik sąsiedzki na Pradze

Drukuj otwiera się w nowej karcie
dzieci bawiące się podczas pikniku zwalcz nudę
Piknik zwalcz nudę | Autor: K. Samborski

Sąsiedzki piknik, który odbędzie się w najbliższą sobotę w SP nr 73 im. króla Stefana Batorego na Pradze to więcej niż lokalna impreza. To dowód na to, że Praga żyje i ma wiele do zaoferowania mieszkańcom.

Taki piknik to świetna okazja do integracji sąsiedzkiej, z radością witam takie inicjatywy. Wpisują się one w politykę miasta, której ważnym punktem jest rewitalizacja Pragi. Wspólna zabawa i atrakcje dla dzieci z pewnością sprzyjają budowaniu więzi sąsiedzkich. Także między „starymi” mieszkańcami Pragi, a „nowymi”, którzy sprowadzili się tam niedawno – mówi dyrektorka koordynatorka ds. przedsiębiorczości w Ratuszu Karolina Zdrodowska.

Prawa strona Wisły w Warszawie zdecydowanie zyskuje w oczach warszawianek i warszawiaków, staje się coraz popularniejsza. Poza niższymi cenami niż w innych dzielnicach Warszawy, charakteryzuje się szybkim dojazdem do centrum i chwali wieloma atrakcjami. Po prawej stronie Wisły tętni życie w restauracjach, teatrach i parkach. Działają tutaj również miejscy aktywiści.

To m.in. dzięki ich inicjatywie 4 czerwca w godz. 12:00-17:00 na boisku szkolnym przy Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi numer 73 im. Króla Stefana Batorego przy ul. Białostockiej 10/18 odbędzie się piknik rodzinny „Z wizytą u Króla”.

Piknik będzie świetną okazją do spędzenia czasu wspólnie ze swoją rodziną czy znajomymi. Na dzieci czeka m.in. malowanie twarzy, dmuchańce, gokarty, gra w ultimate frisbee, warsztaty origami, robienia własnych toreb w ramach warsztatów zero waste czy projektowanie własnej biżuterii. Dorośli będą mogli np. zapoznać się z lokalnymi działaczami czy poznać historię Pragi.

Organizatorzy przygotowali również specjalną strefę „Stwórz własną inicjatywę oddolną”, w której będzie można poradzić się ekspertów, jak zacząć działać na swoim osiedlu czy w swojej okolicy. Do tego strefa gastronomiczna oraz atrakcje przygotowane przez szkołę, które przeniosą dużych i małych do królewskiego świata jak za czasów króla Stefana Batorego.

Po sukcesie organizowanych przez nas w zeszłym roku Prasko-Południowych Prezentacji – pikniku dla organizacji z Pragi-Południe – w tym roku, wspólnie ze szkołą podstawową im. Króla Stefana Batorego, organizujemy kolejne lokalne święto. Chcemy, żeby była to okazja do poznania miejscowych działaczy czy NGO, ale też zabawa dla całych rodzin. Piknik to także możliwość rozpoczęcia swoich sąsiedzkich działań. Powiemy wspólnie z naszymi ekspertami jak działają MAL-e czyli Miejsca Aktywności Lokalnej. Jak zacząć odnowę sąsiedzkiego ogródka czy zorganizować akcję sprzątania okolicy. Od czego zacząć, gdzie szukać wsparcia i jak krok po kroku zorganizować sąsiedzką inicjatywę. Będzie można porozmawiać o problemach mieszkańców i poszukać rozwiązań – mówi Krystyna Radkowska, prezes Fundacji Zwalcz Nudę.

Bardzo cieszymy się, że lokalny piknik zawita do naszej szkoły. Zawsze chętnie włączamy się w wydarzenia, które łączą wszystkich mieszkańców naszej okolicy – czyli Starej Pragi. Zapraszamy na nasze stoisko, na którym będzie można przenieść się do czasów odległych, historycznych – mówi Marzena Mrozińska, dyr. SP z Oddziałami Integracyjnymi nr 73 im. Króla Stefana Batorego.

Wydarzenie jest współfinansowane przez miasto stołeczne Warszawę i odbywa się w ramach projektu „U nas – na prawym brzegu” organizowanym przez Fundację Zwalcz Nudę. Patroni wydarzenia to także Radio Supernova, Waw4free i warszawa.ngo.pl.

plakat promujący Piknik Zwalcz Nudę przedstawiający stojącego chłopca z książką, dziewczynę z psem, chłopaka z szalikiem, starszego pana z akordeonem i kobietę siedzącą na wózku inwalidzkim. Na plakacie napisy Z wizytą u króla piknik sąsiedzki na Prawym Brzegu, 4 czerwca 2022 roku, 12.00-17.00, boisko szkole Szkoły Podstawowej nr 73 przy Białostockiej 10/18, wstęp wolny