null

90. urodziny Koziołka Matołka

Drukuj otwiera się w nowej karcie
sala w Muzuem Karykatury, na białych ścianach wiszą kolorowe prace, przygląda im się dwoje ludzi siedzących na ławeczce pośrodku sali

Z okazji 90. urodzin Koziołka Matołka Muzeum Karykatury w Warszawie zaprasza na pierwszą w swej historii wystawę dla dzieci pt. „Fikaj z Koziołkiem Matołkiem”. Wystawę można obejrzeć do 19 marca 2023 r.

Muzeum Karykatury zamieniło się w świat przygód Koziołka Matołka. Wystawa „Fikaj z Koziołkiem Matołkiem” jest grą w formie drogi do Pacanowa, a zwiedzający dostają zadania do wykonania. Muszą się przeciskać, przeskakiwać, zjeżdżać, czołgać, wyciągać, przyczepiać i wspinać.

W przestrzeni muzeum wykorzystano oryginalne kadry i rysunki z przedwojennych wydań „Przygód Koziołka Matołka”. Pierwsze wydanie pochodzi z 1932 r. Wtedy z inicjatywą stworzenia historyjki obrazkowej dla najmłodszych wyszedł wydawca Jan Gebethner. Do swojego pomysłu przekonał Mariana Walentynowicza, a następnie obaj panowie pojechali do Otwocka namówić do współpracy Kornela Makuszyńskiego. Kto wymyślił bohatera książki nie wiadomo. Według Mariana Walentynowicza, to on podsunął słowo „koziołek”, a imię „Matołek” i miejscowość „Pacanów” to pomysł Kornela Makuszyńskiego. Koziołek Matołek narodził się w Otwocku (najprawdopodobniej w willi przy ulicy Reymonta 78).

Koziołek Matołek od razu zyskał sympatię czytelników i stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych bohaterów polskiej literatury dziecięcej. Książeczki z przygodami Koziołka uznawane są za dzieło prekursorskie w dziejach polskiego komiksu.

Podstawą do wystawy w Muzeum Karykatury są materiały, które dostarczył Witold Tchórzewski – kolekcjoner i twórca prywatnego Muzeum Koziołka Matołka.

Wystawa „Fikaj z Koziołkiem Matołkiem” w Muzeum Karykatury przeznaczona jest dla dzieci w wieku od 4 do 10 lat. Bilety dostępne są na stronie internetowej: kicket.com.