null

Wyszukaj sobie zajęcia sportowe

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Trzyosobowa rodzina na leśnej przejażdżce na rowerach

A Ty ile dziś ćwiczyłeś? Ile przejechałeś? Ile przebiegłaś? – pytają na mieście plakaty z miejskiej kampanii „Sportowo Blisko Domu”. W pierwszym tygodniu akcji zainteresowanie przygotowaną w ratuszu wyszukiwarką zajęć sportowych wzrosło siedmiokrotnie.

Wyszukiwarka zajęć

W ubiegłym roku miasto przyjęło „Program sportowo blisko domu do 2025 roku”. Urzędnicy chcą wspierać aktywność fizyczną mieszkańców w pobliżu domu, niezależnie od miejsca zamieszkania, stopnia sprawności, wieku, statusu społecznego itp. Temu celowi ma służyć miejska wyszukiwarka zajęć sportowych.

Aktywność fizyczna to bardzo ważna sprawa! Każda forma ruchu, nawet spacer, to już coś. Najważniejsze, aby wybrać taką aktywność, na jaką mamy ochotę, na jaką pozwala nam stan zdrowia i sprawność. Jeśli nie masz pomysłu albo szukasz towarzyszy na wspólne aktywności – wejdź na naszą wyszukiwarkę i znajdź zajęcia dla siebie w swojej dzielnicy! Warszawa to stolica wolnego czasu i jako taka poleca się na jesienne, aktywne dni! – mówi zastępczyni prezydenta Warszawy Renata Kaznowska.

W tej chwili na stronie można wybierać spośród 510 zajęć sportowych organizowanych przez miejskie jednostki – urzędy dzielnic, dzielnicowe Ośrodki Sportu i Rekreacji oraz sportową jednostkę miasta Aktywną Warszawę. Można wybierać zajęcia według kategorii (jest ich 26) – np. bieganie, fitness, sporty rakietowe, taniec, wspinaczka. Można wybierać według dzielnic, a także według adresata oferty (np. dzieci, kobiety, osoby z niepełnosprawnością itp.).

W drugiej połowie października miasto prowadzi kampanię promującą aktywność i zachęcającą do korzystania ze sportowej wyszukiwarki. Porównanie danych z ostatniego tygodnia września i tygodnia 16-22 października pokazują 7,5-krotny wzrost wejść na widżet „zajęcia sportowe” na miejskiej stronie sportowej.

Aktywnie i bezpłatnie

Aktywna Warszawa – sportowa jednostka miasta – propaguje aktywność fizyczną wśród mieszkanek i mieszkańców stolicy. To najlepsze antidotum na choroby cywilizacyjne na czele z otyłością oraz najprostsza droga, aby móc szczycić się otwartym umysłem i dobrą odpornością.

W ośrodkach Aktywnej Warszawy można znaleźć pełną ofertę zajęć. Wiele z nich jest bezpłatnych. Najpopularniejsze to:

Vinyasa joga (Ośrodek Rozbrat, środa 19.00, zapisy, 2 tury po 40 osób). Dzięki tym zajęciem praktycznie każdy może rozpocząć przygodę z jogą – niezależnie od tego, czy jest biegaczem, pływakiem czy jest po prostu spięty po pracy za biurkiem. Vinyasa joga nie jest zbyt skomplikowana, uczestnicy zajęć będą mogli praktykować ćwiczenia także samodzielnie w domu, po pracy lub po ciężkim treningu.

Trening funkcjonalny (Ośrodek Rozbrat, poniedziałek 19.00, zapisy 30 osób). Opiera się on o naturalne płaszczyzny ruchu występujące w życiu codziennym człowieka. W bezpieczny, zrównoważony sposób pozwala zbudować siłę i wytrzymałość mięśniową. Jednocześnie w doskonały sposób kształtuje gibkość. Stymuluje zarówno ciało i umysł, poprawia propriocepcję i czucie głębokie.

Czas na Nordic Walking (Ośrodek Rozbrat, czwartki 17.00). To aktywność dostosowana do różnych poziomów sprawności, co sprawia, że jest atrakcyjna dla wielu osób. Pomaga wzmocnić całe ciało, a także poprawić wydolność.

Treningi biegowe (Ośrodek Nowa Skra/ Ośrodek Rozbrat, poniedziałek i czwartek 19.00). Bieganie jest najprostszą i najbardziej dostępną formą aktywności fizycznej. Treningi biegowe pomagają poprawić wszystkie cechy motoryczne biegacza i sprawiają, że bieganie staje się bardziej efektywne i mniej kontuzjogenne.

Więcej propozycji Aktywnej Warszawy – np. Sportowy Uniwersytet, na którym amatorzy sportu mogą posłuchać ekspertów, Letni Aerobik przeznaczony dla seniorek albo rozpoczynające się właśnie w ośrodku Robrat zajęcia taneczne Bachata Sensual – można znaleźć w mediach społecznościowych albo na stronie internetowej.