null

Wymień kopciucha - pomożemy ci od początku do końca

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Zlikwiduj kopciucha - ulotki

Do końca 2021 roku dotacja na likwidację „kopciucha” może pokryć nawet 90 proc. kosztów inwestycji. Mieszkańcy uzyskają odpowiedzi na wszystkie pytania, dzwoniąc na specjalną infolinię urzędu. Wniosek o dotację i wszystkie związane z nim formalności można załatwić całkowicie zdalnie, bez wizyty w urzędzie.

Warszawski program dotacji na likwidację „kopciuchów”, czyli przestarzałych pieców lub kotłów na paliwo stałe albo olej opałowy, działa od 2017 roku. Liczba wniosków z roku na rok rośnie – w 2020 r. wpłynęły aż 2222 wnioski.

Tylko do końca 2021 r. można uzyskać dotację do 90 proc. kosztów wymiany pieca lub kotła. W 2022 r. wysokość dotacji wyniesie do 70 proc. kosztów inwestycji. Dotację będzie można uzyskać tylko do 31 grudnia 2022 r., a od 2023 r. korzystanie z „kopciuchów” będzie zabronione. Dlatego warto się pospieszyć i jak najszybciej złożyć wniosek, by skorzystać z jak najwyższego dofinansowania.

Zlikwiduj kopciucha z warszawską dotacją

Warszawiacy mogą otrzymać dotację na wymianę tzw. kopciucha i instalację pompy ciepła, przyłączenie do sieci ciepłowniczej, montaż pieca gazowego albo ogrzewania elektrycznego. Dodatkowo mieszkańcy, którzy zdecydują się na likwidację kopciucha, mogą również otrzymać środki na odnawialne źródła energii, tj. kolektory słoneczne, instalacje fotowoltaiczne czy turbiny wiatrowe, współpracujące z nowym ekologicznym źródłem ogrzewania. Dofinansowanie pokrywa także wykonanie lub modernizację instalacji centralnego ogrzewania i instalacji ciepłej wody użytkowej.

Najlepsza informacja bezpośrednio w urzędzie

Mieszkańcy mogą uzyskać odpowiedzi na wszystkie pytania, dzwoniąc na specjalną infolinię Urzędu m.st. Warszawy pod numerem tel. 22 325 96 06. Od poniedziałku do piątku w godzinach 8-16 dyżurują przy niej pracownicy Biura Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej, którzy w łatwy sposób wyjaśnią jak można uzyskać dotację.

W procesie udzielania dotacji nie współpracujemy z jakimikolwiek pośrednikami. Nie są także potrzebne żadne audyty ani inne działania związane z kosztami po stronie wnioskodawcy.

Zachęcamy mieszkańców do kontaktu przez infolinię – dzięki temu uzyskają dokładną informację o całym procesie bezpośrednio u źródła. Zachęcamy również do skorzystania z kalkulatora dotacji online, który umożliwia obliczenie dokładnej wysokości dotacji na wymianę „kopciucha”.

Dotacje bez wychodzenia z domu

Dotację można uzyskać bez wizyty w urzędzie – cały proces formalny już od roku odbywa się zdalnie. Wnioski na wymianę kotłów, palenisk na paliwo stałe albo olej opałowy można przesłać do miejskiego Biura Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej (BOPiPK) na trzy sposoby:

  • mailowo - wypełniony formularz należy zeskanować i przesłać na adres dotacje.bopipk@um.warszawa.pl,
  • telefonicznie - dzwoniąc pod numer 22 325 96 06 w godz. 8.00-16.00. Dyżurujący specjaliści odpowiedzą na pytania i wypełnią papierowy wniosek na podstawie danych, które zostaną podyktowane. Wniosek będzie można uzupełnić i podpisać w późniejszym terminie.
  • korespondencyjnie - można przesłać wypełniony wniosek w wersji papierowej na adres: Urząd m.st. Warszawa, Biuro Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej, ul. Kredytowa 3, 00-056 Warszawa.

Wniosek nie zostanie odrzucony, nawet jeśli będą w nim błędy lub braki – będzie on normalnie procedowany. Wszystkie wątpliwości zostaną wyjaśnione telefonicznie lub mailowo. Wnioski będą przyjmowane w trybie zdalnym aż do odwołania.

Warszawa prowadzi w trybie zdalnym również kontrole inwestycji. Pracownicy najpierw kontaktują się z mieszkańcami telefonicznie, umawiają termin kontroli oraz instruują, w jaki sposób przeprowadzić ją przy pomocy smartfona.